Kompostownik dobór i umiejscowienie

ocena: 12345

tagi artykułu: instaluję, ogród

ostatnia edycja: 2010-03-22 12:18:19

Każdy, nawet najmniejszy, ogród przydomowy to ważne miejsce wypoczynku i relaksu dla właściciela. Warto pomyśleć aby nasza przydomowa ostoja zieleni była także ogrodem ekologicznym i ekonomicznym.

 

Wyposażenie działki w kompostownik to najprostsza metoda walki z ogrodowymi i kuchennymi bioodpadami, gwarantująca także oszczędności na wywozie śmieci. Kompostownik należy dopasować do naszego ogrodu. Ważna jest przede wszystkim pojemność. Pojemnik powinien pomieścić całość bio-śmieci z domu i ogrodu.
Przy doborze pojemności bierze się pod uwagę głównie powierzchnię ogrodu. Często stosowany jest ogólny przelicznik objętości 1 litr na metr kwadratowy powierzchni ogrodu. I tak dla ogrodów do 400 m kw zalecane są pojemniki o pojemności 280, 350 litrów (TERMO-290, TERMO-350). Przy tym te pierwsze idealnie pasują do domów o zabudowie szeregowej. Dla przedziału powierzchni ogrodu od 400 do 800 metrów pojemniki 400, 600 litrów (TERMO-400). Dla ogrodów powyżej 800 metrów kwadratowych polecamy największe modele o pojemnościach 720 i 1050 litrów (TERMO-700 oraz MAXISILO-1100). Poza wielkością działki należy także brać pod uwagę ilość domowników, bo kuchenne resztki spożywcze także mają wpływ na wielkość pojemnika. Dla rodziny 4 osobowej należy doliczyć dodatkową pojemność z przedziału 100 do 200 litrów. Przy doborze kompostownika w grę wchodzą także względy estetyczne. Przy odpadkach kuchennych, ze względu na zamkniętą budowę, zalecany jest kompostowniki z linii TERMO. Nie tylko zasłaniają nieestetyczny widok resztek kuchennych, lecz także chronią kompost przed zwierzętami ( psy, koty czy ptaki mogą szukać tam pożywienia). W dużych ogrodach , gdzie kompostowany będzie tylko odpad roślinny ( skoszona trawa, liście, chwasty itp.) warto pomyśleć o kompostowniku z serii MAXISILO lub METALSILO. Mają one dużą pojemność , a łatwość wybierania kompostu sprawia, że są one także bardzo popularne. W bardzo dużych ogrodach stosowane są rozwiązania mieszane, gdzie dobiera się odpowiednią kombinację dwóch lub więcej pojemników. Pojemniki należy umieścić w odpowiednim miejscu w ogrodzie. Powinna być to przestrzeń zacieniona i ustronna, ale jednocześnie przewiewna. Kompostownik nie może stać zbyt blisko budynków mieszkalnych , ale też niezbyt daleko ze względu na wygodę umieszczania odpadków. Warto podkreślić, iż podłoże pod pojemnik powinno być wyrównane, poziome i przepuszczalne. Takie ustawienie kompostownika z pewnością pomoże w szybkim pozbyciu się zbędnych bioodpadów i uzyskaniu cennego kompostu , zwanego złotem ogrodników.

 


Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...