Okna drewniane

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-18 19:17:25

 

Do niedawna większość polaków wstawiała do swoich domów i mieszkań okna PCV wykonane z białego tworzywa, zasłaniała je mniej lub bardziej fantazyjnymi firanami i zasłonami. Aktualne trendy pokazują, że coraz więcej z nas decyduje się na okna drewniane malowane różnymi lakierami, często w ciemnych barwach np. venge co nadaje im wyrazistości i sprawia, że same w sobie nadają wnętrzu niezwykłego charakteru.

 

Nietypowy kształt
To pierwsze, co rzuca się w oczy kiedy przechodzimy obok budynku z takimi oknami. Obecnie producenci dają wiele możliwości wyboru. Dostępne są okna od łukowych po okrągłe, od skosów po trójkąty. Decydując się na takie okna powinniśmy wziąć pod uwagę, że nie wymagają one ozdób w postaci firan, po co bowiem je zasłaniać. Zazwyczaj stosuje się w ich przypadku żaluzje, które jeszcze podkreślają ich urodę, zwłaszcza jeżeli w oknie łukowym w części półkolistej zastosujemy żaluzję wyglądającą jak wachlarz. Okna o nietypowym kształcie są częściej wykonywane z drewna, gdyż daje ono większą sztywność konstrukcji. Okna drewniane o nietypowych kształtach mogą dzięki temu mieć właściwie dowolne wymiary, ograniczone jedynie przez wielkość dostępnych na rynku szyb zespolonych oraz wytrzymałością okuć. Dzięki temu możemy wstawić np. łukowe drzwi balkonowe.

 

Kolejnym czynnikiem, który może wyróżnić nasze okna, są szprosy. Są to listwy stanowiące rodzaj wewnętrznego podziału szyby, wywodzące się z dawnej architektury. Spotykane są różne konstrukcje szprosów- szprosy naklejane, wewnątrzszybowe i konstrukcyjne. Te pierwsze są stosowane najczęściej, gdyż są tańsze niż szpros konstrukcyjny a jednocześnie listwa ozdobna znajduje się po zewnętrznej stronie szyby, co bardziej oddaje klasyczny charakter szprosu. Szpros wewnątrzszybowy jest natomiast najłatwiejszy w utrzymaniu czystości. Cała listwa jest schowana pomiędzy zespolonymi szybami, więc szpros nie kurzy się a pielęgnacja okna nie różni się niczym od okna ze szprosem. Szpros może mieć kolor ramy okiennej, co jest najbliższe architekturze rezydencjonalnej, może też być złoty lub srebrny. Pionowe i poprzeczne podziały nadadzą oknom elegancji i szyku. Opłata za nie jest uzależniona od liczby pól, na które zostało podzielone okno.

 

Kolor
Wydawałoby się, że wybór koloru to najprostsza decyzja jeżeli chodzi o okna. Obecnie okno drewniane możemy pomalować na niezliczoną ilość sposobów, a nie da się jego koloru zmienić tak łatwo jak koloru choćby ścian, warto więc dobrze się zastanowić. Okno drewniane możemy pomalować kolorem kryjącym z palety RAL, lub kolorem transparentnym, który ukaże naturalny układ słojów drewna. Malowanie tzw. lazurem, nadaje oknom elegancji i podkreśla walory materiału z którego zostało wykonane, jednocześnie daje nam możliwość uzyskania nawet bardzo ciemnej barwy lub modnych aktualnie we wzornictwie kolorów cyprys i teak. Kolory z palety RAL nadają oknom silnie indywidualnego charakteru i mogą być stosowane zarówno w nowoczesnych (np. kolor czerwony lub pomarańczowy) jak i klasycznych (np. kolor niebieski lub czarny) wnętrzach.

 

„Na życzenie naszych klientów wprowadziliśmy do oferty możliwość zastosowania dwóch kolorów na oknie. Mianowicie możliwe jest malowanie okna innym kolorem wewnątrz i innym na zewnątrz. Jeżeli ktoś chce aby okna idealnie pasowały do elewacji i były np. błękitne, a jednocześnie wewnątrz wolałby odcień venge z widocznym rysunkiem naturalnej struktury drewna, pasujący do paneli podłogowych - pytamy jaki odcień błękitu sobie życzy.”- komentuje dyrektor handlowy producenta stolarki Sokółka Okna i Drzwi S.A.

 

Dodatki
W procesie tworzenia idealnego okna indywidualnego istotne są również dodatki. Tak jak dobieramy poduszki czy flakony do pokoju, tak należy zwrócić uwagę na osłonki na okucia okien- mogą one być różnie wyprofilowane i mieć różne kolory. Istotne są też klamki, ich wymiana może nadać nowego charakteru już zamontowanym oknom.
W przypadku okien dwuskrzydłowych istnieje możliwość zastosowania ruchomego lub stałego słupka. Słupek ruchomy powoduje, że po otwarciu obu skrzydeł otrzymujemy dużą otwartą powierzchnię dającą większą ilość światła we wnętrzu. Słupek stały natomiast jest stylowym elementem okna i dodatkowo usztywnia ramę.
Najistotniejszym dodatkiem do okna jest oczywiście parapet. Do okna drewnianego możemy dobrać parapet drewniany w tym samym kolorze by tworzyły zgrany duet. Parapety mogą mieć różną grubość i różny kształt brzegu.

 

Różnorodne projekty domów oraz coraz większa dostępność różnorodnych materiałów budowlanych sprawia, że obok personalnych gadżetów takich jak np. telefon komórkowy, również dom może być wyrazem naszej osobowości. „Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność. Gdyż okna to bardzo ważny element domu, tym bardziej, że widoczny zarówno we wnętrzach jak też na zewnątrz. W przeciągu prawie czterdziestu lat istnienia naszej firmy, okna i myślenie polaków o oknach znacznie się zmieniło. Obecnie okna pełnią nie tylko funkcję wpuszczania do wnętrz światła ale same w sobie stanowią ozdobę ścian. Mogą odgrywać decydującą rolę w nadaniu charakteru otoczeniu, które wiele lat ma służyć naszemu klientowi" - komentuje Tadeusz Mozerski kierownik działu rozwoju firmy Sokółka Okna i Drzwi.

 


Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Sokółka Okna i Drzwi S.A.

 

Przeczytaj inne  artykuły związane z tą tematyką:

 

Sprawdź ile możesz  zaoszczędzić

 

Okiennice przesuwne- ochrona przeciwsłoneczna

 

Wademekum ekologicznych rozwiązań

 

Żaluzje i okiennice

 

Wszystko ooknach i szybach

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...