Pompa ciepła - projektowanie i montaż

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-22 12:31:17

Wykorzystywanie do ogrzewania pomp ciepła nie jest jeszcze sprawą tak oczywistą, jak zastosowanie w tym celu urządzeń zasilanych gazem ziemnym czy olejem opałowym. Jednak pompy ciepła znajdują coraz częściej uznanie wśród inwestorów w budownictwie indywidualnym i jednorodzinnym. A przy obecnych cenach gazu, oleju opałowego lub energii elektrycznej stają się ciekawym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym.
 

Jakie argumenty przemawiają za pompą ciepła? Na co należy zwrócić uwagę na etapie planowania oraz montażu instalacji pompy ciepła? Jakie są najczęstsze błędy związane z pompami ciepła i jak się ich ustrzec?

 

Niskie koszty eksploatacji
Najlepszym argumentem przemawiającym za pompą ciepła są bardzo niskie koszty eksploatacji. Ogrzewanie olejowe lub gazowe oznacza dla właściciela domu wydatek 3246 zł rocznie (na podstawie badań przeprowadzonych w maju i czerwcu 2008 przez 4P Research MIX ( w ramach akcji Dom Dobrej Energii). W przypadku pompy ciepła koszt ten może spaść aż o 60 proc. Dzieje się tak, ponieważ pompa ciepła w przeważającym stopniu zasilana jest bezpłatną energią pozyskiwaną z otoczenia. Pompa ciepła (typu s/w) pobiera energię cieplną z wnętrza ziemi i przy udziale zasilania elektrycznego podnosi temperaturę jej nośnika do poziomu, który pozwala na wykorzystanie tej energii do ogrzewania. W przypadku nowoczesnego urządzenia, udział prądu stanowi zaledwie jedną piątą całkowitego zapotrzebowania na energię, pozostałe cztery piąte pozyskiwane są z otoczenia, które staje się tym samym niewyczerpalnym oraz bezpłatnym jej źródłem. To czyni z pompy ciepła pewne w perspektywie przyszłości źródło ogrzewania. Porównanie z ogrzewaniem olejowym lub gazowym wykazuje, że w przypadku pompy ciepła koszty inwestycyjne są wprawdzie nieco wyższe – ma to związek przede wszystkim z kosztami udostępnienia źródła ciepła – jednak w perspektywie kilku lub kilkunastu lat koszty te, dzięki niskim wydatkom na energię oraz eksploatację, zostaną zamortyzowane. Ponadto wzrasta wartość rynkowa domu, jego cena obejmuje bowiem również wartość źródła ciepła.

 

Praktycznie i ekologicznie
Dzięki instalacji grzewczej z pompą ciepła właściciel domu zyskuje możliwość zagospodarowania przestrzeni, którą przy konwencjonalnych systemach grzewczych zajmuje zapas materiału opałowego oraz instalacja kominowa. Przekonującym argumentem jest również kwestia ochrony środowiska. Pracująca pompa nie emituje szkodliwych substancji w miejscu, w którym jest eksploatowana. Nowoczesne pompy ciepła są dziś urządzeniami uniwersalnymi, przeznaczonymi do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, charakteryzującymi się wysoką trwałością i minimalnymi wymaganiami w zakresie konserwacji. Posiadają ponadto jeszcze jedną zaletę: mogą być wykorzystywane do chłodzenia powietrza, na przykład poprzez zastosowanie konwektorów chłodzących.

 

Jaką pompę wybrać?
Przy wyborze systemu grzewczego istotną rolę odgrywa wiele różnych czynników. Koszty energii, dostępna powierzchnia zabudowy, ekologia, kwestie finansowe – to tylko niektóre z nich. Rozważając zakup pompy ciepła, należy uwzględnić też takie elementy, jak wydajność, moc grzewcza, czy wreszcie sposób pozyskiwania ciepła. Ważne jest też dobranie, stosownie do wymagań, źródła dolnego o właściwych parametrach oraz zaprojektowanie instalacji centralnego ogrzewania. Wybór odpowiedniej pompy cieplnej należy powierzyć instalatorowi.

 

Wydajność
Nasza pompa ciepła powinna pracować oszczędnie, to znaczy, przy możliwie najmniejszym zużyciu prądu wytwarzać jak najwięcej ciepła. W charakterystyce produktu wytwórcy podają tzw. wartość COP (ang.: COP = Coefficient of Performance) jako miarę efektywności energetycznej. Nowoczesne urządzenia, na przykład serie pomp TM i TE Junkersa, otrzymują w optymalnych warunkach bardzo wysoką wartość COP, która wynosi nawet 5,0. Oznacza to, że dzięki wkładowi jednego kilowata energii elektrycznej, uzyskujemy użytek energii cieplnej w wysokości 5 kilowatów – z tego 4 kilowaty są bezpłatne. Warunkiem wysokiej wartości COP jest niska temperatura na zasilaniu. Dlatego pompy ciepła powinny być w miarę możliwości wykorzystywane w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym. Dostępne są już w tej chwili systemy, umożliwiające instalację podłogowego ogrzewania nawet w podłogach z drewna. Dzięki temu pompy mogą być montowane także w budynkach z drewnianych bali lub w domach, w których zaplanowano drewnianą podłogę.

 

Moc grzewcza
Szczególnie ważne przy wyborze pompy ciepła jest precyzyjne zaplanowanie instalacji. Zbyt duże urządzenia zwiększają koszt inwestycji. Należy przy tym pamiętać, że pompę ciepła dla domów jednorodzinnych dobiera się zazwyczaj na około 80 proc. wynikającego z obliczeń zapotrzebowania na ciepło. Pozostałe 20 proc. mocy grzewczej jest wykorzystywane tylko przez kilka dni w roku, podczas największych mrozów. Pokrycie tego deficytu w pełni zapewnia zamontowany w pompie dogrzewacz elektryczny.

 

Źródło dolne
Z kolei w przypadku źródła dolnego częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych wykonawców jest „sztukowanie” przewodów z solanką. Rura, która stanowi jedną pętlę, nie powinna być nigdy i w żaden sposób łączona. Przestrzeganie tej reguły pozwoli zapewnić długą i niezawodną eksploatację całego systemu. Wykonanie dolnego źródła warto powierzyć sprawdzonej firmie, posiadającej odpowiednie doświadczenie.

 

Urządzenie modułowe czy kompaktowe?
Na rynku dostępne są pompy ciepła zintegrowane z zasobnikiem wody – tzw. urządzenia modułowe – i pompy z dodatkowo dołączanym  zasobnikiem wody – tzw. urządzenia kompaktowe. Z powodu ograniczonej pojemności zasobnika urządzenia modułowe są przeznaczone dla małych gospodarstw domowych liczących do trzech osób. Dla większych gospodarstw domowych i w celu zapewnienia większego komfortu dostawy ciepłej wody, polecane są urządzenia kompaktowe z osobnym zasobnikiem.

 


Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Junkers Grupa Bosch

 

Przeczytaj inne artykuły  na temat pomp ciepła:

 

Pompy ciepła- energia  z powietrza i ziemi

 

Pompa  ciepła- planowanie instalacji

 

Pompy ciepła- alternatywne źródła energii

 

Pompy ciepła- automatyka

 

Pompa ciepła- na  co należy zwrócić uwagę przy wyborze

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...