Płaskie kolektory słoneczne- zasada działania

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-11-04 15:53:14

 

Oszczędności wynikające z zamontowania systemu solarnego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej mogą wynosić do 60 proc., a w przypadku wspomagania centralnego ogrzewania - 30 proc. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że instalacja systemu solarnego podwyższa wartość budynku, a korzystanie z energii solarnej przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i do ochrony środowiska naturalnego. Dla czteroosobowej rodziny oraz standardowego zużycia ciepłej wody użytkowej wystarczy już 5 m2 powierzchni kolektora.

 

Zasada działania
Zasada działania płaskich kolektorów słonecznych polega na absorbowaniu promieni słonecznych poprzez powłokę wykonaną z blachy miedzianej zwaną absorberem. Do jej spodniej części przymocowane są miedziane
przewody przepływowe dla czynnika grzewczego. Zastosowana jest w nich najwyższej jakości powłoka, wykonana w technologii próżniowej oraz nowoczesny system montowania tych urządzeń. Dzięki temu ich instalacja jest niezmiernie prosta. Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej pokrytej warstwą absorbującą i to od niego zależy głównie trwałość i wysoka sprawność kolektora, przez wieloletni okres jego użytkowania. Ważnym elementem układu solarnego są też zbiorniki na ciepłą wodę użytkową. W podgrzewaczu solarnym poprzez spiralny wymiennik umieszczony wewnątrz zbiornika, czynnik grzewczy oddaje ciepło do zbiornika ciepłej wody.
 

 

Na przykład firma Junkers oferuje kolektory do solarnych systemów podgrzewania wody i wspomagania centralnego ogrzewania w trzech różnych wersjach. Przeznaczona do podgrzewania wody linia Classic to rozwiązanie dla istniejących instalacji, które można rozszerzyć o system solarny. Eleganckie wykończenie kolektorów linii Comfort sprawia, że można je zamontować także na konstrukcji wolnostojącej przed budynkiem lub na tarasie. Można je stosować zarówno do ogrzewania wody, jak również jako wspomaganie ogrzewania. Natomiast kolektory z linii Excellence są przeznaczone nie tylko do ogrzewania wody użytkowej, ale też do wspomagania centralnego ogrzewania czy ogrzewania basenu. Powłoka absorbera sprawia, że ich sprawność porównywalna jest do kolektorów próżniowych, a przewody ułożone w formie podwójnej wężownicy zapewniają maksymalne przenoszenie ciepła. Każdy kolektor płaski marki Junkers ma powierzchnię 2,37 m2. Inwestorzy i instalatorzy mają przy tym do wyboru wersję pionową i poziomą. Wyjątkiem jest kolektor linii Classic, który dostępny jest tylko w wersji pionowej. Rama kolektora wykonana jest z antykorozyjnego i odpornego na czynniki atmosferyczne włókna szklanego, które jest o ok. 30 proc. lżejsze od aluminium. Kolektory linii Classic i Comfort bez wypełnienia ważą zaledwie 41 kilogramów, a kolektor linii Excellence 44 kilogramy.
 

 

Jeśli kolektory będą montowane na dachu, instalator potrzebuje tylko jednego narzędzia montażowego (klucza imbusowego). Kolektory są w dużym stopniu zmontowane i przygotowane do ostatecznej instalacji. Dzięki różnorodnym wariantom montażu – na dachu, w dachu, na dachu płaskim i fasadzie (45°) – kolektory można zintegrować zgodnie z życzeniem inwestora w dachu lub na elementach konstrukcyjnych budynku. Optycznie kolektory tworzą zamkniętą powierzchnię, ponieważ żadne złącza nie są widoczne. Podłączenie hydrauliczne jest wykonywane beznarzędziowo. Umożliwia to technika szybkich połączeń – w przypadku linii Classic i Comfort przy pomocy wytrzymałego węża ciśnieniowego i opasek zaciskowych, w przypadku linii Excellence przy pomocy złączy wtykowych wykonanych ze stali szlachetnej z podwójnymi pierścieniami samouszczelniającymi.
 

 

 

 

 

Solary- montaż  na dachu plaskim, Fot. Junkers

 Solary na dachu skośnym, Fot. Junkers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Junkers Grupa Bosch

 

Przeczytaj inne  artykuły na temat  kolektorów  słonecznych:

 

Kolektory słoneczne montowane w dachu

 

Kolektory słoneczne- ciepła woda ze słońca

 

Kolektory słoneczne- ekologiczne ogrzewanie

 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (2)

Awatar użytkownika bazylia

bazylia

napisał komentarz

23.12.2012, 12:05

A wiedzieliście, że można starać się o dotację na kolektory? Podsyłam link, myślę, że to dobra sprawa: http://www.makroterm.pl/dotacje-na-kolektory
Awatar użytkownika ameka

ameka

napisał komentarz

06.08.2011, 11:54

makroterm ma kolektory bardzo dobrej jakości, w odpowiedniej cenie :) kupowałam u nich i sporą część energii w ciągu roku mam już darmową :)

Zaloguj się, aby komentować artykuły...