Ogród zimowy

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2011-08-15 20:58:23

Ogród zimowy nazywany również oranżerią, werandą słoneczną lub szklarnią, obecnie cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Jest to atrakcyjny sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku, polepszenie atrakcyjności obiektu i zarazem poprawienie jego bilansu energetycznego. Różnorodność rozwiązań i konstrukcji pozwala na zaprojektowanie i montaż ogrodu zimowego według indywidualnych upodobań. Rodzaj aranżacji zależy od koncepcji, powierzchni pomieszczenia oraz potrzeb.

Do wykonania konstrukcji ogrodów zimowych stosuje się profile aluminiowe. Jest to materiał dość lekki, odporny na korozję, łatwy w konserwacji. Szkielety aluminiowe cechuje duża szczelność i łatwość w kształtowaniu (można stworzyć konstrukcje o dość skomplikowanych bryłach). Do montażu ogrodu możliwe jest użycie profili aluminiowych z przekładkami termoizolacyjnymi, co daje wysoki poziom izolacji cieplnej - jest to rozwiązanie doskonałe do ogrodów zimowych, które mają mieć zastosowanie całoroczne i stanowić formę powiększenia powierzchni mieszkalnej.

Profile wykonane w całości z aluminium, pomimo komór powietrznych utworzonych z połączenia kształtowników, mają niską izolacyjność cieplną: U = 5,8-6,3 W/(m2K). Profile ciepłe mają konstrukcję złożoną zwykle z dwóch lub trzech komór powstałych w wyniku połączenia aluminiowych kształtowników, między którymi umieszcza się wkładki termiczne z tworzywa sztucznego. Jako izolatorów używa się przekładek np. z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Mogą one mieć kształt opasek o przekroju kwadratowym lub kolistym. Przekładki są łączone trwale z aluminiowymi profilami i oddzielają ich część zimną (zewnętrzną) od cieplej (wewnętrznej). W ten sposób tworzą kolejną komorę termoizolacyjną, a każda dodatkowa komora to lepsze właściwości cieplne profilu.

Oprócz wkładek termicznych stosuje się także uszczelki z kauczuku syntetycznego. Są one dodatkowym zabezpieczeniem przed wychładzaniem wnętrz. Montuje się je na styku ościeżnic i skrzydeł - jedną na skrzydle okiennym, a drugą - większą - na ościeżnicy. Ramy okien aluminiowych z profili ciepłych osiągają współczynnik U = 2,8-3,5 W/(m2*K), co jest wartością porównywalną z okiennymi ramami drewnianymi i z tworzyw sztucznych. Wśród produktów z tzw. wyższej półki cenowej można też spotkać okna z profili aluminiowych o współczynniku U = 1,78 W/(m2*K).

Konstrukcja ram aluminiowych umożliwia zamontowanie w nich typowych okuć, zawiasów, zamków oraz elektrycznych urządzeń otwierających i zamykających.

Zadaszenia zapewniają wymaganą izolację termiczną dzięki zastosowaniu konstrukcyjnej przekładki termicznej. Stosuje się krokwie pośrednie oraz odpowiednie krokwie skrajne, które pozwalają na płynne łączenie ze ścianami pionowymi ogrodów (bez możliwości przemarzania). Przegubowe połączenie w okapie i kalenicy pozwala na ciągłe regulowanie kąta nachylenia dachu (w granicach 5o-45o). Istnieje możliwość wzmacniania krokwi i okapu wsuwanymi do wewnątrz odpowiednimi profilami aluminiowymi. Zaprojektowano również efektywny system odprowadzania wody opadowej z dachu. Stosuje się profile okapowe zintegrowane z rynną lub bez rynny. Systemy zadaszeń przystosowanie są do stosowania wypełnień z poliwęglanu komorowego, jak i szkła zespolonego. Systemowe rozwiązania zadaszeń ogrodów zimowych ograniczają do minimum stosowanie obróbek blacharskich.

www.welpol.com
www.ogrodyzimowe-welpol.pl

Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...