Urządzenia do oszczędzania wody

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-11-04 14:34:19

Problem dramatycznie kurczących się zasobów wody pitnej na świecie w coraz większym stopniu zaczyna dotyczyć nas wszystkich i to niezależnie od rejonu, który zamieszkujemy. Większość z nas swobodny dostęp do wody pitnej traktuje jako rzecz zupełnie oczywistą. Każdego dnia zużywamy jej olbrzymie ilości traktując je jako dobro nieograniczone i ogólnodostępne. Tymczasem pomimo, że ¾ powierzchni Ziemi pokryte jest wodą to tylko zaledwie 3% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż jedna setna procenta to woda pitna. Światowa konsumpcja wody w ostatnich 50 latach zwiększyła się czterokrotnie. Prawie pół miliarda ludzi żyje w krajach, gdzie zasoby wody są niewystarczające. Szacuje się, że w 2050 roku co najmniej jedna czwarta światowej populacji będzie musiała żyć z chronicznym lub okresowym ograniczeniem dostaw wody.

 Brak dostępu do wody może dotknąć każdego mieszkańca Ziemi, również nas Polaków. Obecnie z deficytem zasobów wodnych borykaja się Górny Śląsk, Kraków, Łódź, Kielce a także i Szczecin. Świadomie lub nie, wszyscy przyczyniamy się do zmniejszania zasobów wody pitnej. Dlatego tak ważne jest ażeby każdy z nas zrobił wszystko, co w jego mocy celem ograniczenia poziomu zużywanej wody. Połączone wysiłki nas wszystkich, pomogą zapobiec pogłębianiu kryzysu i ubytkom zasobów wodnych na Ziemi, które są jednym z najcenniejszych skarbów jakie posiadamy.

 

Świadome ograniczanie poziomu zużycia wody zaczyna być koniecznością i to nie tylko z troski o środowisko naturalne, ale z uwagi na stele rosnącą jej cenę. Od kilku lat w Polsce odnotowujemy stały wzrost cen wody, który średniorocznie wynosi ok. 5%. W najbliższych latach możemy spodziewać się jednak znacznie wyższych podwyżek, które będą wynikiem zrównania cen wody we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Szacuje się, że w przeciągu kilku najbliższych lat cena wody w niektórych rejonach Polski wzrośnie nawet o 100%.

 

Co wiemy o oszczędzaniu wody

O konieczności oszczędzania wody zaczyna mówić się coraz częściej i głośniej. Podobnie jest i w Polsce, potwierdzeniem czego jest przeprowadzona niedawno przez Ministerstwo Środowiska kampania medialna. W spotach reklamowych ukazujących się w telewizji oraz Internecie, zachęcano Polaków do proekologicznych zachowań, w tym między innymi do oszczędzania wody. Wszystkie te działania cieszą, wciąż jednak wydają się być niewystarczającymi.

 

Wiedza przeciętnego Polaka na temat wody pitnej, jej dostępności, sposobów jej oszczędzania, wciąż jest stosunkowo niewielka i nijak ma się do działań jakie podejmujemy chociażby na rzecz oszczędności energii elektrycznej. Kupując samochód, sprzęt elektroniczny czy nawet zwykłą żarówkę zazwyczaj wybieramy produkty energooszczędne. I nie ważne czy robimy to ze względów ekologicznych czy ekonomicznych, świadomie lub nie przyczyniamy się do zmniejszenia emisji CO2. Co natomiast robimy, by przyczynić się do zmniejszenia poziomu zużycia wody? Czy wybierając armaturę do własnej łazienki sprawdzamy ile poszczególny kran czy prysznic będzie „puszczał” wody? Niestety oszczędność wody wciąż jest tylko hasłem, które u większości z nas nie znajduje odzwierciedlenia w życiu codziennym.

 

Jak oszczędzać wodę

Sposobów oszczędzania wody jest wiele i podobnie jak w przypadku oszczędzani energii w większości są one bardzo proste w zastosowaniu. Oszczędzać wodę możemy:

 

1. zmieniając posiadane nawyki:
- zamiast kąpieli w wannie lepiej brać prysznic
- przy codziennej toalecie (myciu zebów, golenie itp.) nie powinno używac się bierzącej wody
- należy unikać zbędnego splukiwania toalety
- nie powinno się niepotrzebnie wylewać wody (jeżeli jest to możliwe należy ją ponownie wykorzystać)

 

2. likwidując wszystkie nieszczelności:
- należy uszczelnić wszystkie przecieki (przy kranach i w toalecie)
- należy wymienić nieszczelne uszczelki na nowe
- krany należy zawsze dokręcać do „końca”

 

3. instalując produkty wodooszczędne, które będą oszczędzały wodę za nas
Poza zmianami własnych nawyków oraz przyzwyczajeń, każdy z nas może u siebie w domu - obiekcie, podobnie jak instalujemy żarówki energooszczędne, zainstalować wodooszczędne produkty, (perlatory, wodooszczedne słuchawki prysznicowe), które będą oszczędzały wodę niezależnie od naszych postaw oraz zachowań.


 

Większość z nas orientuje się, ile energii pobiera żarówka, mało jednak, kto zdaje sobie sprawę z tego, ile wody w ciągu minuty przepływa przez kran czy też słuchawkę prysznicową. Otóż, w zależności od rodzaju posiadanej armatury: dla kranu jest to 12-15 l/min a dla prysznica 15-18 l/min. Wartości te możemy zmniejszyć nawet o połowę: odpowiednio do 6 i 9 l/min, stosując wodooszczędne końcówki na krany (tzw. perlatory) oraz wodooszczędne słuchawki prysznicowe.

 

Elementy, te są proste w montażu, a ich wygląd jak i sposób funkcjonowania w żaden sposób nie wpływa na pogorszenie zarówno walorów użytkowych jak i estetycznych posiadanych baterii. Szwedzcy inżynierowie stworzyli  Elless® Water Saving System - System oszczędności wody, który zasadę swojego działania oparł na mieszaniu wody z powietrzem. Opracowane rozwiązanie zostało przystosowane do funkcjonowania w określonej grupie produktów (słuchawkach prysznicowych oraz perlatorach), dzięki czemu stało się powszechnym i ogólnie dostępnym. Uzyskiwana oszczędność wody jest możliwa dzięki zastosowaniu w oferowanych produktach mechanizmu redukującego jej przepływ oraz specjalnej dyszy napowietrzającej, skutecznie mieszającej wodę z powietrzem.

 

Rozwiązanie to pozwala na ograniczenie wydatkowanego strumienia wody przy jednoczesnym zwiększeniu jego objętości oraz siły spłukiwania. Punktowo oszczędności sięgają nawet 50%, przy czym walory użytkowe produktów jak i komfort odczuwalny przez użytkownika, pozostaje na niezmienionym poziomie. Rozwiązanie zastosowane w słuchawce prysznicowej jak i perlatorze z technicznego punktu widzenia nieco się różni, efekt końcowy pozostaje jednak taki sam. Strumień wody wydatkowany przez produkty wchodzące w sklad Elless® Water Saving System na pierwszy rzut wygląda tak samo jak ten, który przywykliśmy oglądać na co dzień, z tą jednak różnicą, że teraz jest to strumień wody wymieszanej z milionami pęcherzyków powietrza.

 

Oszczędzając wodę oszczędzamy pieniądze jakie co miesiąc wydajemy na wodę, jej podgrzanie oraz odprowadzenie ścieków. Koszty poniesione na zakup produktów wodooszczędnych szybko się amortyzują i już niespełna po kilku miesiącach użytkowania, następuje zwrot zainwestowanych pieniędzy w postaci niższych rachunków. Statystyki prowadzone u osób-podmiotów, które zdecydowały się na montaż systemu oszczednosci wody w postaci: perlatorów oraz wodooszczędnych słuchawek prysznicowych pokazują, że poziom zużycia wody w skali całego obiektu średnio spada o 20-30%. Zastosowanie wodooszczędnych perlatorów oraz słuchawek prysznicowych w domu jednorodzinnym daje możliwość przeciętnej rodzinie (2+2) uzyskania znacznych oszczędności, które średnio w skali roku sięgają poziomu ok 55 m3. Biorąc pod uwagę, że cena wody stale rośnie, z roku na rok oszczędności są coraz wyższe. Zastosowanie wodooszczędnych perlatorów oraz słuchawek prysznicowych wpływa jeszcze na większe oszczędności w domach wielorodzinnych czy hotelach oraz innych obiektach zajmujących się świadczeniem usług noclegowych, a zwłaszcza w Sanatoriach z rozbudowaną bazą zabiegową. Niemniej jednak, jak pokazują prowadzone statystyki, po zamontowaniu wodooszczędnych produktów, w skali całego obiektu, poziom zużycia wody średnio spada o 20-30%. 
 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
NGL Teknik Polska Sp. z o.o.

www.elless.pl
 

Przeczytaj inne  artykuły związane z tą  tematyką:

 

Oszczędne korzystanie  z wody

 

Armatura  elektroniczna

 

Główki natryskowe oszczędzające wodę

 

Termostaty- nowa  generacja

 
 
 
 

Podziel się:

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...