Termowizja budynków

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-09-08 12:43:34

Technika obserwacji i rejestracji rozkładu temperatur na powierzchni przegród, wykorzystująca emitowane przez nie promieniowanie podczerwone nazywamy termografią lub termowizją.

 


Dzięki gwałtownemu rozwojowi urządzeń umożliwiającym ciągłą i bezpośrednią obserwację na ekranie rozkładu temperatur możemy zobaczyć coś czego dotychczas nie było widać, przenikające ciepło. Kamery termowizyjne potrafią zarejestrować minimalne różnice temperatur fotografowanej powierzchni. Pewną niedogodnością jest fakt, że zdjęcia termowizyjne mogą być wykonywane w okresie gdy różnica po obu stronach przegrody wynosi nie mniej niż 100 st.C. Przy fotografowaniu od wewnątrz widzimy głównie spadek temperatury na skutek zwiększonych strat ciepła przez przegrody gdzie niestarannie i niepoprawnie prowadzono prace budowlane. Niekiedy nieszczelności obudowy czyli wdmuchiwane zimniejszego, zewnętrznego powietrza do wnętrza budynku powoduje nadmierną wymianę powietrza w pomieszczeniu i znaczene obniżenie komfortu cieplnego użytkowników obiektu. Fotografując z zewnątrz uwidacznia się miejsca o zwiększonym przepływie ciepła przez obudowę budynku. Dzieje się tak na skutek wadliwych lub zawilgoconych materiałów, niestarannego montażu lub złej technologii wykonywania niektórych elementów. Popularnie takie miejsca nazywamy mostkami cieplnymi, które o ile w budynkach starych nikogo nie zaskakują to w nowym budownictwie są niedopuszczalne.

 

Prowadzenie prac termomodernizacyjnych polegających na ociepleniu ścian zewnętrznych, dachu i przyziemia warstwą izolacji jest doskonałym momentem na wyeliminowanie mostków cieplnych. Podstawą prawidłowo wykonanej termoizolacji jest zachowanie ciągłości warstwy izolacji termicznej. Dlatego istotne jest aby wybierać materiały i technologie trwałe i sprawdzone np. ze skalnej wełny mineralnej. Rozwiązania ekonomiczne, najtańsze często kończą się problemami eksploatacyjnymi (zawilgocenia, pleśnie, grzyby) i brakiem komfortu cieplnego w budynku. Likwidacja tego typu wad w budynku jest często niemożliwa bez poważnych kosztownych remontów.

 


 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Rockwool Polska Sp. z o.o.

 

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...