Kompostowniki

ocena: 12345

tagi artykułu: buduję, instaluję, ogród

ostatnia edycja: 2012-02-29 12:42:55

Kompostownik dobór i umiejscowienie.
 

 Każdy, nawet najmniejszy, ogród przydomowy to ważne miejsce wypoczynku i relaksu dla właściciela. Warto pomyśleć aby nasza przydomowa ostoja zieleni była także ogrodem ekologicznym i ekonomicznym. Wyposażenie działki w kompostownik to najprostsza metoda walki z ogrodowymi i kuchennymi bioodpadami, gwarantująca także oszczędności na wywozie śmieci. Kompostownik należy dopasować do naszego ogrodu. Ważna jest przede wszystkim pojemność. Pojemnik powinien pomieścić całość bio-śmieci z domu i ogrodu. Przy doborze pojemności bierze się pod uwagę głównie powierzchnię ogrodu. Często stosowany jest ogólny przelicznik objętości 1 litr na metr kwadratowy powierzchni ogrodu.

 


 

I tak dla ogrodów do 400 m kw zalecane są pojemniki o pojemności 280, 350 litrów (TERMO-290, TERMO-350). Przy tym te pierwsze idealnie pasują do domów o zabudowie szeregowej. Dla przedziału powierzchni ogrodu od 400 do 800 metrów pojemniki 400, 600 litrów (TERMO-400). Dla ogrodów powyżej 800 metrów kwadratowych polecamy największe modele o pojemnościach 720 i 1050 litrów (TERMO-700 oraz MAXISILO-1100). Poza wielkością działki należy także brać pod uwagę ilość domowników, bo kuchenne resztki spożywcze także mają wpływ na wielkość pojemnika. Dla rodziny 4 osobowej należy doliczyć dodatkową pojemność z przedziału 100 do 200 litrów. Przy doborze kompostownika w grę wchodzą także względy estetyczne. Przy odpadkach kuchennych, ze względu na zamkniętą budowę, zalecany jest kompostowniki z linii TERMO. Nie tylko zasłaniają nieestetyczny widok resztek kuchennych, lecz także chronią kompost przed zwierzętami ( psy, koty czy ptaki mogą szukać tam pożywienia). W dużych ogrodach , gdzie kompostowany będzie tylko odpad roślinny ( skoszona trawa, liście, chwasty itp.) warto pomyśleć o kompostowniku z serii MAXISILO lub METALSILO. Mają one dużą pojemność , a łatwość wybierania kompostu sprawia, że są one także bardzo popularne. W bardzo dużych ogrodach stosowane są rozwiązania mieszane, gdzie dobiera się odpowiednią kombinację dwóch lub więcej pojemników. Pojemniki należy umieścić w odpowiednim miejscu w ogrodzie. Powinna być to przestrzeń zacieniona i ustronna, ale jednocześnie przewiewna. Kompostownik nie może stać zbyt blisko budynków mieszkalnych , ale też niezbyt daleko ze względu na wygodę umieszczania odpadków. Warto podkreślić, iż podłoże pod pojemnik powinno być wyrównane, poziome i przepuszczalne. Takie ustawienie kompostownika z pewnością pomoże w szybkim pozbyciu się zbędnych bioodpadów i uzyskaniu cennego kompostu , zwanego złotem ogrodników.

 

Kompostowanie, jak otrzymać kompost

 

 

Kompostowanie to podstawowa metoda przeobrażania odpadów organicznych w kompost – próchnicę. Poprzez kompostowanie odpadki organiczne takie jak koszona trawa , opadłe liście, resztki z obiadu czy skorupki jajek przemieniają się w wartościowy nawóz. Ten proces to nic innego jak naturalny rozkład materii organicznej na prostsze substancje. Do kompostowania biomasy niezbędny jest dostęp tlenu , odpowiedni poziom wilgotności , a także odpowiednia temperatura, poza tym proces ten przebiega sprawniej, gdy materiał ma optymalny skład (stosunek C:N węgla do azotu), jest odpowiednio rozdrobniony oraz występują w nim odpowiednie szczepy mikroorganizmów. Kompostowanie można podzielić na fazy , gdzie w wyniku pierwszej uzyskujemy tzw. kompost świeży (nawet po kilku tygodniach). Ten etap jest najbardziej dynamiczny, wtedy to kompost może się nagrzewać do ponad 70 st. C. W drugiej fazie rozkładu do działania wkraczają grzyby i promieniowce i trwa ona od jednego do kilku miesięcy. W ostatnie fazie kompostowania kompost dojrzewa zachodzą tu procesy humifikacji i mineralizacji kompostu. Nie bez znaczenia jest tu działalność dżdżownic. Finalnym „produktem” jest kompost dojrzały , czyli dość mokra masa przypominająca glebę o zapachu zbliżonym do próchnicy leśnej. Taki darmowy nawóz to doskonałe źródło pożywnych substancji dla wielu roślin w naszym ogrodzie.

 

Źródło: Firma Ekobat

www.kompostowniki.pl
 

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać video.

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...