Pompy ciepła- energia z powietrza i ziemi

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-20 16:11:39

 Bez wątpienia najbardziej energooszczędnymi urządzeniami dostępnymi w ofercie producentów, które mogą ogrzewać i zaopatrywać budynki w ciepłą wodę przez cały rok, są pompy ciepła. Ze względu na niskie koszty eksploatacji stają się one coraz bardziej popularne na polskim rynku. Szacuje się, że dostarczając 1 kW energii do pompy ciepła, można otrzymać aż 4 kW „za darmo”.

 

Do niedawna przy wyborze systemu grzewczego dla domu jednorodzinnego, nasz dylemat ograniczał się do trzech typów instalacji: ogrzewania olejowego, gazowego lub stałopalnego. Tymczasem istnieje alternatywa dla tych tradycyjnie przyjętych rozwiązań. Pompa ciepła nie pracuje z paliwami stałymi, lecz z bezpłatnym i niewyczerpywalnym źródłem energii pochodzącym z wnętrza ziemi, wody gruntowej lub powietrza. Takie urządzenia funkcjonują już od wielu lat w Skandynawii czy u naszych zachodnich sąsiadów, zyskując z roku na rok coraz większą popularność. W Szwecji obecnie 90 proc. nowo budowanych domów wyposażonych jest w pompy ciepła, a w Niemczech, co drugi nowy dom ma instalacje grzewczą opartą na pompie. Rosnące ceny paliw stałych dotykające także nas sprawiają, że rozwiązania pozwalające uniezależnić się m.in. od dostawców gazu stają się najlepszym sposobem dbania o nasze portfele. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że przeciętna polska rodzina mieszkająca samodzielnie, wydaje rocznie na ogrzewanie prawie 3,5 tysiąca złotych (zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w maju 2008 przez 4P Research MIX). A dzięki pompie ciepła posiadacze domów mogą zaoszczędzić nawet połowę kosztów eksploatacyjnych w porównaniu do kotłów olejowych lub gazowych. Ponadto, aby osiągnąć 100% mocy grzewczej, pompa ciepła wykorzystuje do 70% energii zawartej w gruncie lub w powietrzu. Zużywa przy tym tylko 30% elektrycznej energii zasilania, na czym korzysta także środowisko naturalne.

 

Pompy ciepła korzystają z zasobów cieplnych ziemi i w zależności od rodzaju instalacji, za pomocą sond lub kolektorów gruntowych „przepompowują” uzyskane ciepło, wykorzystując jako napęd energię elektryczną zwiększają jego temperaturę, która oddawana jest wodzie w obiegu grzewczym. Junkers ma w swojej ofercie dwa typy pomp ciepła - pozyskujących ciepło z ziemi lub z powietrza.

 

Energia z powietrza
Pompy ciepła określane jako „powietrze-woda” pozyskują energię z powietrza. Mają one trzy różne zakresy mocy: 6, 8 lub 10 kW. Instalacja takiej pompy jest bardzo prosta, a w przeciwieństwie do pomp gruntowych, nie są potrzebne kosztowne odwierty ani kolektory gruntowe. Skraca to czas montażu całej instalacji oraz znacznie redukuje koszty inwestycyjne. Kompletne urządzenie składa się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego, które tworzą powietrzno-wodne urządzenie do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody. Moduł wewnętrzny zawiera podgrzewacz c.w.u. i regulator pogodowy w języku polskim z panelem sterowania oraz wyświetlaczem graficznym. Jeżeli moduł zewnętrzny nie dostarcza wystarczającej ilości energii do ogrzania domu, wspomagany jest dodatkowo przez wbudowaną grzałkę elektryczną. Pompa o mocy 10 kW w odległości 4 metrów ma głośność tylko 41 dB(A), co jak na tak zaawansowane technologicznie urządzenie jest bardzo dobrym wynikiem. Maksymalna temperatura, jaką można osiągnąć „na wyjściu” z pompy to 65°C. Pojemność robocza zasobnika ciepłej wody użytkowej wbudowanego w moduł wewnętrzny to 163 l.

 

Ciepło z wnętrza ziemi
Junkers produkuje także pompy określane jako „solanka – woda” pozyskujące energię z ziemi – przy zastosowaniu wymienników (kolektorów) poziomych lub sond pionowych. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest przewidywalna i stała moc cieplna źródła dolnego, związana z niewielkimi wahaniami temperatury gruntu. Trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, w których znaczącą pozycję stanowią roboty ziemne, układanie kolektorów rurowych i koszty wiercenia otworów pod sondy pionowe. Klienci mają do wyboru pompy z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o mocach: 6; 7,5; 9 i 11 kW oraz pompy bez zintegrowanego zasobnika o mocach 6; 7,5; 9; 11; 14 i 17 kW. Do kompletu można dokupić także zasobniki ciepłej wody użytkowej. Wszystkie urządzenia wyposażone są w dogrzewacz elektryczny, który pomaga osiągnąć wymaganą temperaturę w przypadku zbyt niskiej temperatury czynnika grzewczego. Wbudowany specjalny panel sterowania pogodowego Rego 600 obsługuje do dwóch obiegów grzewczych, które możemy dostosować do wymogów naszego domu (np. podział na parter i użytkowe poddasze). Wszystkie pompy ciepła Junkersa wyposażone są w kompresor wyprodukowany specjalnie na potrzeby tych urządzeń - sprężarkę typu Scroll firmy Mitsubishi Electric, która zapewnia cichą i bezwibracyjną pracę pompy ciepła. Dodatkowo, aby zwiększyć komfort użytkowników, sprężarka jest zamontowana na specjalnych amortyzatorach tak, aby użytkownicy nie odczuwali jej obecności w urządzeniu.


 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Junkers Grupa Bosch

 

Przeczytaj  inne  artykuły na  temat pomp ciepła:

 

Pompa ciepła- projektowanie i montaż

 

Pompa ciepła- planowanie instalacji

 

Pompy ciepła alternatywne źródła energii

 

Pompy ciepła- automatyka

 

Pompy ciepła - naco nalezy zwrocić uwagę  przy wyborze

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (1)

Awatar użytkownika bazylia

bazylia

napisał komentarz

23.12.2012, 12:08

Planuję taką pompę zainstalować w moim domu: http://www.makroterm.pl/produkty/pompy-ciepa Myślicie, że to dobry produkt?

Zaloguj się, aby komentować artykuły...