Pompa ciepła - planowanie instalacji

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-20 14:06:05

W działania, obejmujące projektowanie oraz montaż pompy ciepła, zaangażowane są trzy podmioty: instalator urządzeń grzewczych, firma wykonująca odwierty oraz elektryk. Koordynatorem działań wszystkich trzech podmiotów jest osoba instalatora. Pełni on również kluczową rolę w kontaktach z inwestorami i architektami.

 

Przy planowaniu instalacji grzewczej z pompą ciepła należy wziąć pod uwagę wiele aspektów oraz czynników, zwłaszcza w odniesieniu do trzech poniższych elementów:

 


Pompa ciepła

Aby instalator mógł dokonać optymalnego doboru urządzenia, musi otrzymać od architekta parametry dotyczące obciążenia cieplnego, które pomogą określić wymaganą wydajność systemu grzewczego, konieczną do ogrzania pomieszczeń oraz wody. Uwzględnić należy ponadto tzw. okresy przerw w dostawie energii elektrycznej. W niektórych krajach Unii Europejskiej wiele zakładów energetycznych promuje instalację pomp ciepła poprzez korzystniejsze taryfy opłat za energię elektryczną, w zamian zastrzegając sobie prawo do kilkugodzinnych przerw w dostawach prądu do urządzenia w ciągu dnia. Podłączenie pompy ciepła do sieci elektrycznej może zostać wykonane wyłącznie przez elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia.

 


Pompa gruntowa, Fot. JunkersDolne źródło ciepła / sondy gruntowe - źródłem ciepła dla pompy gruntowej mogą być: grunt z pionową sondą (sonda gruntowa), grunt z poziomym kolektorem (kolektor powierzchniowy) albo woda gruntowa ze studnią zasilającą i zrzutową. Najbardziej rozpowszechnione są sondy gruntowe, które umieszcza się w ziemi po wykonaniu punktowego odwiertu. Jego głębokość zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku oraz od geologicznych, hydrologicznych i prawnych uwarunkowań w miejscu instalacji.  Zazwyczaj wykonuje się jeden lub kilka odwiertów o głębokości od 50 do 100 metrów. Na jeden metr odwiertu przypada ok. 50 watów mocy cieplnej generowanej przez sondę. Odwierty mogą być wykonywane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy, Firma przejmuje z reguły na siebie obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie odwiertu. W niektórych przypadkach istnieje ponadto obowiązek powiadomienia właściwego urzędu hydrologicznego. Samo wykonanie odwiertów trwa zazwyczaj kilka godzin, na wykonanie wszystkich czynności, w tym przeprowadzenie prac wstępnych oraz końcowych, firma potrzebuje około trzech dni. Po zakończeniu prac firma przesyła dokumentację do właściwego organu.

 

 

System dystrybucji ciepła / ogrzewanie podłogowe - nowoczesne pompy geotermiczne, takie jak urządzenia kompaktowe oraz modułowe Junkersa, zapewniają temperaturę zasilania dochodzącą do 65 stopni Celsjusza. Wydajność pompy jest jednak tym większa, im mniejsza jest różnica pomiędzy wartością temperatury zasilania oraz temperatury źródła ciepła. Dlatego idealnym rozwiązaniem w przypadku pomp ciepła są systemy pracujące w zakresie niskich temperatur, w których maksymalna temperatura zasilania wynosi 35 stopni Celsjusza, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego.
 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Junkers Grupa Bosch

 

Przeczytaj inne  artykuły  na temat pomp ciepła: 

 

Pompy ciepła- projektowanie i montaż

 

Pompy ciepła- energia  z  powietrza i ziemi

 

Pompy ciepła- alternatywne źródła energii

 

Pompy ciepła- automatyka

 

Pompy ciepła- na  co należy zwrócić uwagę przy wyborze

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...