Projektuję dom energooszczędny

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-11-04 14:29:27

 

O oszczędzaniu energii i ekologii należy myśleć już w fazie tworzenia założeń projektowych. Dotyczy to przede wszystkim zwrócenia uwagi wszystkich uczestników procesu projektowego, a zwłaszcza inwestora oraz projektantów branżowych, na założone cele prośrodowiskowe. Zintegrowany proces projektowania należy do zadań projektanta i jego zakres jest związany z oczekiwaniami klienta dotyczącymi koncepcji budynku, harmonogramu czasowego całej inwestycji oraz przewidywanymi nakładami finansowymi i projektowanymi kosztami eksploatacji. Dzięki takim analizom, a następnie wnioskom projektowym, powstaje w pełni przemyślana dokumentacja projektowa domu, który spełnia warunki budynku energooszczędnego, a jednocześnie zaplanowanego optymalnie na rzecz komfortu jego mieszkańców.

 

Nie wszystkie analizy można jednak przeprowadzić na etapie powstawania projektu katalogowego, który nie jest przecież przypisany do żadnej z konkretnych działek budowlanych. Często do projektanta, który adaptuje projekt gotowy, należą więc studia nad planem miejscowym czy np. badanie konkretnej lokalizacji pod względem zacienienia z budynkami sąsiadującymi. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby założenia projektu gotowego i jego atuty świadczące o energooszczędności zostały prawidłowo wykorzystane. Dotyczy to przede wszystkim usytuowania budynku względem stron świata oraz wykorzystania naturalnych warunków działki do pozyskania energii dla domu ze źródeł odnawialnych. Wielość wzorów i stylów architektury w licznych propozycjach domów gotowych pozwala na bardzo indywidualne podejście do konkretnych koncepcji budynków. Dzięki temu dom może być przemyślany pod względem funkcji, bryły, technologii konstrukcji i możliwych do wykorzystania w nim systemów, takich jak: system ogrzewania zintegrowany z instalacją paneli solarnych, ogniwa fotowoltaiczne współpracujące z systemem sztucznego oświetlenia czy rekuperacja.

 

Bez systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze budynek trudno jest nazwać energooszczędnym. W nowoczesnym, doskonale zaizolowanym domu tradycyjna wentylacja grawitacyjna powoduje nawet 80% całkowitych strat ciepła. Dlatego zastosowanie systemu wentylacji z rekuperatorem staje się koniecznością. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę nie tylko na samą centralę wentylacyjną i jej parametry pracy, ale także na jakość rozprowadzonej w budynku instalacji wentylacyjnej, mającej olbrzymi wpływ na skuteczność pracy systemu wentylacyjnego oraz jego sprawność odzysku ciepła - Maciej Kosowski, Rekuperatory Sp. z o.o.

 

Nie ma uniwersalnych rozwiązań, zwłaszcza jeśli chodzi o projekty uwzględniające założenia dotyczące energooszczędności w budynkach. Tworząc koncepcję danego budynku, który ma się pojawić w katalogu domów gotowych, architekt stara się mieć na uwadze zarówno dokładnie określone potrzeby danej rodziny, jak i warunki związane np. z usytuowaniem działki oraz wjazdu na nią względem stron świata. Różne założenia projektowe są wynikiem doświadczenia projektantów, ich wiedzy zdobytej w trakcie bezpośrednich rozmów i spotkań z inwestorami oraz podczas analiz wielu planów miejscowych dostarczanych przez klientów. Stąd pomysły tworzenia domów np. na wąską działkę podmiejską, z wjazdem od południa lub innych nietypowych rozwiązań. Kontakt z inwestorami nie tylko owocuje tworzoną na bieżąco bazą informacji na temat ich potrzeb, wymagań i pracy urbanistów na terenie całego kraju, ale jest przede wszystkim źródłem działań edukacyjnych. Dzięki stałej współpracy Pracowni Projektowej Archipelag z ekspertami branżowymi wielu firm wdrażających nowoczesne systemy i technologie w budownictwie, nasi projektanci, wspomagani przez doradców naukowych oraz konsultantów, są ogniwem łączącym inwestora z rynkiem nowych rozwiązań, optymalizując jednocześnie współdziałanie różnych systemów w obrębie inwestycji. Mogą również w przystępny sposób wyjaśnić klientowi działanie proponowanych rozwiązań, zaprezentować płynące z nich korzyści lub przestrzec przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.

Pracownia Projektowa Archipelag

Wszystkie dokumentacje techniczne projektów do wielokrotnego wykorzystania powstają zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami oraz ogólną wiedzą techniczną doświadczonych projektantów. Wszelkie technologie i systemy wykorzystane w projektach spełniają obowiązujące normy. Warto jednak myśleć i działać perspektywicznie. W rozmaitych publikacjach ukazuje się coraz więcej informacji na temat certyfikacji budynków czy przyznawania projektom etykiet energetycznych, ale wciąż nie ma dokładnie sprecyzowanych przepisów, które będą obowiązywały przy procesie przyznawania certyfikatów energetycznych dla budynków oraz wytycznych określających szczegółowo parametry odnoszące się do obiektu wzorcowego. Wszelkie wnioski dotyczące zasad projektowania budynków energooszczędnych wynikają z opracowań naukowych, prowadzonych badań i doświadczeń różnych instytucji, a nie z konkretnych ustaw i rozporządzeń. W tym momencie maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła (Umax) przez zewnętrzne przegrody budowlane (wg rozporządzenia Ministra GPiB – od 1998 r.) wynosi 0,30 [W/m2•K] dla ścian wielowarstwowych oraz 0,50 [W/m2•K] dla muru jednowarstwowego. Nowoczesne systemy murowe dla ścian jednowarstwowych zapewniają już Umax= 0,29 [W/m2•K], ale chcąc wyjść naprzeciw ideom energooszczędności i coraz ostrzejszym wymaganiom dotyczącym ochrony budynku przed stratami energii, konsultanci zalecają, aby przy projektowaniu nowych budynków uwzględniać już współczynnik Umax=0,25 [W/m2•K]. Takie działania potwierdzają, że aby wyjść naprzeciw wymaganiom współczesnego budownictwa, które coraz bardziej rygorystycznie przestrzega zasad energooszczędnego budowania i realizowania celów prośrodowiskowych, należy brać pod uwagę zarówno wymagania, potrzeby i możliwości inwestora, jak i prognozy dotyczące dalszego funkcjonowania realizowanego obiektu, kosztów jego eksploatacji, a nawet warunków, które mogą wpływać na późniejszy koszt nieruchomości.

 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów :
Dorota Palmączyńska, Pracownia Projektowa Archipelag

 

Przeczytaj inne  artykuły na temat budynków energooszczędnych:

 

Cechy budynku energoszczędnego

 

Budynki energooszczędne

 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (1)

Awatar użytkownika ak87u

ak87u

napisał komentarz

02.06.2014, 14:09

Coraz częściej zauwazam ze rekuperacja jest pozytywnym zabiegiem podczas budowania domu. Wlasnie z męzem planujemy wszystkie takie niezbędne instalacje a zalezy nam na duzej oszczędnosci. Obecnie mieszkam w bloku i wiem ze duzo ciepla ucieka drzwiami i oknami więc w domu ta instalacja będzie raczej konieczna. Tylko teraz szukam odpowiedniej firmy do instalacji. Blisko mojej miejscowości jest firma instalpomp ktora to oferuje wie ktos cos na temat tej firmy?? Pozdrwiam

Zaloguj się, aby komentować artykuły...