Okna ciepłochronne

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2012-02-29 12:59:23

Własności izolacyjne okien


Tradycyjnie stosowane okna były powodem bardzo dużych strat ciepła, a ponadto, na wewnętrznej powierzchni szyb w czasie mrozów temperatura bardzo się obniżała (kwiaty lodowe) tak, że było to odczuwalne jako źródło chłodu w pomieszczeniach. Nowe okna mają znacznie lepsze właściwości izolacyjne. Aktualne przepisy budowlane wymagają, aby okna miały współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż U=1,7 do 1,9 W/(m2•K) w zależności od strefy klimatycznej, ale okna w budynku energooszczędnym powinny mieć wartość U znacznie niższą, i przy aktualnym stanie techniki, jest to w pełni możliwe.

 

 

Oszklenie okien stanowią obecnie zestawy szklone, złożone z dwóch lub trzech szyb fabrycznie sklejonych, z pozostawieniem pomiędzy szybami cienkiej, zamkniętej przestrzeni wypełnionej suchym powietrzem lub specjalnym gazem, izolującym lepiej niż powietrze. Dla ochrony cieplnej budynków, stosuje się szkło z powłoką niskoemisyjną. Jest to szkło w pełni przezroczyste, ze specjalną powłoką, która przepuszcza w pełni promieniowanie słoneczne do wnętrza budynku, a zatrzymuje promieniowanie cieplne od ścian i przedmiotów znajdujących się we wnętrzu. W efekcie, znaczna część ciepła związanego z promieniowaniem słonecznym zostaje zatrzymana we wnętrzu budynku. Wpływ szkła niskoemisyjnego jest tak duży, że okno podwójnie szklone z tego szkła ma korzystniejszy współczynnik U niż okno z potrójnym szkleniem zwykłym. Standardowe zestawy dwuszynowe mają współczynnik U o wartości około 1,0 do 1,1 W/(m2•K), natomiast zestawy trzyszybowe przy specjalnych szybach i wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej mogą osiągnąć wartość 0,5 – 0,6 W/(m2•K). Współczynnik U dla ram okiennych ma zwykle wartość 1,2 do 1,6 W/(m2•K), ale przy specjalnym wykonaniu może mieć wartość 0,7. Dla użytkownika ważna jest wartość U dla całego okna (oszklenie + rama). Okno potrójnie szklone z zastosowaniem szkła niskoemisyjnego, w specjalnej ramie, osiąga wartości współczynnika U dotychczas nieosiągalne, np. 1,1 W(m2•K). Poza wartością współczynnika przenikania ciepła U, ważną cechą okna jest przepuszczalność promieniowania słonecznego przez oszklenie, wyrażona współczynnikiem przepuszczalności, który podaje, jaka część promieniowania słonecznego przedostaje się przez szyby okienne do wnętrza budynku. Nie powinien on być niższy niż 0,5.
 

 

Materiały ram okiennych
Okna drewniane są stosowane ze względu na naturalny materiał i wygląd oraz tradycję stosowania. Wymagają jednak konserwacji w formie malowania. Najczęściej ramy drewniane są produkowane z drewna klejonego, które jest bardziej wytrzymałe i mniej się wypacza niż drewno lite. Stosowane jest dobrej jakości drewno sosnowe, świerkowe i mahoń. Stosowane są też okna z drewna i aluminium (zwykle aluminium od zewnątrz). Okna z tworzyw sztucznych produkowane są z PVC lub kompozytu poliestrowo- szklanego. Wykonuje się je tworząc wewnętrzne komory powietrzne, które zwiększają izolacyjność cieplną ramy. Okna tworzywowe łatwo jest wykonać w dowolnym kształcie i kolorze. Zaletą użytkową tych okien jest ich łatwa konserwacja (tylko mycie). Okna aluminiowe charakteryzuje bardzo duża trwałość oraz, podobnie jak w oknach tworzywowych, łatwość konserwacji.

 

 

 

Źródło:

Narodowa Agencja Poszanowania Energii

http://www.domprzyjazny.org/

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać video.

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (1)

Awatar użytkownika agrylewicz

agrylewicz

napisał komentarz

17.12.2011, 14:04

To chyba niepełny opis zagadnienia.Najistotniejszy wydaje mi się problem płaszczyzny zabudowy okien.Rzadko stosuje się tzw.ciepły montaż stolarki w warstwie izolacji.A bezdyskusyjnie warto.Wynika to nie tylko ze zdjęć termowizyjnych ,ale i obliczeń. Pozdrawiam Adam Grylewicz

Zaloguj się, aby komentować artykuły...