Racjonalne użytkowanie wody w łazience

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2012-02-29 13:11:18

Pod pojęciem racjonalnego zużycia wody rozumie się tę ilość wody, która w pełni zaspokaja wszystkie potrzeby człowieka. Straty powstają w wyniku przecieków wody oraz jej marnotrawstwa. Źródłem marnotrawstwa wody może być np. niedostateczne wyposażenie sanitarne mieszkań. Przykładowo, brak umywalki w łazience powoduje konieczność mycia rąk pod baterią wannową (baterią o dużej wydajności), co powoduje nadmierne zużycie wody, a więc jej marnotrawstwo.
 

 

 

Perlator powoduje wytworzenie mieszaniny wodno-powietrznej, która zmniejsza udział wody w całkowitym strumieniu wypływającym z wylewki baterii. Perlator powoduje znaczne zmniejszenie przepływu wody, w rezultacie czego zmniejszają się wahania ciśnienia w instalacji wodociągowej oraz znacznie zmniejsza się zużycie wody. Zastosowanie perlatora powoduje zmniejszenie marnotrawstwa wody, natomiast użycie regulatora wydatku może prawie całkowicie wyeliminować marnotrawstwo

 

Bateria jednouchwytowa  umożliwia zmniejszenie przepływu wody nawet o 25%. Wynika to z faktu, że w baterii jednouchwytowej można szybciej ustawić żądaną temperaturę wypływającej wody. Konstrukcja mieszacza w baterii jednouchwytowej umożliwia utrzymywanie przez cały czas takiej samej pozycji mieszania wody zimnej i ciepłej. W tradycyjnej baterii dwuuchwytowej temperatura wody zmieszanej może się wahać, w zależności od konstrukcji i stopnia zużycia głowic w zaworach wody zimnej i ciepłej.

 

W bateriach z ogranicznikami wypływu można szybko ustawić żądaną temperaturę wody, bez konieczności jej wcześniejszego sprawdzania. Ten prosty mechanizm umożliwia skrócenie czasu wypływu wody z baterii czerpalnej, bez ograniczania potrzeb higienicznych użytkownika. Baterie termostatyczne utrzymują stałą temperaturę wypływającej wody, niezależnie od zmian temperatury i ciśnienia wody zasilającej baterię. Są stosowane najczęściej jako baterie wannowe i prysznicowe. Zasada działania tych baterii umożliwia skrócenie do minimum czasu nieużytecznego, tzn. czasu potrzebnego na ustawianie właściwej temperatury wody w trakcie trwania kąpieli. Baterie bezdotykowe są wyposażone w sensory, które automatycznie sterują włączaniem i wyłączaniem wypływu wody. Działanie i konstrukcja baterii eliminują do minimum wpływ nawyków użytkownika na zużycie wody (np. otwarty wypływ podczas mydlenia rąk lub mycia zębów). Woda zaczyna wypływać w momencie zbliżenia rąk do baterii i automatycznie przestaje płynąć po umyciu rąk. Wielkość przepływu i temperatura wody jest wcześniej ustawiona i nie musi być regulowana podczas każdego korzystania z baterii. Regulatory przepływu, które są zainstalowane w bateriach bezdotykowych zapewniają wypływ zawsze takiej samej ilości wody, niezależnie od ciśnienia wody zasilającej baterię, tj. około 6 dm3/min (0,1 dm3/s).

 

Zobacz  też  film na temat: Oszczędne systemy prysznicowe

 

Źródło:

Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

http://www.domprzyjazny.org/

 

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać video.

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...