Przyroda wokół domu- otoczenie

ocena: 12345

tagi artykułu: woda, projektuję, ogród

ostatnia edycja: 2009-09-10 17:11:27

Czy zastanawiali się Państwo budując nowy dom jak zminimalizować straty przyrodnicze przy własnej ingerencji w środowisko? Czy budując nowy dom możemy coś zrobić dla przyrody i dla siebie by czuć się w tej przyrodzie lepiej? Odpowiedź jest prosta. Budując dom możemy świadomie włączyć w nasze plany przyrodę.

 

 

Otoczenie domu
Wykończanie domu jest bardzo emocjonujące dla całej rodziny. Jeżeli potrafimy tak urządzić pokój  abyśmy mogli w nim wypoczywać i żyć po prostu tak samo pomyślmy o występujących wokół zwierzętach. Posadźmy drzewa rodzimych gatunków, z którymi wiele gatunków żyje w ścisłej symbiozie. Unikajmy gatunków inwazyjnych, które będą wylewały się z naszych ogrodów i eliminowały nasze rodzime rośliny. Łatwo zobaczyć to w Bieszczadach gdzie z ogródków wylały się żółte rudbekie i zalewają one teraz całą dolinę Sanu i jego dopływy. To takie przyrodnicze śmieci, które przez dziesiątki lat istnieją w naszym środowisku.

 

Krzysztof Konieczny, prezes PTPP "pro Natura", członek kapituły Funduszu dla Przyrody

 

Myślenie o ochronie przyrody to myślenie nie z dnia na dzień. To potrzeba myślenia przyszłościowego, perspektywistycznego, rozłożonego na wiele lat i wykazującego się ogromną przewidywalnością naszych działań. To apel zarówno do inwestorów jak i do planistów, urbanistów i architektów. Wbudujmy przyrodę w nasze inwestycje. Na koniec jako anegdotę warto podać różnicę czym różnią się osoby chroniące przyrodę od tych, które chronią środowisko? Ci którzy chronią środowisko są od tego aby woda w rzekach była czysta, a ci od przyrody muszą zadbać o to by w tej wodzie coś pływało. A Państwo musicie zadbać o poranne koncerty ptaków w swoich ogrodach.


 

 

 

 

 

 

Źródło: Krzysztof Konieczny, prezes PTPP "pro Natura", członek kapituły Funduszu dla Przyrody www.funduszdlaprzyrody.pl


Podziel się:

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...