Montaż parapetów wewnętrznych

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-22 11:01:41

Montaż parapetów wewnętrznych wydawać by się mogło na nieskomplikowany i bardzo prosty. Taki, że już tutaj nie sposób cokolwiek zepsuć a jednak. Wiec jak to zrobić by parapet był faktycznym punktem podparcia dla okna a nie tylko elementem ozdobnym wystroju wnętrza.


Parapet pełni tez jeszcze jedna ważną funkcje o której rzadko kiedy się pamięta. Przy umiejscowieniu grzejnika CO pod parapetem najczęściej stosowane jego usytuowanie) pełni on także funkcje zmiany kierunku przepływu ciepłego powietrza, kieruje je na pomieszczenie stad tez im bardziej zakrywa on grzejnik tym bardziej poziomo cieple powietrze opływające kaloryfer jest kierowane na wnętrze. Tylko trzeba pamiętać, że musza być przy tym spełnione warunki odpowiedniej wolnej przestrzeni zarówno nad jak i pod grzejnikiem. Od dołu żeberka minimum 10cm nad posadzka i minimum 15cm na górze, do spodu parapetu. Inaczej okaże się, że zwiększając szerokość parapetu przy jego wymianie stracimy na mocy grzejnej i będzie kłopot z dogrzaniem pomieszczenia. Ale do rzeczy. Jak zamontować parapet? Parapet musi być podłożony pod okno. Jeśli okno jest wyposażone w listwę podparapetowa to musi być do niej dosunięty z zastrzeżeniami o których opowiem później. Jeśli takiej listwy nie ma minimalne podparcie okna parapetem to 5mm ale im więcej tym lepiej. Więcej to nie oznacza, że parapet ma w całości być pod oknem. Jeśli tak będzie to mamy zagwarantowane przemarzanie w tym miejscu przy parapetach kamiennych czy tez tzw. konglomeratu (mieszanina żywicy i odpadów marmurowych), przy parapetach drewnianych bardzo szybko ulegnie on w tym miejscu zniszczony. O parapetach z PVC nie będę się wypowiadał gdyż moim zdaniem jest to rozwiązanie całkowicie chybione zarówno pod względem estetyki jak i walorów eksploatacyjnych liczonych w lata a nie kilka dni.
 

Parapet podsunięty pod okno powinien w jego obrębie zostać podklinowany bardzo dokładnie. Kliny te przejmują funkcje faktycznego podparcia okna. Później wolną przestrzeń należy wypełnić piana poliuretanowa ze szczególnie dokładnym wypełnieniem przestrzeni przy oknie. Uszczelni to bardzo dokładnie miejsce nagminnie traktowane po macoszemu a wypełnienie przestrzeni miedzy murem a parapetem piana będąca bardzo dobrym materiałem izolacyjnym pozbawiamy się zjawiska bardzo chłodnych parapetów zimą. Przy oknach z listwa podparapetowa należy przed dosunięciem parapetu do listwy to miejsce styku muru z listwa wypełnić wspomniana piana, później postępujemy jak już wcześniej zostało opisane. Dlaczego należy to uczynić przed a nie później? Posiadając listwę podparapetowa dokonywane są wylewki do tej listwy powodujące ze późniejsze (po podklinowaniu) dopilnowanie tego miejsca jest wręcz niemożliwe. Jeśli się tego nie uczyni i piana nie wypełni wszystkich szczelin w tym miejscu to niestety będzie tamtędy przedostawało się chłodne powietrze schładzając powierzchnie parapetu a ekstremalnie bez przeszkód będzie dostawać się do pomieszczenia...


 

 

Więcej porad  na ten temat znajduje  się  na mojej  stronie 

jareko.pl oraz forum.muratordom.pl”.
 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...