Okna

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-04-01 23:08:17

Własności izolacyjne okien
Tradycyjnie stosowane okna były powodem bardzo dużych strat ciepła, a ponadto, na wewnętrznej powierzchni szyb w czasie mrozów temperatura bardzo się obniżała (kwiaty lodowe) tak, że było to odczuwalne jako źródło chłodu w pomieszczeniach. Nowe okna mają znacznie lepsze właściwości izolacyjne. Aktualne przepisy budowlane wymagają, aby okna miały współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż U=1,7 do 1,9 W/(m2•K) w zależności od strefy klimatycznej, ale okna w budynku energooszczędnym powinny mieć wartość U znacznie niższą, i przy aktualnym stanie techniki, jest to w pełni możliwe. Oszklenie okien stanowią obecnie zestawy szklone, złożone z dwóch lub trzech szyb fabrycznie sklejonych, z pozostawieniem pomiędzy szybami cienkiej, zamkniętej przestrzeni wypełnionej suchym powietrzem lub specjalnym gazem, izolującym lepiej niż powietrze. Dla ochrony cieplnej budynków, stosuje się szkło z powłoką niskoemisyjną. Jest to szkło w pełni przezroczyste, ze specjalną powłoką, która przepuszcza w pełni promieniowanie słoneczne do wnętrza budynku, a zatrzymuje promieniowanie cieplne od ścian i przedmiotów znajdujących się we wnętrzu. W efekcie, znaczna część ciepła związanego z promieniowaniem słonecznym zostaje zatrzymana we wnętrzu budynku. Wpływ szkła niskoemisyjnego jest tak duży, że okno podwójnie szklone z tego szkła ma korzystniejszy współczynnik U niż okno z potrójnym szkleniem zwykłym. Standardowe zestawy dwuszynowe mają współczynnik U o wartości około 1,0 do 1,1 W/(m2•K), natomiast zestawy trzyszybowe przy specjalnych szybach i wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej mogą osiągnąć wartość 0,5 – 0,6 W/(m2•K). Współczynnik U dla ram okiennych ma zwykle wartość 1,2 do 1,6 W/(m2•K), ale przy specjalnym wykonaniu może mieć wartość 0,7. Dla użytkownika ważna jest wartość U dla całego okna (oszklenie + rama). Okno potrójnie szklone z zastosowaniem szkła niskoemisyjnego, w specjalnej ramie, osiąga wartości współczynnika U dotychczas nieosiągalne, np. 1,1 W(m2•K). Poza wartością współczynnika przenikania ciepła U, ważną cechą okna jest przepuszczalność promieniowania słonecznego przez oszklenie, wyrażona współczynnikiem przepuszczalności, który podaje, jaka część promieniowania słonecznego przedostaje się przez szyby okienne do wnętrza budynku. Nie powinien on być niższy niż 0,5.


Szczelność okien
Ważną cechą okna jest jego szczelność, wyrażona współczynnikiem infiltracji powietrza (a). W przypadku wentylacji naturalnej grawitacyjnej (nieregulowanej), okna, nawet zamknięte, muszą zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Ten dopływ powietrza powinien być zapewniony nie przez nieszczelności okien, ale przez specjalne nawiewniki powietrza, montowane w oknach. Według obowiązujących przepisów wartość współczynnika infiltracji dla okien otwieranych i drzwi balkonowych powinna wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m•h•daPa2/3). W budynkach energooszczędnych, w których dopływ powietrza powinien być regulowany przez automatyczne nawiewniki lub czerpnie powietrza, okna powinny być jeszcze bardziej szczelne, o współczynniku infiltracji znacznie poniżej 0,3 m3/(m•h•daPa2/3). Nawiewnik umieszczony w górnej części okna umożliwia stały dopływ powietrza dostosowany do potrzeb np. zmniejszony w okresie nieobecności mieszkańców oraz w okresie nocnym. Automatyczną regulację wielkości przepływu może zapewnić czujnik reagujący na poziom wilgotności względnej powietrza. Ze wzrostem wilgotności (obecność osób, gotowanie itp.) nawiewnik otwiera się coraz bardziej, zwiększając napływ powietrza. Dostosowanie przepływu do potrzeb umożliwia uzyskanie oszczędności energetycznych bez pogorszenia warunków sanitarno- -higienicznych w pomieszczeniach.
 

Materiały ram okiennych
Okna drewniane są stosowane ze względu na naturalny materiał i wygląd oraz tradycję stosowania. Wymagają jednak konserwacji w formie malowania. Najczęściej ramy drewniane są produkowane z drewna klejonego, które jest bardziej wytrzymałe i mniej się wypacza niż drewno lite. Stosowane jest dobrej jakości drewno sosnowe, świerkowe i mahoń. Stosowane są też okna z drewna i aluminium (zwykle aluminium od zewnątrz). Okna z tworzyw sztucznych produkowane są z PVC lub kompozytu poliestrowo- szklanego. Wykonuje się je tworząc wewnętrzne komory powietrzne, które zwiększają izolacyjność cieplną ramy. Okna tworzywowe łatwo jest wykonać w dowolnym kształcie i kolorze. Zaletą użytkową tych okien jest ich łatwa konserwacja (tylko mycie). Okna aluminiowe charakteryzuje bardzo duża trwałość oraz, podobnie jak w oknach tworzywowych, łatwość konserwacji. Okna dachowe powinny, podobnie jak okna w ścianach, charakteryzować się dobrą izolacyjnością cieplną (niska wartość U) oraz szczególnie wysoką szczelnością.

 

Dobór rozmiaru okna dachowego
Przy doborze rozmiarów okna należy uwzględnić nachylenie połaci dachowej. Im większy kąt nachylenia połaci dachowej tym mniejszą wysokość okna należy zastosować. Usytuowanie okna powinno zapewnić wygodę jego obsługi, odpowiednią ilość światła i optymalne pole widzenia. Sugerowana wysokość umiejscowienia dolnej krawędzi okna to 100 - 120 cm od podłogi, a górnej krawędzi 200 - 205 cm od podłogi. Przy takich wysokościach klamka u dołu skrzydła ułatwia otwieranie okna.Aby zapewnić odpowiednią izolację cieplną i wyeliminować tzw. mostki termiczne, należy umieścić okno tak, aby nie wystawało ponad powierzchnię połaci dachowej. Precyzyjny, zgodny z instrukcją montaż jest gwarancją funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa użytkowania okien przez wiele lat.

 

Zasady montażu okna dachowego

1. Instalacja źródeł ciepła- pod oknem należy zainstalować źródło ciepła.
2. Dodatkowe elementy wykończenia wnętrz- ewentualny parapet powinien zapewniać swobodną cyrkulację powietrza.
3. Wykończenie wnęki okiennej - w celu zapewnienia dobrej cyrkulacji powietrza i maksymalnego doświetlenia wnęka okienna powinna być wykończona pionowo pod oknem i poziomo nad nim.Źródło:

Narodowa Agencja Poszanowania Energii

http://www.domprzyjazny.org/

Firma Okpol Sp. z o.o.


Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...