Kupiłeś mieszkanie w kamienicy? O tym pamiętaj przy remoncie!

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2018-07-30 14:16:47


 Kamienice tworzą niepowtarzalny klimat najpiękniejszych polskich starówek. Posiadają ponadczasowy urok i stanowią atrakcję turystyczną. Dlatego też od lat nie spada zainteresowanie nieruchomościami z rynku wtórnego, które znajdują się w historycznych częściach miast. Dla jednych zakup mieszkania w kamienicy jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby i gusta. Dla innych stanowi inwestycję pod wynajem dla obcokrajowców, dla których bliskość centrum stanowi istotny atut. Tak zlokalizowane nieruchomości cieszą się popularnością wśród kupujących, niezależnie od oferowanego ich stanu technicznego.  Decydując się na remont mieszkania w zabytkowym budynku, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

 123rf.com

 Budynek pod ochroną

 Zanim zaczniesz remont sprawdź, czy kamienica, w której kupiłeś mieszkanie, jest wpisana do rejestru zabytków lub pieczę nad nią sprawuje konserwator. Przepisy bowiem chronią historyczne budynki i ich wnętrza przed budowalną dewastacją. Zanim przystąpimy do dzieła, potrzebujemy urzędowej zgody na przeprowadzenie prac. Na tym jednak nie koniec, ponieważ zezwolenie wymagane jest również wtedy, kiedy nasza, nie będąca zabytkiem, kamienica znajduje się w otoczeniu zarejestrowanych budynków. Szczególnie, jeśli ingerujemy w zewnętrzny wygląd budynku. A tym jest na przykład wymiana okien. Zadaniem konserwatora zabytków jest ochrona spójności architektonicznej kamienic i ich sąsiedztwa. Podejmując decyzję o wydaniu zgody, urzędnicy szczególną uwagę zwracają na następujące kwestie: kolorystykę okien, wielkość i kształt otworów okiennych, detale zdobnicze, podziały tafli szyb, wystrój elewacji oraz wiele innych.

 

 Okna zgodne z przepisami

Zgodnie z wytycznymi nowe okna muszą powtarzać istniejące podziały oraz plastykę. Idealnym rozwiązaniem jest wymiana okien, będąca spójnym i wspólnym przedsięwzięciem wszystkich właścicieli poszczególnych mieszkań. Jeżeli jednak kolektywne działanie okaże się niemożliwe, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy nie tylko doradzą w kwestii doboru materiału, ale również określą, co można zrobić, by nowe okna do złudzenia przypominały te oryginalne. Dzięki temu uda nam się osiągnąć kompromis pomiędzy wymarzonymi i funkcjonalnymi oknami a trafną interpretacją przepisów.

 

Historyczny czar drewna

 Pierwszym i najistotniejszym elementem konstrukcji, który odda charakter dawnych okien i będzie je najlepiej imitował, jest materiał. Do stylizowanych wnętrz i historycznej elewacji, najlepiej pasować będzie stateczne drewno. - Drewniane okna nie tylko podkreślają walory zabytkowych budynków, ale są przede wszystkim nawiązaniem do oryginalnej stolarki. Po zbadaniu stanu technicznego starych okien jesteśmy w stanie zaproponować konkretny rodzaj i wybarwienie drewna, które sprawdzą się najlepiej w danej inwestycji. Po wybraniu gatunku i kolorystyki, możemy przejść do kolejnego istotnego etapu, jakim jest wykonanie elementów zdobniczych. Drewno daje niemal nieograniczone możliwości w zakresie produkcji rzeźbiarskich detali okiennych, co pozwala w pełni odtworzyć unikalny charakter oryginału, nie ingerując w spójność architektoniczną budynku. - wyjaśnia Mariusz Kubik, dyrektor produkcji marki Urzędowski.  

 

Twoje mieszkanie, Twoja historia

 Choć procedury związane z formalnościami mogą wydawać się żmudne i przytłaczające, fachowa porada specjalistów okaże się cenną pomocą w skróceniu całego procesu decyzyjnego. Drewniane okna będą rozwiązaniem trwałym i solidnym, podkreślającym jednocześnie wyjątkowy charakter oraz „duszę” historycznego budynku.

 

 www.urzedowski.pl

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...