Projektowanie i budowanie ogrodu zimowego

ocena: 12345

tagi artykułu: buduję, projektuję, ogród

ostatnia edycja: 2010-02-21 19:22:24

Ogród zimowy jest nie tylko najatrakcyjniejszym sposobem powiększenia pomieszczenia mieszkalnego, lecz podwyższa również standard naszego życia i pozwala nam mieszkać bliżej natury. Stanowi nie tylko funkcjonalne przedłużenie domu w ogrodzie, lecz przede wszystkim uatrakcyjnia kształt architektoniczny oraz zapewnia dobre docieplenie budynku.

 


W czasie zlecania wykonawstwa ogrodów zimowych warto zaznaczyć nasze indywidualne potrzeby, gdyż są one różne. Firma, która dla nas wykonuje ogród na pewno uwzględni nasze wymagania oraz weźmie pod uwagę warunki konstrukcyjne i meteorologiczne. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby dobrze zostało wykorzystane światło dzienne i stworzony w pomieszczeniu dobry klimat, a także odpowiednie ukształtowanie zapewniające zsuwanie się śniegu i samooczyszczanie powierzchni szkła przez deszcz. Z naszych obserwacji wynika, iż coraz więcej osób planuje wykonanie takiej zabudowy już na etapie projektu, jako integralnej części budynku. Postępowanie takie umożliwia przygotowanie wewnętrznych instalacji czy wentylacji, a także doskonałe zgranie obiektu z bryłą budynku oraz lokalizację w stosunku do stron świata. Najczęściej wybieraną lokalizacją jest kierunek południowo-wschodni pozwalający na nasłonecznienie od wczesnych godzin porannych oraz kierunek południowo-zachodni wykorzystujący energię w godzinach popołudniowych. Ze względu na duże nasłonecznienie nie jest najlepszą lokalizacja południowa, powodująca znaczne nagrzewanie obiektu. Duże znaczenie dla wykorzystania energii słonecznej ma także pochylenie połaci dachu. Dla naszej strefy klimatycznej spadek dachu zawierający się pomiędzy 30 a 500 umożliwia najlepsze wykorzystanie energii w miesiącach zimowych. Dodatkowo ze względu na większe skoki temperatury i wilgotności wewnątrz ogrodu zimowego zaleca się przewidzieć możliwość w razie potrzeby oddzielenia tych pomieszczeń np. poprzez zamknięcie drzwi pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami.

Fot. Gracja Sp. z o.o.

Np. firma Gracja swoim klientom proponuje dwa rodzaje ogrodów zimowych różniących się formą, konstrukcją i wypełnieniem. Szkielet nośny oferowanych rozwiązań wykonany jest z drewna klejonego. Drewno jest najstarszym i najbliższym człowiekowi materiałem budowlanym. Oprócz wysokiej wytrzymałości oferuje także doskonałą izolacyjność i niepowtarzalny rysunek drewna. To walory użytkowe takie jak swoboda kształtowania, łatwość obróbki i ewentualnych napraw, a przede wszystkim wysoka izolacyjność i wytrzymałość decydują o przewadze profili drewnianych nad aluminiowymi czy PCV.

 

 

Proponowana jest zabudowa w następujących systemach:

Lekka konstrukcja ogrodów zimowych Gracja-prestige wykonana jest wewnątrz z łuków z drewna klejonego. Rozwiązanie to emanuje naturalnością i ciepłem, oferując dobrą izolację wyklucza skraplanie się wody na konstrukcji drewnianej. Do zewnętrznej powierzchni elementów łuków drewnianych montowane są prowadnice aluminiowe, stanowiące izolację drewna przed wpływami atmosferycznymi i pełniące równocześnie rolę prowadnic dla przesuwnego szklenia. Wypełnienie elementów łukowych wykonane jest z tworzywa imitującego szkło, materiału całkowicie bezbarwnego i przeziernego, posiadającego zbliżone właściwości optyczne. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość ustawiania przesuwanych szyb w dowolnych pozycjach, co umożliwia w każdym momencie otwarcie całości lub części zadaszenia.

 


Przesuwanie elementów szklanych /w górę i dół/ daje wiele możliwości :


• opuszczając górne elementy (dachu) uzyskujemy powierzchnię całkowicie otwartą od góry z możliwością korzystania z kąpieli słonecznych równocześnie stanowiącą osłonę od wiatru,
• podnosząc dolne elementy (ściany) z zamkniętej konstrukcji pozostawiamy tylko zadaszenie czyniąc powierzchnię dolną wyjściem na resztę balkonu, tarasu lub do ogrodu.
 

Ogrody zimowe wykonywane przez firmę Gracja składają się z przęseł łukowych o szerokości około 1,0 m i umożliwiają przykrycie powierzchni o szerokości 3,75 m przy wysokości (w najwyższym punkcie) około 2,70 m. Możliwe jest także wykonanie ogrodu o wysokości 3,75 m i szerokości 2,70 m a także wiele pośrednich kombinacji wymiarowych. Dostępne jest również rozwiązanie umożliwiające zwiększenie szerokości zabudowy do 4,70 m.

 

Ogrody zimowe w systemie Gracja-clasic wykonane są jak wyżej z belek i słupów z drewna klejonego krajowego lub egzotycznego. Elementy te widoczne są od wewnątrz ogrodu. Belki dachu zabezpieczone są od strony zewnętrznej uszczelkami i profilami aluminiowymi. Standardowo połać dachu pokryta jest szkłem zespolonym, niskoemisyjnym, bezpiecznym o współczynniku u=1,1 W/m2K, a powierzchnie ścian wypełnione są szkłem zespolonym, niskoemisyjnym o współczynniku jw. W wypadku znacznego nasłonecznienia proponujemy wypełnienie dachu jak i ścian bocznych szybami refleksyjnymi, odbijającymi promienie słoneczne i pozwalających na znaczne zmniejszenie nagrzewania obiektu. Dodatkowo w zależności od sposobu użytkowania oferujemy wypełnienia z szybami hartowanymi, bezpiecznymi lub antywłamaniowymi.

Fot. Gracja Sp. z o.o.

Istnieje także możliwość zastosowania szkła o wyższych współczynnikach (np u=0,9, 0,7 i 0,5). Stosowane przez nas szkło umożliwia budowę przeszkleń ze zwiększoną izolacyjnością termiczną odpowiadającą wymaganiom normy cieplnej. W ścianach bocznych wykonywane są otwory okienne i drzwiowe umożliwiające zarówno zewnętrzną komunikację jak i zapewniające konieczną wentylację. Okna i drzwi mogą być wykonane jako jedno lub dwuskrzydłowe uchylno-rozwierne, uchylno-przesuwne lub składano-przesuwne. Dla właściwej wentylacji konieczne są takżeokna uchylne poniżej jak i w połaci dachu. Rozwiązania te umożliwiają wietrzenie obiektu poprzez ręczne otwarcie okien i drzwi. Obecnie coraz szersze zastosowanie znajdują mechaniczne systemy wentylacji oparte o zabudowywane w ścianach bocznych elementy nawiewne jak i wywiewne w połaci dachu. Urządzenia te sterowane są poprzez centralę dla której możemy zadeklarować żądaną temperaturę i wilgotność, a w wypadku bardziej rozbudowanych systemów zamknięcie wentylacji np. w czasie deszczu lub silnego wiatru. Dodatkowym wyposażeniem ogrodów są systemy zacienień umożliwiające przesłonienie tak połaci dachu jak i ścian bocznych. Zacienienia wykonane są z tkaniny poliestrowej lub włókna poliestrowego charakteryzującego się nieznaczną przepuszczalnością światła i znakomitym pochłanianiem niepożądanego promieniowania. Zacienienie może być ustawione w dowolny sposób. Jego przesuwanie odbywa się ręcznie w prowadnicach aluminiowych mocowanych do elementów drewnianych. Istnieje możliwość całkowitego lub częściowego zacienienia ogrodu. Oczywiście jako ochronę przed promieniami słońca i wzrokiem sąsiadów można stosować tradycyjne rozwiązania żaluzji i rolet. Rozwiązania techniczne, szczegóły oparć i kotwienia elementów zależą od indywidualnych rozwiązań, ustaleń z Inwestorem i projektantem.

 

 

 Fot. Gracja Sp. z o.o.

Zabudowy ogrodów zimowych lokalizowane są zwykle na tarasach na poziomie terenu, czasami na wyższych kondygnacjach, najczęściej posadowione są na poziomie posadzki, czasami na otaczających murkach-balustradach i ścianach. W każdym wypadku należy zapewnić właściwą nośność podłoża poprzez wykonanie odpowiedniego fundamentu lub płyty. Bardzo ważna jest także właściwa izolacja termiczna i przeciwwilgociowa posadzki, przy czym zaleca się, aby podłogi i ściany wykorzystywane były jako bufor pozwalający na gromadzenie ciepła szczególnie w miesiącach zimowych i jego oddanie po zachodzie słońca.

 

 

W celu realizacji zabudowy ogrodu zimowego na terenie własnej posesji należy uzyskać stosowne zgody i pozwolenia zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem.

 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Gracja Sp. z o.o.
 


Podziel się:

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...