Niskoenergetyczny dom z fantazyjnym układem balkonów

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-04-15 09:59:08

Wzrastające koszty energii oraz zaostrzone przepisy Prawa Budowlanego w kwestii energooszczędnych budynków powodują, że niektóre innowacyjne pomysły architektów są niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania.

 

Odpowiedzią na te problemy może być np. łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb. Umożliwia on realizację nawet najbardziej wyszukanych, a jednocześnie niezwykle energooszczędnych projektów architektonicznych.

 


Kompleks mieszkalny w Wiedniu, fot. SchöckPrzykładem energooszczędnej inwestycji o niebanalnej architekturze jest kompleks nowoczesnych bloków zlokalizowanych w prestiżowej dzielnicy mieszkalnej Favoriten w Wiedniu. Budynki, zaprojektowane przez biuro architektoniczne Rüdiger Lainer + Partner, wyróżniają się między innymi wychodzącymi daleko na zewnątrz dużymi balkonami, rozmieszczonymi w nietypowym układzie.

 

Kompleks składa się z czterech, przekręconych względem siebie bloków mieszkal-nych, które posiadają od 6 do 11 pięter. Na obszarze 10 tys. m2 mieści się łącznie 250 komfortowych mieszkań o powierzchni od 55 do 120 m2. Pod kompleksem znajdują się piwnice oraz 254 miejsca parkingowe. Wszyscy mieszkańcy bloków mają dostęp do terenów rekreacyjnych, placów zabaw dla dzieci czy sauny na dachu. Cały kompleks jest określany mianem domu niskoenergetycznego.

 

Zaskakująca architektura
Wyróżnikiem inwestycji w dzielnicy Favoriten są budynki o zaskakujących kształtach i intensywnych kolorach elewacji zewnętrznych. Bloki różnią się między sobą wyso-kością oraz odmienną architekturą. Niektóre z nich reprezentują styl klasyczny, inne z kolei styl nowoczesny doprawiony nutką artystycznej swobody.

 

Kompleks mieszkalny w Wiedniu, fot. SchöckNiebieskie, żółte, pomarańczowe i turkusowe budowle o wysokich bądź nieco niż-szych segmentach, pomiędzy którymi występują małe i duże przestrzenie oraz alejki do spacerowania, tworzą niezwykły krajobraz architektoniczny w miejscu, gdzie tra-dycyjna zabudowa przestrzeni mieszkalnej jest niemal regułą. Architekci zaprojekto-wali także odważne łamańce i uskoki w ścianach, wzbogacając tym samym i tak już nietypową kompozycję. Wychodzące do środka dwupiętrowe oficyny - zwieńczone blankami (tzw. zęby typowe dla murów obronnych i baszt) i uszeregowane jedna obok drugiej - otaczają poszczególne bloki, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i intymności mieszkańcom tego osiedla.

Więcej słońca dzięki systemom modułowym
W kompleksie mieszkalnym granice między poszczególnymi budynkami tworzą tara-sy, wcięcia i wystające werandy. Taka koncepcja, mimo dość gęsto ulokowanej za-budowy, oferuje mieszkańcom dużą swobodę, przestrzeń i nasłonecznienie. Rüdiger Lainer z biura architektonicznego Rüdiger Lainer + Partner wyjaśnia, że budynki zostały zaplanowane w ten sposób, by światło słoneczne dochodziło wszędzie przez co najmniej dwie – trzy godziny w ciągu dnia. Świadomie zrezygnowano z głębokich traktów, które rzucają cień.

 

Kompleks mieszkalny w Wiedniu, fot. SchöckKonstrukcja poszczególnych budynków okazała się sporym wyzwaniem. Wszystkie mają bowiem różną wysokość i kształt. Niektóre mieszkania przechodzą przez dwie kondygnacje, inne z kolei mają pokoje wyższe niż pozostałe. Jednak jednym z największych wyzwań okazała się konstrukcja obszernych balkonów i werand, które mają nawet do 3 m głębokości i 3 m szerokości.

Aby zrealizować projekt okazałych, a przy tym energooszczędnych i eleganckich balkonów i werand, do ich budowy zostały użyte łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb. Ich działanie polega na termicznym oddzielaniu poszczególnych elementów konstrukcji, przez co następuje redukcja mostków cieplnych (balkon uważany jest za jedno z miejsc o największych stratach ciepła). Ponieważ łącznik jest wbudowany pomiędzy płytę balkonu a ścianę budynku, zapewnia całkowicie niewidoczne, ele-ganckie ocieplenie w przeciwieństwie do balkonów obłożonych grubą warstwą izola-cji. Jednocześnie Schöck Isokorb pełni rolę elementu nośnego budowli, dzięki czemu możliwe było stworzenie tak obszernych, wychodzących daleko na zewnątrz balkonów w kompleksie w Wiedniu. Zastosowanie łączników Schöck w balkonach pozwala także na uniknięcie wielu strat budowlanych, takich na przykład jak:


- niekontrolowane i nadmierne straty ciepła,
- zawilgocone i zagrzybione ściany,
- rysy betonu wynikające ze skurczu i rozszerzalności na połączeniu płyty bal-konowej i stropowej.

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z firmy:

Firma Schöck Sp. z o.o. 
 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...