Oświetlenie

ocena: 12345

tagi artykułu: oświetlenie, instaluję, dom

ostatnia edycja: 2010-02-19 14:09:06

Dom energooszczędnie oświetlony to przede wszystkim dom dobrze przemyślany pod kątem jakości i ilości oświetlenia oraz jego rozmieszczenia w konkretnych pomieszczeniach.

 

Zaczynając spacer po idealnie oświetlonym domu najlepiej zacząć od przyjrzenia się oświetleniu w holu lub przedpokoju. Oświetlenie w przedpokoju najlepiej zaplanować centralnie - jako tzw. mocne oświetlenie główne, znajdujące się pod sufitem. Nie potrzeba nam tu dodatkowych źródeł światła w kinkietach na ścianach, czy też w innych miejscach, ponieważ nie jest to pomieszczenie, gdzie wykonujemy precyzyjne czynności wymagające doskonałej widoczności wszystkich drobnych detali. Przedpokój służy najczęściej do pozostawiania odzieży wierzchniej, zmiany obuwia po wejściu do domu - zupełnie niepotrzebne jest tu precyzyjne doświetlanie każdego elementu dodatkowym punktem świetlnym.


Salon to pomieszczenie o wielu funkcjach, często najbardziej reprezentacyjny pokój w naszym domu. Dlatego też zainstalowanie oświetlenia w salonie wymaga przemyślanego projektu. W przypadku oświetlenia w salonie najbardziej funkcjonalne jest umieszczenie go pod sufitem, tak by cały pokój był równomiernie oświetlony. W tym celu najczęściej wykorzystuje się żyrandole i lampy, wyposażone w żarówki, świetlówki kompaktowe lub żarówki halogenowe o klasycznym kształcie, takie jak HALOGEN CLASSIC A. Takie źródła światła zapewnią odpowiednio jasne światło, o przyjemnej barwie. Aby salon był w pełni funkcjonalny, niezbędne jest też wykorzystanie oświetlenia strefowego. Dodatkowego podświetlenia może wymagać np. stół bądź kanapa i fotele. Naścienne lub stojące lampy warto wyposażyć w źródła światła, które nie powodują efektu olśnienia, czyli nie wytwarzają ostrego światła, które odbite od telewizora razi w oczy. Właściwość taką mają energooszczędne świetlówki kompaktowe. Salon wymaga wreszcie oświetlenia dekoracyjnego. Aby takie oświetlenie zapewnić, możemy wykorzystać niewielkie i lekkie żarówki halogenowe, świetlówki liniowe, ale także źródła światła wykorzystujące diody elektroluminescencyjne (LED). Ich głównymi zaletami są niewielkie rozmiary, wysoka trwałość ale przede wszystkim możliwość wytwarzania kolorowego światła i niska temperatura.

 

W pokoju dziecięcym ważne jest dobre oświetlenie stanowiska pracy dziecka - biurka, przy którym odrabia lekcje oraz oświetlenie gwarantujące jego bezpieczeństwo w nocy (przy łóżku i ewentualnie w drodze do łazienki, które zapala odpowiedni czujnik).

 

W sypialni należy unikać rozwiązań, przy których oświetlenie jest zbyt intensywne. Nieodpowiednia jest zbyt jasna barwa, gdyż może rozpraszać i drażnić. Takie światło nie pozwoli na stworzenie kontrastów, a wnętrze pozbawione światłocieni będzie jednostajne. Łagodne i rozproszone światło emitowane przez żarówki halogenowe stanowić będzie jednocześnie unikalną kompozycję iluminacji i cienia. W oświetleniu pokoju do snu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na barwę światła. Należy unikać światła o niebieskiej, zimnej barwie, gdyż ma ona charakter pobudzający. Barwa światła powinna być ciepła, wtedy ułatwi nam odpoczynek i pozwoli się zrelaksować. Oprócz barwy, szczególnie w tym pomieszczeniu ważna jest intensywność światła. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą źródła światła umożliwiające ściemnianie.


W kuchni światło powinno być łagodne, ale jednocześnie na tyle mocne, by w pomieszczeniu wyposażonym często w niewielkieokna, było dostatecznie jasno zarówno w dzień, jak i wieczorem. Na czas wspólnego posiłku lepiej jest włączyć oświetlenie główne. Przy okazji wykonywania precyzyjnych czynności takich jak krojenie - można pozostawić tylko energooszczędny halogen nad blatem. W kuchni często wykorzystuje się lampy z oprawami zwieszakowymi. Niektóre miejsca w kuchni wymagają szczególnego oświetlenia. Należą do nich przede wszystkim zlewozmywak i blat, przy których spędzamy dużo czasu przygotowując potrawy i zmywając naczynia. Miejsca te, usytuowane zazwyczaj pod ścianami, muszą być specjalnie doświetlone. W innym przypadku, stojąc na przykład nad kuchenką, będziemy przesłaniać światło główne, a powstały cień będzie przeszkadzał nam w pracy. Dlatego też do oświetlenia kuchennego blatu i zlewu warto zastosować żarówki halogenowe lub świetlówki liniowe zamontowane w oprawach pod wiszącymi szafkami. Jeżeli zależy nam na tym, by oprawa oświetleniowa zajmowała niewiele miejsca, powinniśmy szukać tych wyposażonych w małe żarówki halogenowe zasilane napięciem sieciowym 230 V.


Łazienka jak każde pomieszczenie wymaga oświetlenia ogólnego. Jeżeli nie jest duża, doskonale w tej roli sprawdzi się plafon wyposażony w świetlówkę kompaktową bądź żarówkę o ciepłej lub chłodnej barwie. Jeśli chodzi o łazienki - bardzo istotne zwłaszcza dla kobiet jest światło na ramach lustra, najlepiej takie, które wiernie oddaje barwy i nie przekłamuje efektu odcieni kolorów nakładanych na przykład podczas makijażu pań. Obok oświetlenia ogólnego, niezbędne jest w każdej łazience oświetlenie lustra. Coraz częściej w tej roli spotyka się lampki wyposażone w żarówki halogenowe. Dają one elegancki efekt aranżacyjny, jednak nie zapewniają odpowiedniego oświetlenia - na twarzy powstają cienie. Dlatego też powinno się instalować po obu bokach luster oprawy wyposażone w świetlówki liniowe. Wytwarzają one równomierne, nieoślepiające światło i najskuteczniej oświetlą twarz domownika. Szczególnie ważne jest przy tym, by korzystać ze świetlówek liniowych o wysokim wskaźniku oddawania barw. W innym przypadku oświetlona twarz nabierze niezdrowego, bladego wyglądu.

 

Źródło: Osram Sp. z o.o.
 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...