Zmywarki - oszczędność czasu i energii

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-09-03 14:41:19

W świetle rosnącej troski o środowisko i zwiększenia świadomości zagrożeń, które płyną z niefrasobliwego korzystania z zasobów naturalnych, odpowiedzialni producenci coraz większą wagę przywiązują do ulepszania oferowanych sprzętów i edukowania konsumentów, jak z nich rozważnie korzystać. I to niekoniecznie kosztem wygody i większych nakładów pracy. Zmywarki są najlepszym przykładem takich urządzeń. Ciągle jeszcze niedoceniane w naszym kraju, pomagają oszczędzać wodę i energię, a przy tym znacznie ułatwiają codzienne obowiązki.

 

W tym roku na Uniwersytecie w Bonn przeprowadzono badania, w których porównano ręczne zmywanie naczyń ze zmywaniem w zmywarce o parametrach A/A/A (oznaczających najlepsza klasę mycia, suszenia oraz najmniejszego zużycia energii). Ponieważ w różnych krajach stosuje się różne sposoby zmywania, badaniem objęto osoby z siedmiu krajów/regionów w tym z Polski. Okazało się, że do ręcznego umycia zestawu 12 kompletów naczyń, zawierających 140 sztuk, w tym talerze, kubki, szklanki i sztućce, zużywano średnio 103 litry wody i 2,5 kW energii (wykorzystywanej do ogrzania wody), a całość trwała 79 minut. Tymczasem zmywarka na wykonanie tej samej pracy potrzebuje 15-22 litrów wody i 1,0-2,0 kW energii. Załadowanie i rozładowanie urządzenia zabierało średnio 15 minut. Po to, by uzyskać jak najbardziej wiarygodne i porównywalne wyniki, zadbano o identyczne warunki każdego badania. Osoby pochodzące z różnych regionów Europy zaproszono do kuchni zaaranżowanej w jednym z laboratoriów Uniwersytetu w Bonn. Następnie testy zostały powtórzone przy użyciu tego samego wyposażenia w laboratoriach we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

 

Badane osoby miały do dyspozycji dwa zlewy z ciepłą i zimną wodą oraz 22 detergenty czyszczące różnego pochodzenia do wyboru. Badanych proszono o wyczyszczenie naczyń w sposób, w jaki zazwyczaj robią to w domu, a następnie zostawiano ich samych. Ich poczynania śledziła kamera. W laboratoryjnej kuchni zainstalowano również czujnik temperatury i zużycia wody. Naczynia przeznaczone do umycia zostały wcześniej zabrudzone siedmioma rodzajami jedzenia. W takich samych warunkach pracowały zmywarki.

 

Efektywność zmywania ręcznego oraz w zmywarce oceniano w badaniu w skali od 0 do 5 punktów, zgodnie ze standardowa i szeroko stosowaną w badaniach zmywarek procedurą EN 50242. Większość badanych osób uzyskała wynik mieszczący się w przedziale od 2,5 do 4,5 punktów, przeciętnie 3,3, natomiast dwie zmywarki użyte w eksperymencie uzyskały wyniki 3,3 i 4,0 (program energetyczny) oraz 4,3 i 4,4 (program intensywny). Wynik poniżej 3,5 w przypadku zmywania ręcznego oznaczał, że naczynia po umyciu nie są wystarczająco czyste, by postawić je na stole, zatem połowa badanych nie osiągnęła pożądanych rezultatów.

 

Wnioski z przeprowadzonego  badania:

Badania pozwoliły zaobserwować szerokie spektrum strategii zmywania przyjmowanych przez badane osoby oraz wyodrębnić trzy typy zmywających: kategorię „dokładnych”, skoncentrowanych na samym procesie czyszczenia i nastawionych na jego wyniki, „oszczędnych”, dbających o jak najmniejsze zużycie wody, energii i detergentów oraz „beztroskich”, którzy nie myślą ani o skuteczności czyszczenia, ani o oszczędzaniu zasobów.

 

Okazało się, że w zachowaniu podczas zmywania reprezentantów poszczególnych regionów można zaobserwować pewne różnice: średnie zużycie wody, podobnie jak zużycie energii było najwyższe wśród poddanych badaniu Hiszpanów i Portugalczyków, a najmniejsze wśród Niemców. Wskaźnik zużycia detergentów był najniższy wśród reprezentantów Niemiec, Polski i Czech, natomiast najwyższy wśród Włochów. Najwyższy przeciętny wynik skuteczności czyszczenia (3,5) osiągnęli przedstawiciele Turcji, zmywanie zajmowało im jednak zdecydowanie najwięcej czasu. Najgorszy przeciętny wskaźnik skuteczności czyszczenia uzyskali badani z Wielkiej Brytanii i Irlandii (2,9), jednocześnie byli oni w zmywaniu najszybsi.


 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Electrolux Poland Sp. z o.o.

 

Przeczytaj również:

http://www.ekooszczedni.pl/artykuly/jak-efektywnie-zmywac


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (1)

Awatar użytkownika PanKieszen

PanKieszen

napisał komentarz

27.11.2011, 18:43

Oprócz samej zmywarki, która pozwala oszczedzać na rachunkach za wodę, znalazłem jeszcze możliwość zysku na braku środków myjących - http://dlakieszeni.pl/saszetka-do-prania-i-zmywania-moli. Ciekaw jestem czy mieliście z takim produktem jakieś doświadczenia? Opinie w sklepie są na OK, ale może nie jest aż tak idealnie?

Zaloguj się, aby komentować artykuły...