Konserwacja okien i drzwi

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-16 14:10:26

 

Właściwie i regularnie prowadzona konserwacja wpływa istotnie na wydłużenie żywotności i trwałości konserwowanego obiektu. Dotyczy to samochodów, ubrań, telewizorów, dlaczego nie miałoby dotyczyć wizytówki naszego domu - okien i drzwi? Regularne dbanie o stan i czystość okna oraz używanie do jego pielęgnacji odpowiednio dobranych środków znacznie wydłuży czas, kiedy będzie nas ono cieszyło swoją urodą.

 


Nowoczesne okna drewniane są fabrycznie zabezpieczone przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych (nasłonecznienie, opady, zanieczyszczenie powietrza). Renowacja powłoki lakierniczej zalecana jest co 3 do 5 lat w zależności od typu użytej powłoki (farba kryjąca, czy transparentna).

 

„Niebagatelny wpływ na kwestię żywotności powłoki malarskiej ma zanieczyszczenie środowiska oraz klimat, z którym okno musi się mierzyć. Najtrudniejsze warunki to oczywiście obszar nadmorski o dużej wilgotności, zasoleniu i silnym wietrze. W niektórych krajach użytkownicy okien są zobligowani do informowania, że mieszkają w tym obszarze, co ma wpływ na skrócenie gwarancji. Niemniej trudne jest jednak środowisko silnie zanieczyszczonych miast, które mamy np. na Śląsku” - komentuje dyrektor handlowy firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A. Andrzej Rzempołuch.

 

Konserwacja ram okiennych                      Fot. Sokółka Okna i Drzwi S.A.    

Czyszczenie i pielęgnacja ramy okiennej wymagają stosowania odpowiednich środków. Drewno najlepiej jest myć rozcieńczonym w wodzie delikatnym płynem do zmywania naczyń. Nie wolno natomiast stosować do tego celu płynów używanych do mycia szyb. Zawierają one substancje (salmiak i amoniak), które mogą nawet uszkodzić lakier. Dlatego należy pamiętać, aby podczas mycia szyb nie spryskiwać ram okiennych tym samym środkiem co szyby, a ewentualne pozostałości tego środka, należy usunąć z ramy - zmyć wodą i wytrzeć do sucha.
Aby wydłużyć żywotność lakieru i podnieść jeszcze jego walory estetyczne, dobrze jest po umyciu ramy dodatkowo zastosować przeznaczone do pielęgnacji mleczko. Mleczko nanosimy na umytą i osuszoną ramę przy pomocy miękkiej ściereczki wełnianej lub bawełnianej. Czynności tej nie powinno się wykonywać przy dużym nasłonecznieniu ani na rozgrzaną powierzchnię. Najlepsza temperatura to 10-25°C.


Naprawa niewielkich uszkodzeń

Stan powłok lakierniczych należy systematycznie kontrolować - przynajmniej dwa razy w roku (wiosną i jesienią), zwracając uwagę na powierzchnie zewnętrzne ram. Jeżeli zauważymy, że z naszym oknem dzieje się coś złego należy natychmiast reagować. Drewno we współczesnych oknach jest zabezpieczone, ale po kilku miesiącach bez ochronnej powłoki malarskiej zacznie wchłaniać wilgoć z otoczenia. A wtedy renowacja okna może się okazać kosztowna. Warto więc dokonać drobnej naprawy aby uniknąć nieprzyjemności. Ewentualne zadrapania czy otarcia zewnętrznej powierzchni ram okna można naprawić niewielkim nakładem środków i czasu. Jest to też niezbyt skomplikowane. Uszkodzone miejsce należy przeszlifować drobnym papierem ściernym (o granulacji od 200 do 400). Następnie w celu usunięcia zeszlifowanego pyłu, należy ramę dokładnie odkurzyć lub wytrzeć wilgotną ściereczką. Po wyschnięciu nanosimy pędzlem dwie warstwy farby kryjącej lub transparentnej wodorozcieńczalnej, w zależności od tego, jaka pokrywa została zastosowana fabrycznie.
Uwaga! Szlifowanie i malowanie należy ograniczyć tylko do miejsc, gdzie powłoka była uszkodzona. Malowanie całej ramy okiennej wygląda podobnie. Przy czym przed szlifowaniem należy delikatnie zdjąć uszczelkę opasającą szyby.

 

Fot. Sokółka Okna i Drzwi S.A.Okna najlepiej malować w temperaturze powyżej 8°C i przy względnej wilgotności powietrza nie większej niż 85%. Nie róbmy więc tego w czasie deszczowej i pochmurnej pogody ani zaraz po przygotowaniu obiadu czy gorącej kąpieli w wannie. W czasie wszelkich prac malarskich należy zwrócić szczególną uwagę, by nie zabrudzić farbą innych elementów okna. Najlepiej zabezpieczyć szyby i okucia przed malowaniem specjalną taśmą malarską.

 


Konserwacja uszczelek

Uszczelki są ważnym elementem okna, który ma wpływ na izolacyjność termiczną, powinny być co pół roku powlekane specjalnym środkiem konserwującym, zapewniającym im odpowiednią elastyczność. Powlekanie uszczelnień cienką warstwą środka zabezpiecza je przed wilgocią oraz zapobiega sklejaniu z szybami oraz ramą okna. Środek konserwujący nanosi się miękką ściereczką po uprzednim oczyszczeniu uszczelek wilgotną ściereczką z kurzu, a także po dokładnym ich osuszeniu.

 

Konserwacja okuć

Okucia są elementem najprostszym w konserwacji. Wystarczy np. co pół roku zastosować specjalny preparat na komponentach silikonowych, przeznaczony do ich oliwienia. Preparat zapobiega suchemu tarciu i chroni przed korozją. Można też zastosować biały smar maszynowy lub wazelinę.
Uwaga!  Okuć okiennych nie należy oliwić domowym sposobem, na przykład wykorzystując olej spożywczy lub masło. Do okuć nie wolno też stosować żadnych gęstych smarów przemysłowych typu towot. Niektórzy producenci okien drewnianych odradzają również sięganie po płynne środki, takie jak na przykład WD 40. Nieodpowiednie preparaty mogą powodować zacinanie się elementów okucia oraz rozpuszczanie użytych przez producenta środków smarnych.

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Sokółka Okna i Drzwi S.A.

 


 


Podziel się:

Zobacz video o podobnej tematyce

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...