Wkład regulacyjny - oszczędne korzystanie z wody

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-11-17 09:16:45

Zasoby wody są szczupłe i jest ona droga. To wystarczający powód do oszczędnego obchodzenia się z tym cennym surowcem. Do dużych oszczędności prowadzi „właściwe” posługiwanie się jednouchwytowymi bateriami mieszaczowymi montowanymi przy umywalkach, natryskach, wannach i bidetach. „Właściwe”, to znaczy polegające na tym, że przy zwykłym myciu rąk nie będziemy korzystać z pełnego strumienia wody.
 

Aby te działania prowadzące do oszczędności uczynić bardziej komfortowymi, np.  firma Hansa opracowała wkład regulacyjny Hansaeco  ze stopniowym ustawianiem intensywności strumienia wody. Zmniejsza on zużycie wody i energii do 50 %. Na czym polega jego działanie? Wyczuwalny opór uchwytu przy jego podniesieniu kształtuje przepływ wody na poziomie pięciu litrów na minutę, co jest zupełnie wystarczające do zwykłego mycia rąk. Dopiero gdy po przełamaniu tego oporu podniesiemy uchwyt wyżej osiągając drugi poziom, z kranu popłynie więcej wody.  Na poziomie oszczędnego korzystania z wody (poziom pierwszy) popłynie do pięciu litrów wody na minutę, na poziomie korzystania komfortowego (poziom drugi) można korzystać z pełnego jej strumienia.

 

Badania wykazały, że potencjał oszczędności jest znaczny. Zastosowanie wkładu Hansaeco powoduje, że bez utraty poczucia komfortu przez użytkownika zużycie wody przy jednym myciu rąk spada z 3,3 litra do 1,7 litra.
Przeliczenie tych wartości na okres roku daje oszczędność ponad 17.000 litrów wody
w czteroosobowym gospodarstwie domowym.

 

Wkład posiada także układ odcinania dopływu wody gorącej, który reguluje się przy pomocy pierścienia umieszczonego we wkładzie - zmniejsza on niebezpieczeństwo poparzenia i prowadzi do oszczędności energii. Dodatkowo za pomocą śruby umieszczonej we wkładzie można ograniczyć ilości wypływającej wody do 6 l/min.

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Hansa Polska Sp. z o.o. 

 

Przeczytaj inne  artykuły związane  z tą tematyką:

 

Urzędzenia do oszczędzania wody

 

Armatura elektroniczna

 

Główki natryskowe- oszczędzające wodę

 

Termostaty- nowa generacja

 

 
 
 


 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...