Samowystarczalne domy

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-22 18:11:37

Istnieją  domy, które nie potrzebuje ani paliwa ani ludzkiego zaangażowania. Są samowystarczalne, jeśli chodzi o energię cieplną a jednocześnie są  całkowicie ekologiczne, bo nie powodują emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 

Strategiczne usytuowanie okien, kolektorów, baterii słonecznych oraz kanałów wentylacyjnych powoduje, że słońce, światło dzienne oraz świeże powietrze zostają wprowadzone do domu i zamienione na elektryczność, ciepło, naturalne oświetlenie i wentylację. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej Soltag może osiągnąć zużycie energii 0kWh/m2 w skali roku. Baterie solarne produkują elektryczność, która ogrzewa dom i jest rozprowadzana przez sieć elektryczną. Nawet 3,5 m2 baterii solarnych generuje wystarczającą elektryczność do funkcjonowania pomp i kolektorów słonecznych, podłogowego systemu ogrzewania, wentylatorów pomp ciepła i systemu odzyskiwania energii.
 

 

Dodatkowe 14 m2 ogniw fotowoltanicznych może generować wystarczająco elektryczności, aby pokryć całkowite zimowe zużycie energii przez pompy i wentylatory. To sprowadza roczny bilans energetyczny do zera. Elektryczność w domu kontrolowana jest przez sieciowy licznik, który pobiera prąd do domu, kiedy słońce nie jest w stanie dostarczyć potrzebnej energii. System baterii solarnych jest podłączony do zwyczajnej sieci elektrycznej. Kiedy baterie solarne produkują nadwyżkę prądu, licznik odmierza wstecz. W okresach braku światła słonecznego, prąd dostarczany jest z zewnętrznej sieci energetycznej.

 


Dwuspadowy dach o kącie 45 st. jest zwrócony na południe tak, aby panele słoneczne i ogniwa fotowoltaniczne generowały maksymalne korzyści. Koncepcja niezależności energetycznej jest osiągana m. in. dzięki naturalnej zdolności okien Velux do pasywnego ogrzewania oraz dzięki kolektorom słonecznym Velux, wytwarzającym gorącą wodę do domowego użytku.
 

 

Duża powierzchnia okien - 28% pozwala zoptymalizować doświetlenie światłem dziennym, a dzięki użytym materiałom energooszczędnym nie stanowi zagrożenia dla bilansu energetycznego domu.
 

 

Redakcja serwisu ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Velux Polska Sp. z o.o.
 

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (1)

Awatar użytkownika sparrow

sparrow

napisał komentarz

09.03.2012, 19:59

Czy takie moduły jak te np.http://solarus.pl/modulypv.php też są odpowiednie do budowy takiego domu?

Zaloguj się, aby komentować artykuły...