Pompy ciepła- jaką wybrać?

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-20 16:21:19

Każda z pomp ciepła jest urządzeniem pozwalającym spożytkować otaczającą nas energię dla celów grzewczych. Decyzja o wyborze typu pompy: solankowa, wodna czy powietrza musi zostać dokładnie przemyślana. Są to w dalszym ciągu urządzenia stosunkowo kosztowne inwestycyjnie, ale wiele pracujących instalacji pokazuje, że w kosztach eksploatacji nie mają sobie równych.

 


Pompy ciepła w skrócie można określić jako urządzenia, które w odpowiedni sposób zagospodarowują energię zgromadzoną w naszym otoczeniu przekazując ją następnie tam gdzie tego sobie życzymy. Oferowane aktualnie na rynku różnią się między sobą głównie sposobem pozyskiwania energii z otoczenia. Różne rozwiązania układu chłodniczego pozwalają na temperatury zasilania nawet do 65°C. Nowością jest wprowadzona przez  firmę Viessmann modulowana sprężarka, która dopasowuje generowaną moc do aktualnego zapotrzebowania – co znalazło zastosowanie w najnowszej pompie ciepła powietrze/woda Vitocal 300-A.
 

Spróbujmy przeanalizować wady i zalety każdego rozwiązania pompy ciepła.

 

Grunt
Pompy solankowe wykorzystują grunt jako magazyn ciepła, tłocząc przez niego czynnik o niskiej temperaturze, który ogrzewając się pozwala na pracę całego układu. Nazwa – pompy solankowe – wzięła się od roztworu, który swego czasu był wykorzystywany do odbierania ciepła z gruntu – solanki. Obecnie są to roztwory na bazie glikolu etylenowego o niskiej temperaturze zamarzania. Roztwór można tłoczyć w wymienniku gruntowym poziomym lub pionowym w postaci sond. Poziomy wymiennik wymaga sporej ilości wolnego gruntu średnio na 1kW mocy chłodniczej potrzebujemy około 50 m2 – miejsce przeznaczone pod wymiennik gruntowy nie może być przykrywane np. kostką, asfaltem czy budynkami, także drzewa i krzewy o głębokim zakorzenieniu nie wchodzą w grę. Wymiennik ten regeneruje się od promieni słonecznych i wód opadowych. W przypadku wymiennika wykonanego w postaci sond pionowych nie musimy się specjalnie martwić o miejsce na działce, trzeba natomiast przewidzieć dojazd dla ciężkiego sprzętu – wiertnic. Na 1kW mocy chłodniczej średnio wymagany jest odwiert o głębokości około 30m. Typowe długości sond zawierają się między 40 a 100 metrów. Regeneracja pionowego wymiennika ciepła jest zasługą płynących wód gruntowych.
Obecnie są to najbardziej popularne pompy ciepła, które charakteryzują się stałym i stosunkowo wysokim stopniem efektywności.

 

Woda gruntowa
Pompy wodne korzystają z kolei z wód gruntowych. Układ wykonany jest na zasadzie dwóch studni – ssącej i chłonnej (niekiedy może okazać się konieczne wykonanie większej ilości studni chłonnych). Zamontowana pompa obiegowa do tłoczenia wód gruntowych jest stosunkowo dużych rozmiarów i dużej mocy. Dla 1kW mocy chłodniczej wymagany jest przepływ wody na poziomie 250 litrów/h. Pompy wodne charakteryzują się wysokim stopniem efektywności z uwagi na stałą i wysoką temperaturę wód. Jednak sama instalacja z pompą ciepła tego typu będzie wymagała dodatkowych nakładów inwestycyjnych na odseparowanie wód gruntowych od pompy ciepła wymiennikiem pośrednim – aby zabezpieczyć wymiennik pierwotny (tzw. parownik) w pompie ciepła. Matka Natura nie jest nam w stanie zagwarantować wody o dobrej jakości i przede wszystkim wolnej od zanieczyszczeń. Wymienniki wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej lub z miedzi.

 

Powietrze
Ostatnim typem pomp są pompy powietrzne – ostatnio coraz popularniejsze. Nie wymagają one nakładów inwestycyjnych w dolne źródło ciepła ponieważ wykorzystują ogólnie dostępne powietrze. Powietrze nie jest dobrym magazynem ciepła i dla uzyskania energii wymagany jest sporych rozmiarów wymiennik pierwotny (tzw. parownik) będący częścią integralną pompy ciepła. Gabarytowo pompa jest zatem większa niż odpowiednio dużej mocy pompa solankowa lub wodna. Stopień efektywności pompy ciepła powietrze/woda jest najniższy z prezentowanych pomp, natomiast tylko jedyna charakteryzuje się wyższym niż stopień efektywności tzw. rocznym współczynnikiem efektywności, a związane to jest z rosnącą mocą pompy wraz ze wzrostem temperatury powietrza, z którego pompa odzyskuje ciepło. Oferowane na rynku pompy powietrze / woda dostępne są jako urządzenia do zabudowy wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Rozważając montaż pompy zewnętrznej trzeba wziąć pod uwagę, hałas jaki może generować pracujący wentylator – tym większy im większa ilość ścian otaczająca zabudowaną pompę. W naszym obszarze geograficznym pompa ciepła powietrze / woda polecana jest do tzw. układów biwalentnych czyli takich gdzie mamy do czynienia z co najmniej dwoma źródłami ciepła. Pompa ciepła pokrywa w takiej instalacji 100% zapotrzebowania na ciepło do pewnych temperatur zewnętrznych, poniżej których sama wyłącza się dając sygnał pracy na drugie źródło ciepła – np. kocioł, który pokrywa całość zapotrzebowania.

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Viessmann Sp. z o.o.

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (2)

Awatar użytkownika hot-cold

hot-cold

napisał komentarz

16.12.2009, 00:40

Mamy w ofercie drogie "firmówki" i sporo tańsze, użytkowo nie gorsze. Zresztą to pojęcie względne. Chcąc mieć ogrzewanie bezobsługowe, długowieczne i tanie w eksploatacji, a nie mamy w okolicy gazu ziemnego, są bezkonkurencyjne. Po co ludzie kupują np. samochody średniej klasy, skoro taką Astrą z 1996 roku tak samo dojadą do pracy i na zakupy, wydając na samochód 4tys zł? Przecież zakup auta za 70 tys zł "nigdy się nie zwróci"...
Awatar użytkownika tomik11

tomik11

napisał komentarz

03.07.2009, 07:58

WYdaje mi się, że to są drogie rozwiązania. Kiedy one się zwracają?

Zaloguj się, aby komentować artykuły...