Pękanie ścian nośnych - jak długo po wybudowaniu domu ściany nośne mogą pękać?

ostatnia edycja: 2009-11-13 10:54:09

Zauważyłem w moim domu pękanie ścian nośnych - na pomalowanych ścianach pojawiły się ryski. Wiem, że zgodnie ze sztuką dom powinno się sezonować i wykańczać po kilku latach, ale nie każdy może pozwolić sobie na luksus przeciągania procesu budowy tak długo...


Pytanie:
Jak długo po wybudowaniu domu ściany nośne mogą pękać?
Na jakie pęknięcia trzeba być przygotowanym (1mm-5mm)? Czy można je w jakiś sposób złagodzić (np. temperaturą, czy wilgotnością w mieszkaniu), czy zależy to wyłącznie od tego jak będzie pracował grunt, na którym stoi dom - w moim przypadku jest to podłoże gliniaste.


Dla ułatwienia podaję krótką historię budowy.

Budowa konstrukcji trwała od czerwca do września 2008 r. Oczywiście budowano zgodnie ze sztuką, z materiałów przewidzianych w projekcie, na szerokich ławach fundamentowych itd. Stan surowy otwarty domu osiągnęliśmy +/- rok temu (jesień 2008). Przez zimę dom był zadaszony (już docelowym poszyciem, z oknami dachowymi orynnowaniem itd.), a wszystkie otwory okienne były zadeskowane. W domu było sucho. Tynki, wylewki oraz wszystkie okna i drzwi pojawiły się wiosną 2009 r. Dom był intensywnie wietrzony przez całe lato, zarówno w trakcie, jak i po wykończeniu. Od jesieni 2009 dom jest zamieszkany i oczywiście ogrzewany.

Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

udziel poradyporady użytkowników (3)

Awatar użytkownika Taznock

Taznock

udzielił porady

02.08.2010, 12:51

Budynek może pracować... cały czas. Działa na niego dokładnie wszystko: od osiadania gruntu aż do oddziaływania różnicy temperatur i parcia wiatru. Tak po prostu jest i już. Więc pozwolę sobie nie zgodzić się z Dorotą na podziały procentowe, które podała. Aby konstrukcja budynku nie pękała należy przede wszystkim użyć odpowiednich technologii budowlanych: przykłady można by mnożyć a niestety ani producenci materiałów budowlanych ani projektanci nie chcą się "narażać" inwestorom i nie proponują odpowiednich ale podrażających budowę domu rozwiązań. Nie będę się w tym miejscu rozpisywał, bo celem jest głównie pomoc Jarkowi lub innym mającym ten sam problem. Otóż dla dobrej oceny przyczyn potrzebna jest przede wszystkim informacja na temat rodzaju konstrukcji. Inaczej bowiem pracuje cegła, inaczej beton a jeszcze inaczej drewno. Najczęstszym problemem są jednak brak odpowiedniego zbrojenia konstrukcji (w tym przypadku ścian) lub zastosowanie pokryć nieodpornych na drobne przemieszczenia (np brak dylatacji itp). I na tym muszę zakończyć rozważania ze względu na brak dokładnych danych.
12345
Awatar użytkownika Dorota

Dorota

Pracownia Projektowa Archipelag

udzielił porady

13.11.2009, 13:05

Budynek może "pracować" nawet przez kilka lat po jego wybudowaniu. Oznaką tego faktu są drobne rysy na powierzchni ścian, które zwykle mają szerokość do 1 mm. Około 80 % takich zjawisk pojawia się w pierwszym roku po wybudowaniu domu, kolejne 20% w kolejnych dwóch latach. Jeśli jednak budynek nie ustabilizuje się w ciągu trzech lat jego użytkowania, to należy zbadać przyczyny, których może być wielość: błędy w dokumentacji, niedokładność wykonawcza, samowolne zmiany na budowie, nieprzewidziana niejednorodność osiadania gruntu itd. Należy wówczas wezwać rzeczoznawcę, który oceni sytuację na podstawie dokumentacji, wizji lokalnej oraz rozmowy z inwestorem. Zanim jednak wezwiemy pomoc, należałoby stwierdzić czy rzeczywiście budynek się nie ustabilizował. W celu sprawdzenia, czy elementy budynku przesuwają się względem siebie można na rysę nakleić za pomocą dwóch kropli gipsu niewielką szklaną soczewkę. Jeśli budynek nadal pracuje, a rysa się powiększa, to szkiełko lub jego mocowanie się skruszy. Warto wtedy udać się po poradę do osoby kompetentnej do oceny stanu budynku.
12345
Awatar użytkownika jasnek

jasnek

udzielił porady

07.11.2009, 14:47

W mieszkaniu które wynajmuję mamy taki sam problem. Nie wiem co zrobić. Najemca nie chce się zająć tym problemem
12345

Zaloguj się, aby udzielać porad...