Projekt instalacji solarnych

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-21 19:03:57

Aktualnie na rynku polskim mamy do czynienia z ciągle rosnącym zainteresowaniem małymi i dużymi instalacjami solarnymi. Niestety po analizie bieżącej sytuacji można stwierdzić, że tylko nieliczne zespoły projektowe i wykonawcze posiadają stosowną wiedzę i umiejętności do wykonania takich układów kolektorów słonecznych. Niestety brak jest jeszcze odpowiedniej ilości wysokiej klasy specjalistów. To samo dotyczy audytorów energetycznych i osób opiniotwórczych.

 


 Przykłady małych i dużych instalacji solarnych

Szpital powiatowy Dąbrowa Tarnowska, Fot. Viessmann

Basen Morawica  k/ Kielc, Fot. Viessmann
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Domy  jednorodzinne, Fot. Viessmann

Domy  jednorodzinne, Fot. Viessmann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego projekt instalacji solarnych ma tak duże znaczenie? – teoria a praktyka

Należy zaznaczyć, że często mamy do czynienia z rozwiązaniami systemowymi, gdzie instalacje solarne współpracują z pompami ciepła, kotłami, węzłami cieplnymi, modułami kogeneracyjnymi etc. Tylko nieliczni producenci są w stanie wesprzeć w sposób fachowy prace na każdym etapie procesu inwestycyjnego. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie i referencje począwszy od projektanta na dostawcy i wykonawcy skończywszy. Na pokreślenie zasługuje fakt, iż te dość wartościowe inwestycje często są wspierane finansowo z funduszy publicznych, zatem zobowiązuje to nas wszystkich do zwrócenia wyjątkowej uwagi w jaki sposób są i będą one wydawane.


Wykaz istotnych zagadnień w trakcie procesu projektowo-inwestycyjnego


• Należy bardzo dokładnie zweryfikować zużycie c.w.u. oraz precyzyjnie określić zapotrzebowanie przez inne odbiorniki ciepła, które mają współpracować z instalacją solarną. W tym przypadku należy unikać przewymiarowania gdyż grozi to przegrzewem instalacji, co skutkuje blokadą jej pracy (stagnacja) oraz „defragmentacją” czynnika solarnego. Zaleca się raczej niedoszacowanie iż nadmiar kolektorów słonecznych.

• Nie należy nadmiernie rozbudowywać instalacji solarnej gdyż ze wzrostem powierzchni kolektorów maleje nam także sprawność całego systemu.

• Do analizy pracy układów kolektorów słonecznych winno wykorzystywać się wyłącznie uznane i profesjonalne programy przeznaczone do doboru wielkości podstawowych elementów instalacji solarnych wraz z możliwością przeprowadzenia symulacji jej pracy.

• W trakcie analizy porównawczej różnych konstrukcji kolektorów należy kierować się wyłącznie uzyskanymi efektami energetyczno-ekologicznymi (rys. 3b). Nie należy porównywania tylko łącznej powierzchni absorbera.

• Podczas prac projektowych wszelkie rozwiązania winny być ustalane z ekspertem, gdyż zawsze instalacja solarna współpracuje z podstawowym źródłem ciepła jak kotłownia, pompy ciepła itd. W przypadku niewłaściwego skojarzenia tych systemów inwestor nie uzyska oczekiwanych rezultatów. Zaleca się akceptację projektu oraz wszelkich zmian przez ekspertów nadzorujących..

• wymagania winny odnosić się nie tylko do konstrukcji pojedynczych kolektorów, ale również odnośnie całej instalacji solarnej.

Po wybraniu oferty należy zwrócić szczególną uwagę na następujące zagadnienia:

• wykonawcy nie mogą samowolnie bez uzgodnień zamieniać elementów instalacji solarnej zawartych w projekcie,
• prace wykonawcze winny być nadzorowane przez projektanta i ekspertów,
• wykonawca swoim potencjałem winien zagwarantować odpowiedzialność za wykonane prace,

Należy zwrócić uwagę, że często dochodzi do nadużyć wobec inwestora. Dokonywanie np. zamian kolektorów słonecznych bez udziału ekspertów doprowadza do zupełnie innego rezultatu niże pierwotnie zamierzony. W tym przypadku wymagana jest wiedza specjalistyczna, którą zazwyczaj sami inwestorzy nie dysponują. Jeden z przykładów przedstawiono poniżej.

 

Przykłady diametralnie różnych instalacji – uznanych przez wykonawcę za równoważne

 

Fot. Viessmann

Fot. Viessmann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nieuzbrojonym okiem widać jak niebezpieczną może być posadowienie instalacji po lewej stronie Dotyczy to nie tylko odporności na wiatr ale również zmiany wzajemnego ustawienia kolektorów w czasie wskutek niestabilnych podpór.

 

 

 

 Fot. Viessmann

 Fot. Viessmann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po prawej stronie są krótkie i właściwie zaizolowane przyłącza hydrauliczne całego zestawu kolektorów. Po lewej stronie sieć rur łączeniowych jest wręcz porażająca. Instalacja po lewej stronie będzie posiadać o ok. 30 % gorsze parametry energetyczne wskutek strat ciepła przez system rur połączeniowych do otoczenia. Po zaniknięciu izolacji straty wzrosną do ok. 50 %.

 

 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Viessmann Sp. z o.o.

 

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...