Zielony ogród na dachu

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-09-14 08:44:52


Zielone dachy cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno architektów, jak i indywidualnych użytkowników. Przedsięwzięcie zakładające umieszczenie ogrodu na dachu wymaga jednak wykorzystania profesjonalnych technologii.

 

Fot. Tegola PoloniaZielone dachy zostały docenione już przez starożytnych. Pierwsze znane ogrody wiszące powstawały jeszcze w Babilonie. Ogrody Królowej Semiramidy uważane są za jeden z klasycznych cudów świata. Zostały one wzniesione na specjalnie skonstruowanych tarasach i wyposażone w przemyślny system kanałów oraz drenów, którymi była transportowana woda. Obecnie narzucane wymogi estetyczne i urbanizacyjne, a także troska o środowisko naturalne dyktują powrót do zielonej architektury. Współczesne technologie dostarczają architektom wprost nieograniczonych możliwości pod względem projektowania i kreowania dachów – ogrodów. Śmiałe projekty wymagają indywidualnych rozwiązań. Bogaty wybór elementów podstawowych i akcesoriów dodatkowych w ramach systemu T GREEN ROOF wspomaga realizację projektu wiernie odzwierciedlającego wizję architekta. Otrzymuje on niespotykaną dotąd możliwość twórczej realizacji. Np. system firmy Tegola jest odpowiedni na dachy o różnym nachyleniu i, w zależności od używanych komponentów, jest dostosowany do każdego rodzaju roślinności. Skuteczną ochronę przed infiltracją wilgoci zapewniają membrany uszczelniające TPO, które zabezpiecza się warstwą separującą od korzeni. Systemy drenażowe firmy Tegola są również bardzo wytrzymałe, po zielonym dachu zrealizowanym w tym systemie mogą przejeżdżać nawet samochody.Fot. Tegola Polonia

 

Latem temperatura tradycyjnie pokrytego dachu może dochodzić nawet do 80ºC. Natomiast w przypadku dachu zielonego wykonanego w systemie T GREEN ROOF osiąga ona wartość 25ºC, co skutkuje także ograniczeniem zjawiska wzbijania kurzu. W związku z tym osiedla budynków z zielonymi dachami zmniejszają zjawisko powstawania miejskich wysp ciepła i wpływają na wytwarzanie korzystnego mikroklimatu. W warunkach zimowych ta sama przegroda nie ulega wyziębianiu i posiada ustabilizowaną temperaturę. Oprócz izolacji termicznej, dach wykonany w technologii T GREEN ROOF redukuje rozprzestrzenianie się hałasu. Jego powierzchnia stanowi barierę dla przenikania dźwięków i nie odbija ich. Gwarantuje to struktura zielonego dachu, oparta na wielu warstwach materiałów o różnej grubości i gęstości.
 

 

 

 

Redakcja ekooszczedni.pl  na podstawie materiałów z:

Tegola Polonia


 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...