Wszystko o oknach i szybach

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-27 18:28:38

Bardzo rozległy i ciekawy watek. Ciekawy zwłaszcza w czasach gdy producentów okien tak wielu, oferta ogromna zarówno firm jak i profili, jak i rożnego rodzaju promocji i upustów. Jak w tym gąszczu się poruszać? Jak postąpić by naciągniętym nie zostać? Z jakiej oferty skorzystać by mieć zagwarantowana jakość okna przez dziesięciolecia?
 

Właściwie nie sposób jednoznacznie na te wszystkie pytania odpowiedzieć ale postaram się pokrótce kilka mitów obalić i choć częścią swej wiedzy z odwiedzającymi te stronę podzielić.

 

O handlowcach
Trzeba pamiętać ze oknami handlują punkty dealerskie. To one zarzucają nas ulotkami o oknach w rewelacyjnych cenach i z rabatami oraz atrakcyjnymi promocjami. To z nimi się stykamy i im ufamy. To przeważnie dealer udziela nam gwarancji na wyroby producenta, to on i jego wiedza decyduje czy dane okno można w systemie którym handluje wykonać. To on może coś doradzić, i sadze, że on w tym całym łańcuszku zależności jest najistotniejszy. Pamiętajmy także, że większość klientów nie ma zielonego pojęcia jak zbudowane jest okno i jakie warunki muszą być spełnione by z decyzji zakupy był zadowolony.

Co odróżnia profile od siebie? Zewnętrznie każdy z Was to widzi, jedne nam się podobają inne nie, maja rożne kształty i dodatki wykończeniowe (Np. listwy przyszybowe). Z racji stosowania rożnych stabilizatorów – różną biel. Ale najważniejsza różnica miedzy nimi kryje się w środku a nie na zewnątrz. Grubość ścianek, kształt komór, jak to wszystko współpracuje ze sobą w narożniku, po zgrzaniu, w miejscu najważniejszym dla trwałości okna gdyż pozbawionym wzmocnień, w miejscu, od którego zależy trwałoś i odporność okna na odkształcenia, to jest to, co odróżnia profile w sposób najistotniejszy. To jest ten fragment okna, który powoduje ze dzielimy je lepsze i najlepsze – o gorszych nie wspominam (przynajmniej ja tak je oceniam). Każdy producent profili dostarcza dokumentacje techniczna, w której podane są maksymalne gabaryty skrzydeł, maksymalny ich ciężar po to by stabilność zgrzewu na odkształcenia nie została naruszona. Im lepszy profil tym większe gabarytowo okno wykonać w nim można, to bardzo prosta, ale jakże wiarygodna zależność. Trzeba pamiętać o tym, że to samo okno dopuszczone do zastosowania przy danych wymiarach już będzie je miało przekroczone, jeśli będzie w jednostronnym kolorze a jeśli kolor stanie się obustronny to ograniczenie będzie jeszcze większe i rożnie tutaj zachowują się profile, jedne bardziej inne mniej na takie zmiany są narażone. To samo okno dopuszczone do wykonania z szyba standardowa nagle te wymiary ma przekroczone, gdy zastosujemy szybę choćby bezpieczna a zastosowanie szyby antywłamaniowej jeszcze bardziej te wymiary ogranicza. Pamiętajmy, że metr sześcienny szkła wazy ponad DWIE tony!!!
 

Ale nie dajmy się także zwariować. Sytuacje, gdy okna wykonywane są na granicy dopuszczenia przez dany system zdarzają się dość rzadko. Często wystarczy profil „słabszy” by okno przez lata spełniało swoje funkcje. Tu wszystko w rękach UCZCIWEGO producenta i handlowca, który wiedząc dużo o oknach, którymi handluje, doradzi szczerze i zgodnie ze stanem faktycznym. W dzisiejszych czasach jest jeszcze dodatkowy zamęt w głowach. Ilość komór w profilach. Czy wybrać 3, 4, 5, czy więcej komorowe. Zaskoczenie dla wielu czytających ten poradnik będzie to, że ograniczenia statyczne tych profili są identyczne i nie jest prawda, ze im więcej komór okno staje się sztywniejsze. Jedyne co je odróżnia od siebie to wraz ze wzrostem ilości komór zwiększa się ich izolacyjność termiczna. Nic ponad to. No i oczywiście wygląd zewnętrzny jest inny. Ramy są grubsze i dla wielu ładniejsze - ale akurat to jest kwestia gustu.

 

O wzmocnieniu
Istotna dla prawidłowego funkcjonowania jest wzmocnienie, ono gwarantuje to, że okno nie odkształci się pod wpływem słońca (tzw. wypaczanie się okien) i temperatury na swych prostych krawędziach, gwarantując prawidłowe przyleganie uszczelek miedzy skrzydłem a ościeżnicą, nie powykrzywia się w śmigło, po powiększeniu się skrzydła na szybie zagwarantuje jego poprawny powrót na swoje miejsce a nie powstanie „beczki”. Przy zastosowaniu prawidłowych wzmocnień całość naprężeń przejmuje zgrzew w narożniku okna. Z tego tez powodu zawsze doradzam klientom by w balkonach przy osiągnięciu dopuszczalnych przez dany system wysokości zawsze stosować poprzeczki. Pokutuje ostatnio mit o większej sztywności wzmocnienia pełnego. Nie jest to prawda. Każdy system profili ma także odpowiedni system kształtu wzmocnienia, jego grubości, by przy danych wymiarach wszystkie wymagania spełniło. Ocena jakości okna po obejrzeniu fragmentu jego przekroju tez jest błędna. Firmy produkujące okna nagminnie wstawiają tam wzmocnienie najcięższe, najbardziej odporne na odkształcenia choć później w trakcie realizacji zamrowienia dawane jest inne, takie wynikające z narzuconych parametrów przez dany system okienny. Sześciometrowa sztanga wzmocnienia np. kl.VI w Schuco jest o wiele sztywniejsza niż najczęściej spotykany profil zamknięty stosowany u coraz większej części producentów. O późniejszej sztywności ramy nie decyduje to czy mamy wzmocnienie zamknięte czy tez nie. Decyduje spełnienie założonych funkcji przez wzmocnienie i uczciwe jego dobranie do danego okna. Trzeba tez pamiętać, że wzmocnienie stanowi ponad 25% wartości całego okna i tu leży pokusa małych oszustw i przekrętów. Co do ich przykładów proponuje cierpliwa lekturę tego wątku na Forum Muratora. Tam jest skarbnica wiedzy okiennej przeogromna.

 

O szybach
Następną sprawa to szyby. Mało kto zdaje sobie sprawę jak pracuje okno bez szyby. Jak staje się wiotkie jest, jak „lata” na wszystkie strony. Piękny to widok, gdy klient patrzy na okno w trakcie wymiany szyby, jest zszokowany. Szyba stanowi taki sam element konstrukcyjny okna jak profil, wzmocnienie czy tez...... okucie. Ramki dystansowe stosowane w pakietach szyb zespolonych także wykonywane są z rożnych materiałów. Ostatnimi czasy modna stała się termoramka. Cóż to jest? Jest to ramka dystansowa wykonana wykonana z odpowiedniego tworzywa termoizolacyjnego. Jej zadaniem jest wyeliminować roszenie się szyb przy uszczelkach. Ale trzeba pamiętać o tym, ze konstrukcja okna jest taka sama z ramka aluminium czy z PCV i sama ramka nie wyeliminuje roszenia szyb przy uszczelce. W oknie jest to ten obszar gdzie miejscowo współczynnik k zawsze jest wyższy (jest tam chłodniej) Tym samym, jako ze jest tam najchłodniej, para wkropli się tam w pierwszej kolejności....później pojawi się na całym dole szyby by w ekstremalnych warunkach cała szyba była zaparowana. Wilgoć i jeszcze raz wilgoć i jej nadmiar. Trzeba ja eliminować z pomieszczenia poprzez wietrzenie lub tez rozszczelnienie okien.

 

O okuciach
Na koniec z elementów składowych okna – okucia. Tak naprawdę dla użytkownika okna nie ma znaczenia jakie okucia zastosowano. SA dwa rodzaje okuć - metalowe i z poliwęglanu (tworzywa). Każde są dobre pod warunkiem prawidłowej ich eksploatacji. Najważniejsze jest by producent nie oszczędzał i stosował tyle zaczepów ile wymaga system. Odpowiednia ich ilość i wzajemne rozmieszczenie gwarantuje prawidłowe przyleganie skrzydła do ościeżnicy. Gdy jest inaczej w połączeniu ze słabszym wzmocnieniem okazuje się, że wieje nam w miejscach gdzie wiać nigdy nie powinno. I chyba rzecz najważniejsza. Nawet najlepsze okucie ulegnie zniszczeniu jeśli nie dokonuje się ich konserwacji. Konserwacja w przypadku okuć metalowych polega na smarowaniu oliwka części ruchomych przynajmniej raz do roku.

 

Moja obserwacja natury ogólnej
Ogólnie o rynku okiennym, ale tylko w kwestii okien z PVC (nie mam takiego doświadczenia w przypadku okien drewnianych a poza tym drewno jako materiał do wyrobu okien obarczony jest większa ilością wad niż zalet - to moja opinia oczywiście) Trzeba pamiętać o jednym - okno to inwestycja na dziesięciolecia w związku z tym oszczędności nawet kilku złotych przy braku pewności co do wyrobu końcowego to chyba nieporozumienie. W oknach nie sposób tak naprawdę sprawdzić czy zastosowano odpowiednie wzmocnienie w środku i czy jest ono w jednym kawałku czy jak ostatnio staje się często tylko tam gdzie jest naprawdę konieczne. Trzeba tez pamiętać, że wzmocnienie nie jest montowane w narożnikach okna, tu pracuje tylko sam profil, stad istotna jest jakość zgrzewu naroża jak i nie przekraczanie maksymalnych ciężarów i gabarytów skrzydeł i ram. Czasem klient ma takie wymagania, że lepiej niech kupi gdzie indziej niz. naginać system pod jego widzi mi się. Mam tez swoje spostrzeżenia co do tzw. termoramki. Jak wspomniałem szyba jest elementem konstrukcyjnym okna i ramka metalowa czyni szybę zespolona sztywniejsza w swej płaszczyźnie. Np. duże drzwi balkonowe będą lepiej pracować z ramka metalowa niż plastykowa a zjawisko skraplania się pary wodnej (podawane jako główny argument za jej stosowaniem) przy termoramce także występuje.

Najczęściej popełniane błędy przy produkcji okien


- wzmocnienie - albo całkowity jego brak albo zastosowanie słabszego tam gdzie wymagane jest przez system odpowiednio sztywne. Jak sprawdzić czy mamy wzmocnienie w oknach? Są dostępne czujniki wykrywające metal. Wystarczy zbliżyć go do ramy i popatrzeć na światełko - czy jest czy tez nie. Jakości wzmocnienia nie sposób sprawdzić bez przecięcia okna. Tu naprawdę jedyne co można doradzić to kupowanie towaru u sprawdzonych producentów
- brak odpowiedniej ilości zaczepów (okuć) w skrzydle.


 

Więcej porad  na ten temat znajduje  się  na mojej  stronie 

jareko.pl oraz forum.muratordom.pl”.

 

 

 

 

 

 
 


 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...