Wykorzystanie badań termowizyjnych – kiedy warto skorzystać?

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2013-02-26 11:04:38

Badania termowizyjne potrafią przynieść wiele dobrego dla obecnego lub przyszłego właściciela domu. Po pierwsze, pomogą w ustaleniu miejsc, które narażają całą konstrukcję budynku na szczególną utratę ciepła. Po drugie, na podstawie termogramów, czyli wyników badania przedstawionych na ekranie kamery termowizyjnej, można określić poprawność wykonanej termoizolacji, co być może przyczyni się do obniżenia ceny domu, jaki chcemy zakupić.
 
Jak się okazuje badania termowizyjne są równie często używane do ustalania stanu instalacji elektrycznych. Przeprowadzając obserwację za pomocą kamery termowizyjnej, można odkryć wszystkie niestabilne elementy, który umożliwiają przepływ prądu. Poprzez termowizję określony jest stan instalacji hydraulicznych, a w niektórych przypadkach, takie badanie stanowi drogę do wykrycia źródła przecieku na przykład ciepłej wody.
 
Miejsca konstrukcyjne domu, które narażają budynek na znaczną utratę ciepła z wewnątrz to przede wszystkim okolice drzwi, okien oraz dachu. Równie ważne są ściany oraz podłogi. Jak widać jest to dość szeroki zakres, a badanie każdego z tych elementów po kolei byłoby, co najmniej kłopotliwe. Dlatego właśnie termowizja sprawdza się doskonale w tej dziedzinie – pokazuje obraz rozłożenia temperatur na obszarze całego budynku.
 
Certenergia
 
Termowizja pozwala na poczynienie znacznych oszczędności, poprzez poprawę części konstrukcyjnych domu. Wystarczy wspomnieć o tym, że dzięki wykryciu, a następnie likwidacji mostków termicznych, zużycie gazu lub prądu znacznie maleje. Nie każda z części konstrukcyjnych domu musi być koniecznie chroniona przez termoizolację. To także pozwala znacznie obciąć koszty związane choćby z renowacją domu. Wreszcie, wynik przeprowadzonego audytu energetycznego, jest podstawą do negocjacji w sprawie ceny zakupu danej nieruchomości.
 
Badanie termowizyjne jest z pewnością opłacalne, jeżeli pragniemy zainwestować w budowę domu o charakterze energooszczędnym, a nawet pasywnym. Nie chodzi o same miejsca, których izolacja pozytywnie wpłynęłaby na zużycie energii, gdyż już sama ocena instalacji elementów takich jak kolektory słoneczne, powinna być oceniona poprzez profesjonalne badanie takie jak właśnie jest termowizja.
 
Termowizja posiada szereg innych zastosowań w najbardziej zróżnicowanych dziedzinach nauki oraz przemysłu. Kamera termowizyjna to urządzenie przydatne podczas stawiania diagnoz medycznych, przy obserwacji natury oraz w systemach o charakterze antywłamaniowym.


Podziel się:

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...