Ocieplenie wewnątrz budynku

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-11-04 16:49:45

Jak przeprowadzić termomodernizację obiektu, którego ocieplenie z zewnątrz jest utrudnione lub z różnych względów niemożliwe? Na rynku są już materiały, które z powodzeniem stosować można wewnątrz budynku.

 

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładzie się na efektywność energetyczną budynków, termomodernizacja jest jednym z podstawowych sposobów na poprawę ich charakterystyki i parametrów cieplnych. Takie działanie ma na celu nie tylko uzyskanie wymaganego przez ustawodawcę świadectwa potwierdzającego niższe zużycie energii, ale i zmniejszenie kosztów utrzymania budynku. To zaś korzyści bezsporne, bo oznaczające odczuwalne oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

 

Odrestaurowany budynek i wnętrze koszar w Poczdamie, Fot. XellaDziałania termomodernizacyjne zwykle obejmują m.in. ocieplenie ścian. Tu jednak niekiedy okazuje się, zwłaszcza w przypadku obiektów sakralnych, starszych, czy wręcz historycznych, o ozdobnych elementach elewacyjnych, że położenie izolacji z zewnątrz jest niemożliwe. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wbrew obiegowym opiniom na temat problemów z paroprzepuszczalnością, zawilgoceniem czy zagrzybieniem, przystąpić do położenia warstwy izolacji cieplnej od wewnątrz. Nowoczesne materiały, nie tylko nie stwarzają tego rodzaju problemów, ale wręcz zapewniają odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Przykładowo, dzięki własnościom dyfuzyjnym Ytong Multipor ma naturalną zdolność regulacji wilgotności powietrza, jest paroprzepuszczalny. To powoduje, że jego zastosowanie eliminuje konieczność uwzględnienia dodatkowej warstwy paroizolacji.

 

Jak działa takie ocieplenie?
Docieplenie ścian od wewnątrz budynku, Fot. XellaYtong Multipor występuje w postaci lekkich bloczków z betonu komórkowego (przyklejanych od wewnątrz do ściany), które swe „oddychające” właściwości zawdzięczają zamkniętym, izolującym ciepło porom powietrznym. Skraplająca się para wodna wchłaniana jest przez ścianki komórkowe tych porów i -na skutek naturalnego osuszania się materiału mineralnego oddawana z powrotem do powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób, w oparciu o zastosowanie bloczków Ytong Multipor budynek nie tylko udaje się zabezpieczyć przed niepożądanymi stratami ciepła (najczęściej na styku izolacji i ściany zewnętrznej), ale i uchronić przed zawilgoceniem w ścianach. Najważniejsze jednak, że efekt ten potwierdzają fachowcy, zmagający się na co dzień z różnymi problemami podczas przeprowadzanych prac termomodernizacyjnych. Ci właśnie najczęściej zwracają uwagę na niebezpieczeństwo tworzenia się kondensatu oraz pleśni w przypadku użycia klasycznych materiałów izolacyjnych wewnątrz budynku. Potwierdzają oni, że Ytong Multipor jest w takich przypadkach rozwiązaniem optymalnym, gdyż wchłania naturalne zawilgocenie powstające w budynkach, a następnie oddaje je podczas ogrzewania. Właśnie te właściwości bloczków sprawiają, że znakomicie sprawdzają się one nie tylko w przypadku renowacji obiektów zabytkowych, ale i rewitalizacji ich do celów mieszkaniowych. Doskonałym tego potwierdzeniem są działania termomodernizacyjne podejmowane na terenie Europy. Tu przykładem służyć może przekształcenie poczdamskich zabytkowych koszar w pomieszczenia mieszkalne w oparciu o Ytong Multipor. Podobnie, obiektem referencyjnym tyle, że już w Polsce, jest młyn we Lwówku, gdzie w niszczejącym budynku z 1913 roku utworzono trzynaście nowoczesnych lokali mieszkalnych.
 

Ytong Multipor wykorzystywany jest do izolacji termicznej wewnątrz budynku również z innych względów. Jako materiał niepalny, zapewnia wysoką ochronę przeciwpożarową. Nie bez znaczenia jest i to, że produkuje się go z surowców naturalnych, co oznacza, że ulega recyklingowi. Wykonawców zapewne przekona argument o łatwości i szybkości montażu.

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Xella Polska Sp. z o.o. 
 

 

Przeczytaj inne artykuły związane z tą  tematyką:

 

Izolacyjność termiczna

 

Ściany wewnętrzne- wymogi izolacyjności akustycznej  i cieplnej

 

Izolacja przeciwwilgociowa ścian  wewnętrznych

 

Termoizolacja

 

Dobre ocieplenie- warunek energooszczędności

 

Izolacja- wademekum ekologicznych rozwiązań

 
 
 
 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (2)

Awatar użytkownika kenima

kenima

napisał komentarz

06.02.2013, 19:17

Innym równie skutecznym rozwiazaniem jest granulat/włókna celulozy - wdmuchiwane na sucho w przegordy zamknięte lub na mokro na ściany
Awatar użytkownika rukala

rukala

napisał komentarz

02.04.2010, 00:46

A ktoś może wie, ile kosztuje Ytong Multipor? Zajrzałam na stronę sklepu internetowego www.sklep.xella.pl, ale tam trzeba się najpierw logować . Ile tych bloczków wchodzi na m2?

Zaloguj się, aby komentować artykuły...