Technika kondensacyjna- nowoczesna instalacja grzewcza

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-24 20:32:04

Większość energii zużywanej przez gospodarstwo domowe pochłania ogrzewanie. Mieszkańcy bloków i kamienic na ogrzewanie wydają rocznie 1855 zł, a właściciele domów jednorodzinnych aż 3246 zł, wynika z badań przeprowadzonych w maju i czerwcu 2008 przez 4P Research Mix  w ramach akcji Dom Dobrej Energii. Dlatego oszczędności należy szukać przede wszystkim w ogrzewaniu.
 

 

Gazowe kotły kondensacyjne, Fot. JunkersNajprostszą drogą do oszczędności jest wybór efektywnego urządzenia grzewczego oraz odpowiednia jego konserwacja. Kto ma w kotłowni stary kocioł, w którym straty energii są bardzo wysokie, powinien jak najszybciej zainwestować w efektywną technikę kondensacyjną. Gazowe kotły kondensacyjne znacząco obniżają zużycie gazu, ponieważ wykorzystują niemal całą energię zawartą w paliwie do ogrzewania i podgrzania wody. Część pary wodnej, która w konwencjonalnych urządzeniach grzewczych ulatnia się razem ze spalinami przez ciąg kominowy, jest skraplana w kotle kondensacyjnym dzięki odpowiednim wymiennikom ciepła. Uwalniające się przy tym ciepło jest przekształcane w ciepło grzewcze. Nowoczesne gazowe urządzenia kondensacyjne oszczędzają do 40 proc. energii w porównaniu do kotłów starego typu, dzięki czemu modernizacja systemu grzewczego szybko się zwraca.

 

Jeszcze większe oszczędności uzyskamy dzięki przejściu na technikę kondensacyjną w połączeniu z instalacją solarną. Taka instalacja latem może zapewniać kompletną dostawę ciepłej wody, a zimą oraz w okresach przejściowych wspomaga system ogrzewania. Taki układ pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. Aby wytworzyć ciepło i ciepłą wodę dzięki energii słonecznej, potrzebny jest, oprócz większej liczby kolektorów słonecznych, także specjalny zasobnik wody. Przejęte przez kolektor ciepło zostanie przetransportowane za pośrednictwem nośnika ciepła do zasobnika. Tam ciepło jest oddawane do gorącej wody w zewnętrznej jego powłoce. Równocześnie ciepła woda użytkowa ogrzewana jest wewnątrz zasobnika. Przeciętnie w ciągu roku można uzyskać ok. 70 proc. oszczędności energii potrzebnej do przygotowania c.w.u. oraz ok. 30 proc. energii potrzebnej do ogrzewania. Dodatkowo, zastosowanie techniki kondensacyjnej przynosi dalsze oszczędności.

 

Uzupełnieniem istniejącej instalacji grzewczej może być układ solarny służący tylko do przygotowania ciepłej wody. Można go zainstalować w prawie każdym gospodarstwie domowym, zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Warunkiem uzyskania jak najlepszych rezultatów jest odpowiednia powierzchnia kolektorów słonecznych, Średnio na osobę przyjmuje się zużycie ciepłej wody na poziomie ok. 40 litrów dziennie, a to odpowiada powierzchni kolektora słonecznego równej 1,2 metra kwadratowego na osobę. Mówiąc inaczej: 5 metrów kwadratowych kolektora wystarczy do efektywnego zaopatrzenia w ciepłą wodę gospodarstwa domowego składającego się z czterech osób. Zasada funkcjonowania kolektora słonecznego jest bardzo prosta: promienie słoneczne ogrzewają płyn znajdujący się w kolektorze. Pompa obiegowa przesyła ogrzany płyn do zasobnika solarnego, gdzie płyn oddaje swoje ciepło za pośrednictwem wymiennika ciepła do wody w zasobniku. Schłodzony płyn wraca do kolektora, aby ponownie mógł być ogrzany. W przypadku złej pogody i zbyt małej ilości energii słonecznej dogrzanie wody następuje za pośrednictwem drugiej spirali w zasobniku. W ten sposób można liczyć na ciepłą wodę niezależnie od pogody.

 

Ogromne rezerwy energetyczne kryją się we wnętrzu ziemi. Właściciele domów mogą je wykorzystać do własnych celów dzięki pompom ciepła, które przez cały rok ogrzewają pomieszczenia i podgrzewają wodę. Po wykonaniu instalacji umożliwiającej wykorzystanie ziemi jako źródła ciepła, ciepło z wnętrza ziemi jest dostępne przez cały czas i przede wszystkim bez żadnych opłat. Pompy ciepła zużywają wprawdzie do pracy energię elektryczną, ale korzystają z niej bardzo efektywnie: prąd zasilania przyczynia się do wytworzenia nawet pięciokrotnie większej ilości energii grzewczej. Dużym atutem pompy ciepła jest też to, że w połączeniu z konwektorem chłodzącym urządzenie umożliwia klimatyzowanie pomieszczeń latem.

 

Posiadacze każdego typu instalacji grzewczej mogą prostymi sposobami i zmianą przyzwyczajeń obniżyć zużycie paliwa zasilającego urządzenie grzewcze: obniżenie temperatury o jeden stopień daje oszczędność energii grzewczej wynoszącą 6 proc. W mało uczęszczanych pomieszczeniach panuje zwykle zbyt wysoka temperatura – np. w korytarzu wystarczy temperatura 17 stopni Celsjusza, a w sypialni nawet 16 stopni Celsjusza, ponieważ przy niższej temperaturze lepiej się śpi. Instalacje grzewcze z inteligentnymi regulatorami można ustawić tak, aby automatycznie sterowały temperaturą, co pomoże obniżyć zużycie energii. Także prawidłowe wietrzenie pomieszczeń przyczynia się do optymalizacji kosztów ogrzewania: do 15 proc. mniej energii zużyje osoba, która wietrzy pomieszczenia kilka razy dziennie, zamiast na stałe rozszczelniać okna. Grzejników nie należy zasłaniać firanami ani meblami – w ten sposób ciepło lepiej rozchodzi się po pomieszczeniu.

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Junkers Grupa Bosch

 

Przeczytaj inne  artykuły związane z  tą tematyką:

 

Technika kondensacyjna

 

Jaka  jest różnica pomiedzy pompą ciepła a kotłem kondensacyjnym

 

Systemy ogrzewania hybrydowego
 

 
 
 
 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...