Renowacja dachu

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-22 16:59:59

Podczas renowacji dachu budynku mieszkalnego wystąpiły nieoczekiwane problemy. Nie można było zastosować izolacji nakrokwiowej. Architekci i dekarze opracowali przy pomocy folii wstępnego krycia rozwiązanie problemu. 

 

 

Jedna czynność: Układanie folii wstępnego krycia 

oraz  jednocześnie poprawa izolacyjności

termicznej i redukcja mostków termicznych  

 Fot.Dorken GmbH &Co. KG

 

Przy renowacji dachu stawiana jest poszczególnym elementom związanym z dachem bardzo wysoko poprzeczka – chodzi tu oczywiście o normę energetyczną EnEV (a w Polsce o świadectwo energetyczne). Minimalna wartość współczynnika U poddawanej renowacji przegrody wynosi 0,30 W/(m2K). Przy termorenowacji należy uwzględnić takie rzeczy jak mostki termiczne, które mogą powstawać przy wszelkiego rodzaju przepustach, ścianach szczytowych, ogniomurach itp. Doskonałym sposobem wyeliminowania takich miejsc i elementów staje się pełno powierzchniowa izolacja nakrokwiowa. Podobny przypadek miał miejsce przy renowacji dachu budynku mieszkalnego w Kolonii. W celu otrzymania wolnej od mostków termicznych izolacji cieplnej zdecydował się inwestor na zastosowanie izolacji nakrokwiowej. Rozwiązanie takie miało poprawić nie tylko klimat, a co za tym idzie jakość mieszkania na poddaszu ale i pozytywnie wpłynąć na pozbycie się grzyba oraz poprawić bilans energetyczny obiektu.


Trudny scenariusz
Po usunięciu wierzchniej warstwy pokrycia dachowego ujawniły się problemy konstrukcyjne. Nikt nie liczył się z aż takimi utrudnieniami. Krawędzie krokwi nie były na jednej wysokości. Napotkano także na włożoną podczas uprzednich prac remontowych w pole między krokwiowe żelbetową płytę która groziła zarwaniem wewnętrznych elementów dachu. Taki stan rzeczy uniemożliwił zamontowanie płyt izolacyjnych. Koniecznym było wypoziomowanie krokwi i niwelacja wysokości krawędzi. Takie rozwiązanie niosło za sobą ogromne problemy.
 

Zdecydowano się ostatecznie na podwojenie wysokości krokwi, a powstałą przestrzeń pomiędzy krokwiami postanowiono wypełnić wełną mineralną, która miała być osłonięta z jednej strony wiatro i paroizolacją, a od strony zewnętrznej folią wstępnego krycia. Z pierwotnej koncepcji przejęto tylko i wyłącznie zastosowanie poziomej warstwy pełniącej funkcję wiatro i paroizolacji. Z uwagi na to ,że zaprojektowano ułożenie izolacji termicznej w polach pomiędzy nowo zamontowanymi krokwiami zdecydowano się na użycie bardzo odpornego i wytrzymałego materiału Delta– Fol – PVG Plus firmy Dorken. Folia na wentylowane dachy spadziste z szalunkiem wspaniale współgra z izolacją nakrokwiowa. Można ją także stosować jako folię wstępnego krycia lub jako (jak w opisywanym przypadku) wiatro i paroizolację.


 

Po ułożeniu izolacji cieplnej w podwojonej wysokości

polach międzykrokwiowych rozpoczeto pracę

rozwijania foli z izolacją  cieplną

Fot.Dorken GmbH &Co. KG

 

Mostki termiczne pożeraczami energii
Znajdujące się w przestrzeni izolacyjnej krokwie, ściany zewnętrzne, ścianki działowe, oraz szczyt sprawiają, że pojawia się możliwość powstawania mostków termicznych, które skutecznie obniżają bilans energetyczny modernizowanej przegrody. W tych obszarach spada wyraźnie w chłodne dni temperatura od strony pomieszczenia. Może to spowodować wykraplanie się pary wodnej w punkcie rosy, a skutkiem tego może być powstawanie pleśni. Takiego typu niepożądane zjawiska dla przegród budowlanych można skutecznie wyeliminować poprzez zastosowanie przemyślanych, uzupełniających rozwiązań izolacyjnych. Zastosowanie folii wstępnego krycia z izolacją termiczną pozwoliło na uniknięcie tworzenia się mostków termicznych i na rozwiązanie zadania. Produkt firmy Dorken jest otwartą dyfuzyjnie, wodo- i wiatroszczelną folią wstępnego krycia zintegrowaną ze specjalistyczną, 3 centymetrową warstwą izolacji cieplnej z włókien poliestrowych (WLS 040), która dopuszczona została do użytku jako materiał izolujący przez niemiecki instytut techniki budowlanej DiBt. Folia wyposażona została w pasek samoklejący który umożliwia wiatroszczelne wykonanie połączeń folii. Sklejone zakłady pozwalają także na zablokowanie przedostającego się od zewnątrz zimnego powietrza.  

 

Zastosowanie folii wstępnego krycia z izolacją 

termiczną pozwala unikać tworzenia się

mostków termicznych

Fot.Dorken GmbH &Co. KG

 

Jeden materiał - dwie funkcje
Dekarz podczas układania folii Delta Maxx Comfort może jednocześnie wykonać dwie czynności. Po pierwsze eliminuje pozostawione w przegrodzie wszelkiego rodzaju mostki termiczne, a jednocześnie folia spełnia od zewnątrz rolę folii wstępnego krycia. Natychmiast po rozwinięciu folii sklejono poziome zakłady (dzięki zintegrowanym samoprzylepnym pasom klejącym), a folię przymocowano mechanicznie przy pomocy kontrłat. Przy takiej ilości i różnorodności przyłączeń (drewno, płyty OSB, tynk, powierzchnie betonowe) oraz bitumem izolowanych powierzchni dachowych i lukarn należało wszystko to nie tylko odpowiednio zaizolować, ale i szczelnie połączyć. Przy pomocy posiadanych dodatków systemowych takich jak pasy przyłączeniowe, taśmy uszczelniające miejsca mocowania (uszczelki pod kontrłaty) taśmy uszczelniające przejścia rur i kominków wentylacyjnych, taśm dwustronnie klejących i klejów w kartuszach można było w fachowy sposób wykonać prace remontowe.
 

Podsumowanie: przemyślana konstrukcja
Konstruktywna i owocna współpraca wszystkich uczestników pokazała, że możliwe jest rozwiązanie problemów natury izolacyjno, dyfuzyjno, technicznych poprzez zastosowanie przemyślanej konstrukcji, odpowiednich materiałów, dodatków systemowych i profesjonalnej pracy. 
 

                                                           

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Dorken GmbH &Co. KG
.
 

                                                                             

 


Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...