Ściana trójwarstwowa- zatrzymaj ciepło w domu

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-28 20:13:13

Oszczędność energii to problem poruszany przez specjalistów z wielu dziedzin, w tym też ekspertów z branży budowlanej. Wzrastająca popularność nowoczesnych technologii budowania oraz zwiększający się popyt na energooszczędne materiały to przejaw zmieniającej się świadomości producentów, inwestorów i klientów indywidualnych.    
 

Budowa domu to inwestycja na całe życie. Często jednak wymaga kompromisu pomiędzy wymarzonym projektem a zasobnością portfela. Ponieważ zazwyczaj najwięcej pieniędzy musimy przeznaczyć na zakup materiałów budowlanych, w tym właśnie obszarze poszukujemy optymalnej równowagi między ceną a jakością produktów. Wybór odpowiednich materiałów uzależniony jest od wielu czynników. Możemy kierować się najkorzystniejszą ceną, wytrzymałością na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, najdłuższym okresem gwarancji czy też łatwością renowacji i konserwacji.

 

 

Współcześnie większość inwestorów i indywidualnych klientów zwraca jednak coraz większą uwagę na takie parametry domu, jak energooszczędność, skuteczna izolacja cieplna oraz optymalne wykorzystanie systemu wentylacji. Rozwój technologii budowlanej również zmierza w kierunku jak najlepszego wykorzystania właściwości poszczególnych materiałów budowlanych, pozwalających na późniejsze zredukowanie kosztów eksploatacji domu. Przejawem takiego ukierunkowania zmian w zakresie techniki budowy jest wzrastająca popularność ściany trójwarstwowej, opartej na zastosowaniu ceramicznych materiałów budowlanych.

 

Trzy warstwy – wiele korzyści

Konstrukcja ściany trójwarstwowej obejmuje trzy warstwy, różniące się między sobą rodzajem materiału budowlanego, a tym samym funkcją pełnioną w całej strukturze. Ściana nośna, odpowiedzialna za przenoszenie ciężaru budynku na fundamenty, wznoszona jest najczęściej z poryzowanych pustaków ceramicznych. Wybór tego materiału podyktowany jest wysokimi właściwościami ceramiki poryzowanej w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej, wytrzymałością oraz korzystnym wpływem na poziom wilgotności panujący w pomieszczeniach.

 

Środkową warstwę stanowi wełna mineralna lub rzadziej płyty styropianowe. Jej podstawową rolą jest zapewnienie odpowiedniego poziomu izolacji termicznej, czyli utrzymanie ciepła we wnętrzu domu w porze zimowej oraz ochrona przed wysokimi temperaturami w czasie letnich upałów. Zewnętrzną cześć stanowi elewacja, wykonana z cegły licowej lub klinkieru, chroniąca wewnętrzne warstwy przed uszkodzeniami i działaniem czynników atmosferycznych, jak również pełniąca funkcję ozdobną.      

 

Akumulacja ciepła w ścianie

Budownictwo energooszczędne wykorzystuje najczęściej materiały charakteryzujące się znacznym stopniem akumulacji ciepła. Aby dany produkt spełniał warunki skutecznej termoizolacji powinien wykazywać się nie tylko znaczną gęstością, ale również odpornością na zawilgocenie. - Materiałami charakteryzującymi się wysokim stopniem izolacji cieplnej są pustaki ceramiczne THERMOPOR (dawny POROTON) – radzi Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana. - Ich termoizolacyjność wynika przede wszystkim z porowatej struktury, umożliwiającej tworzenie się poduszek powietrznych. Nieruchome powietrze skutecznie izoluje ciepło. Zastosowanie pustaków szlifowanych pomaga też zmniejszyć występowanie mostków termicznych, odpowiadających za utratę ciepła. Należy pamiętać, że zawilgocenie ściany jest czynnikiem zwiększającym przepuszczalność ciepła, a tym samym obniżającym właściwości termoizolacyjne. Wraz z podnoszeniem się poziomu kondensacji pary wodnej w ścianie, wzrasta więc przepuszczalność ciepła, co z kolei powoduje jeszcze większe zawilgocenie. Z tego właśnie powodu ważne jest zaprojektowanie skutecznego systemu wentylacji, zapewniającego stałą cyrkulację powietrza i odprowadzanie nadmiaru wilgoci.

 

Ceglana elewacja - ochrona i estetyka

Właściwości energooszczędne budynku są skorelowane nie tylko z wewnętrzną warstwą ściany, ale wynikają też z parametrów materiałów, z których została wykonana elewacja. Ponieważ jest to zewnętrzna część całej konstrukcji, poza wymaganiami z zakresu właściwości technicznych, dużą uwagę zwracamy również na wrażenia wizualne – to przecież elewacja nadaje pożądany wygląd całemu budynkowi.

 

Klinkier ceramiczny, Fot. Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o.Materiałem najczęściej stosowanym do budowy ściany osłonowej jest cegła licowa lub klinkierowa. Wykazuje się ona znaczną wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych, stanowiąc doskonałą ochronę warstw wewnętrznych przed niekorzystnym działaniem wilgoci, jak też uszkodzeniami mechanicznymi. Wykorzystanie cegły licowej lub klinkieru daje nam niemal nieograniczone możliwości wyboru kolorów i wzorów elewacji. Pomimo że cegła najczęściej kojarzona jest z czerwienią, na polskim rynku dostępna jest obecnie cała gama różnobarwnych wzorów, od białego koloru począwszy, poprzez żółcie, brązy, szarości, na czarnym kończąc. Budowa ściany trójwarstwowej uważana jest za technologią droższą od rozwiązań alternatywnych, takich jak ściany wznoszone z jednej lub dwóch warstw. Słuszność tego poglądu uzależniona jest od perspektywy, według której dokonujemy kalkulacji kosztów. Gdy weźmiemy pod uwagę tylko ceny materiałów budowlanych, faktycznie będziemy potrzebować większych nakładów finansowych. Jednak gdy uwzględnimy późniejsze koszty eksploatacji, ogrzewania oraz renowacji elewacji, czyli przyjmiemy perspektywę długoterminową, okaże się, że decyzja o budowie domu w oparciu o technologię ściany trójwarstwowej była jak najbardziej słuszna!

 

 

 

Redakcja Ekoszczedni.pl na podstawie materiałów z:

Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o.

 

Przeczytaj inne artykuły związane  ze ścianami:

 

Ściana dwuwarstwowa

 

Ściany energooszczędne

 

Wznoszenie murów jedno i wielowarstwowych

 

Izolacja ścian zewnętrznych

 
 
 
 
 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (1)

Awatar użytkownika kubaguzik

kubaguzik

napisał komentarz

10.09.2014, 15:44

Można jeszcze trochę dołożyć na dobry styropian z cała reszta materiałów od znanego producenta np. Termo Organiki i ocieplenie gwarantowane.Kilka lat wstecz ociepliłem tak dom i jestem zadowolony.

Zaloguj się, aby komentować artykuły...