Żarówki energooszczędne

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2011-02-18 15:21:35

 

Już od ponad stu lat korzystamy ze światła wytwarzanego za pomocą żarówek. Ich wynalezienie dało ogromny komfort i wygodę, z których korzystamy każdego dnia. Rozwój technologii sprawia jednak, że tradycyjne żarówki odchodzą powoli w zapomnienie. Ich miejsce zajmują nowoczesne produkty, które świecą nawet przez 10 lat i chroniąc naszą planetę pozwalają na oszczędność energii na poziomie 80%.

 

Osram Sp. z o.o.Tradycyjne żarówki są doskonale znane w każdym domu. Ułatwiają codzienne życie, ale mają wiele wad. Podstawową jest fakt, że zaledwie 5% energii przetwarzane jest w światło, a aż 95% w ciepło. Oznacza to, że żarówki są bardzo energochłonne, ponieważ 95% energii elektrycznej tracone jest bezpowrotnie na ciepło emitowane do otoczenia. Kolejną wadą tradycyjnej żarówki jest również stosunkowo krótki czas pracy wynoszący zaledwie 1000 godzin. Biorąc pod uwagę te fakty przestajemy postrzegać żarówki jako przedmiot nie do zastąpienia. Taki stan rzeczy nie jest jednak sytuacją bez wyjścia. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie energooszczędnych żarówek halogenowych oraz świetlówek kompaktowych. Cechują się one wyższą skutecznością świetlną i dłuższą trwałością w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Najbardziej korzystne jest więc zastąpienie zwykłych żarówek świetlówkami, które potrzebują znacznie niższej mocy do wytworzenia porównywalnej ilości światła. Przykładowo, zamiast popularnej żarówki o mocy 60 W, możemy zastosować świetlówkę kompaktową Duluxstar  lub Dulux Superstar o mocy 11 W. Dzięki temu oszczędzimy aż 80% energii elektrycznej i znacznie zmniejszymy opłaty za energię elektryczną. Nieco tańszym, alternatywnym rozwiązaniem może być np.  zakup żarówek halogenowych z linii Osram Energy Saver, który pozwoli na oszczędność energii na poziomie 30% – mówi Andrzej Wiśniewski, ekspert techniczny firmy Osram.
 

 

Zdecydowanie dłuższa trwałość
Zastosowanie nowoczesnej technologii sprawiło, że energooszczędne żarówki halogenowe i świetlówki kompaktowe cechują się znacznie dłuższą trwałością w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Wspomniane już żarówki halogenowe z linii Energy Saver mogą pracować średnio przez 2000 godzin, a więc dwukrotnie dłużej od zwykłych żarówek. Z kolei świetlówki kompaktowe Duluxstar  i Dulux Superstar działają od 6000 do 10000 godzin, co w przeliczeniu pozwala im świecić od 6 do 10 lat, przy stosowaniu ich średnio przez 3 godziny dziennie. W przypadku świetlówek kompaktowych nawet fakt częstego włączania i wyłączania nie ma wpływu na skrócenie ich trwałości. Innowacyjnym rozwiązaniem jest też technologia Quick  Start, która w przypadku Dulux Superstar zapewnia natychmiastowy zapłon i szybkie osiągnięcie pełnego strumienia świetlnego.

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Osram Sp. z o.o.

 

Przeczytaj inne artykuły związane z tą tematyką:

 

Energooszczędne świetlówki kompaktowe

 

Oświetlenie- oblicz ile możesz  zaoszczędzić

 

Technologia Led

 

Jak efektywnie korzystać  z oświetlenia

 

Pochwała skąpstwa- oświetlenie

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (1)

Awatar użytkownika justyna1

justyna1

napisał komentarz

21.10.2009, 16:42

W przypadku żarowek energooszczędnych należy tylko pamiętać żema to sens w pomieszczeniach w których długo się przebywa. Częste gaszenie i zapalanie nie pomaga w oszczedności energii, wręcz odwrotnie, powoduje zużycie większej ilość energii, ale generalnie jestem za żarówkami energooszczędnymi.

Zaloguj się, aby komentować artykuły...