Żarówki w świetle nowej dyrektywy Unii Europejskiej

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-07 15:19:18

Nowa dyrektywa UE, wchodząca w życie 1 września 2009 roku spowoduje, że tradycyjne żarówki będą stopniowo wycofywane z rynku, aż do końca 2016 roku. Konsumenci nie muszą jednak obawiać się tych zmian, ponieważ renomowani producenci źródeł światła posiadają w swojej ofercie odpowiednie, energooszczędne rozwiązania.

 

Unia Europejska wprowadziła dyrektywę, zgodnie z którą z rynków UE stopniowo będą wycofywane tradycyjne żarówki. Najwcześniej (bo do 1 września) z półek sklepowych znikną tradycyjne przezroczyste żarówki o mocy większej niż 80W oraz wszystkie matowe żarówki i świetlówki, które klasyfikowane są poniżej klasy energetycznej A (czyli matowe źródła światła o klasach efektywności B, C, D, E, F i G).

 

W kolejnych latach eliminowane będą kolejne żarówki o coraz mniejszej mocy. Dzięki temu, że proces wycofywania energochłonnych źródeł światła jest długi, konsumenci będą mięli wystarczająco dużo czasu do zapoznania się z szeroką gamą dostępnych energooszczędnych produktów i dostosowania ich do swoich potrzeb.

 

Szeroki wybór energooszczędny

Firma Osram jest doskonale przygotowana do zastąpienia tradycyjnych żarówek energooszczędnymi źródłami światła. W naszej ofercie znajdują się nie tylko energooszczędne żarówki halogenowe Energy  Saver, ale przede wszystkim energooszczędne świetlówki kompaktowe np. Osram  Duluxstar lub Osram Dulux  Superstar. Oszczędzają one aż 80% energii elektrycznej, emitują światło porównywalne do światła tradycyjnych żarówek, a dzięki różnorodności form i kształtów powodują, że każdy może znaleźć produkt dostosowany do jego potrzeb. - Dzięki zamianie zwykłych produktów na energooszczędne rozwiązania znacznie zmniejszymy również koszty ich użytkowania, nie wspominając już o ochronie środowiska naturalnego i znacznym zmniejszeniu emisji CO2 do atmosfery – powiedział Bogumil Stepan, prezes firmy Osram Polska.


Ochrona dla konsumentów
W świetle dyrektywy UE to sprzedawcy i producenci będą odpowiedzialni za dopuszczanie źródeł światła do użytku. Dlatego idąc do sklepu konsument nie będzie musiał się obawiać, że kupi produkt nie odpowiadający nowym normom. Dodatkowo zgodnie z podjętymi ustaleniami, w całej Europie zostanie ujednolicony sposób informowania klientów o sposobie dokonywania właściwego wyboru. Dzięki temu konsumenci sami będą mogli sprawdzić czy dany produkt rzeczywiście odpowiada ich potrzebom.

 

Dobry wybór - mądry wybór

Firma Osram przygotowując się do tych zmian już w połowie 2008 roku wprowadziła takie oznaczenia na opakowaniach swoich produktów. - Czytelne piktogramy informują konsumentów o barwie światła, trwałości oraz przede wszystkim o mocy jaką należy wybrać, aby zastąpić stosowany dotychczas produkt. Mamy nadzieję, że oznaczenia te ułatwią wszystkim zainteresowanym wybór odpowiedniego produktu –  podkrśla Magdalena Bogusz, Marketing Manager Osram Polska.

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Osram Sp. z o.o.


 


Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...