Ściana dwuwarstwowa

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-23 23:41:02

Obowiązujaca od 1 stycznia 2009 roku certyfikacja energetyczna budynków  sprawiała, że na naszym rynku pojawiło się jeszcze więcej produktów energooszczędnych. Jednym z nich jest np.  Ytong Multipor - materiał izolacyjny nowej generacji, stanowiący drugą energooszczędną  warstwę ściany zewnętrznej, która zachowuje jednorodność betonu komórkowego.

 

Multipor  dobrze sprawdza się zarówno na dachach stromych, jak i  płaskich, na balkonach, tarasach czy stropach garażowych budynków hotelowych. Jednak to, co go odróżnia od innych dostępnych na rynku rozwiązań, to możliwość renowacji obiektów zabytkowych czy adaptacji budynków przemysłowych na cele mieszkaniowe. Bloczki Multipor bez przeszkód bowiem można przyklejać od wewnątrz, poprawiając parametry cieplne istniejącej ściany, w dodatku bez konieczności stosowania paroizolacji.
 

Ytong Multipor ma także wiele innych zalet. Z najważniejszych wyliczyć trzeba jego paroprzepuszczalność oraz niepalność. Zaraz potem podkreślić należy szeroko pojętą ekologiczność produktu, który w kombinacji z innymi elementami Xelli, takimi jak Ytong czy Silka, tworzy System 20 Plus, pozwalający na budowanie domu w oparciu o najnowsze przyjazne środowisku rozwiązania energooszczędne. Dzięki zastosowaniu tej technologii inwestor ma unikalną możliwość osiągnięcia najbardziej wyśrubowanych parametrów termicznych ścian, co w połączeniu z właściwym usytuowaniem domu na działce, dociepleniem czy zastosowaniem odpowiednichokien i drzwi oraz wentylacji z rekuperatorem, skutecznie pozwoli zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła z budynku. To zaś oznacza, że System 20 Plus idealnie nadaje się do wznoszenia domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. To ostatnie o tyle możliwe, że odpowiednia konfiguracja bloczków w konstrukcji ściany dwuwarstwowej pozwala uzyskać współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie U= 0,11 [W/(m2•K)].  System 20 cm Plus to kolejne wybiegające w przyszłość rozwiązanie systemowe, jakie zamieszczamy w swojej ofercie - mówi Cezary Szeszuła, Prezes Zarządu Xella Polska. - Tym razem skupiliśmy się na energooszczędności, dążąc do sprostania zaostrzającym się przepisom, w świetle których od 1 stycznia 2009 każdy nowy budynek będzie musiał posiadać certyfikat energetyczny. Takie świadectwo energetyczne nie tylko wskaże klasę energetyczną obiektu, ale też będzie miało wpływ na jego cenę zakupu i sprzedaży – dodaje.

 

Warto zaznaczyć, że zagwarantowanie niskiego współczynnika przenikania ciepła jest istotne nie tylko w kontekście podwyższonych wymogów termicznych dla ścian czy w ogóle budynków. Od dłuższego czasu kraje członkowskie UE walczą o poprawę potencjału energetycznego domów jednorodzinnych, bo ten im lepszy, tym mniejsze straty ciepła, które wprost proporcjonalnie wiążą się przecież z emisją CO2 do atmosfery. W tym sensie, budynki energooszczędne czy pasywne nie oddziałują tak niekorzystnie na klimat jak domy tradycyjne. Tańsza też jest ich eksploatacja.
 

Wprawdzie w naszym kraju nie ma jeszcze rozwiązań ustawodawczych wspierających energooszczędność w budownictwie, ale niewykluczone, że wzorem innych państw UE z czasem pojawią się one i u nas. Bez względu jednak na to, czy i kiedy się tego doczekamy, stosowanie materiałów energooszczędnych i tak się opłaca, przynosząc same korzyści. W wyniku ograniczonych strat ciepła, nie tylko tańsze będzie bowiem ogrzewanie budynku, ale i mniejsza degradacja środowiska naturalnego.


 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Xella Polska Sp. z o.o.

 

Przeczytaj inne artykuły związane  ze ścianami:

 

Ściana trójwarstwowa zatrzymaj ciepło w  domu

 

Ściany energooszczędne

 

Wznoszenie murów jedno i wielowarstwowych

 

Izolacja ścian zewnętrznych

 

 
 
 
 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...