Oświetlenie w ogrodzie

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-19 14:19:49

Urządzając nasz ogród przede wszystkim myślimy nad tym, jak będzie wyglądał w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że szczególnie podczas ciepłego lata i jesieni ogród żyje również wieczorem i nocą. Warto zatem zwrócić uwagę na jego atrakcyjne oświetlenie.

 

Do oświetlenia kamiennych ścieżek doskonale nadają się lampki LED, Fot. OsramJeżeli włożymy nieco wysiłku w rozplanowanie oświetlenia, w nocy będziemy mogli podziwiać nie tylko gwiazdy, ale również wszystkie elementy ogrodu, które zyskają zupełnie nowe oblicze. Chcąc w najlepszy sposób udekorować nasz ogród, powinniśmy wybrać odpowiednie oświetlenie do jego nastroju. Podział na styl francuski i angielski raczej nie obowiązuje na przydomowych działkach, lecz faktem jest, że niektórzy z nas preferują pewną regularność, inni zaś wolą w jak najmniejszym stopniu „przeszkadzać” naturze.
 

Oświetlenie ścieżki

W ogrodach pierwszego typu centralnym elementem są często alejki i ścieżki, wyłożone np. kamienną kostką. Jeżeli od naszej werandy wychodzi ku bramie jedna, centralna droga, najkorzystniejszy efekt przynosi oświetlenie jej w sposób regularny. Ustawione w równej odległości punkty światła tworzą wrażenie stonowanego dostojeństwa. Lampy możemy ustawić na słupkach wzdłuż alejki, ale możemy także zdecydować się na wkomponowanie punktów świetlnych w samą drogę. Doskonale prezentują się „wpuszczone” w ziemię punktowe światełka, takie jak np. Aqualed firmy Osram. Te okrągłe lampki, świecące wyjątkowo trwałymi diodami LED (40000 godzin trwałości, to wartość nieosiągalna dla innych źródeł światła), są w pełni wodoodporne i w zależności od wersji świecą na biało lub niebiesko. Lampka taka nadaje się do oświetlenia głównych alejek naszego ogrodu również dlatego, że jej konstrukcja jest wytrzymała i nie ucierpi np. gdy przejedziemy po niej samochodem. Tego typu lampki świetnie podkreślą także krawędź stawu lub basenu. Jeżeli nasz ogród zachowany jest raczej w naturalnej formie, pełnej drzew i krzewów z rzadka przedzielonych trawiastymi ścieżkami, warto zastosować dyskretne oświetlenie podkreślające jedynie niektóre elementy – rośliny, skalniaki i źródełka. Idealnie nadają się do tego celu żarówki halogenowe w odpowiednich, niewielkich oprawach.  Posiadają one mały reflektor, który skieruje wąski strumień brylantowego światła na wybrane przez nas detale. Powstały wtedy efekt będziemy mogli w pełni odkryć podczas wieczornego spaceru ogrodowymi alejkami.

 

 

Brylantowe światło żarówek halogenowych podkreśla naturalne piękno roślin,  Fot. OsramRozświetlona altanka
Ogród to oczywiście nie tylko zieleń, lecz także altanki i inne elementy tzw. małej architektury. Przy ich oświetleniu, możemy sobie zazwyczaj pozwolić na użycie wielu z żarówek stosowanych w domach, takich jak energooszczędne świetlówki kompaktowe. Pamiętajmy jednak o tym, by oprawy w jakich je montujemy były przystosowane do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Jeżeli zakupimy odpowiednie szczelne oprawy warto zamontować w nich świetlówki o wysokiej trwałości. Odporne na niską temperaturę Dulux  Superstar firmy Osram mają trwałość obliczoną na 12 lat, więc ich zastosowanie pozwoli nam zapomnieć o kłopotliwej wymianie świetlówek schowanych pod oprawami.

 

 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Osram Sp. z o.o.

 

 

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...