Kolektory słoneczne - montowane w dachu

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-15 20:43:31

 

Rozwój przemysłu i konsumpcyjny styl życia sprawił, że zapotrzebowanie na energię wzrasta. Zasoby nieodnawialnych źródeł są jednak ograniczone. Ich pozyskiwanie staje się coraz trudniejsze, a uzyskiwana z nich energia coraz droższa. Co więcej taka polityka szkodliwie wpływa na środowisko naturalne, a można korzystać z czystej i darmowej energii, której jest pod dostatkiem. Wystarczy za pomocą kolektorów słonecznych przekształcić promieniowanie cieplne w energię i wykorzystywać ją w codziennym życiu.
 

 

Realizując proekologiczny kurs rozwoju, wprowadzane są na rynek kolektory słoneczne. Zamieniają one promieniowanie słoneczne w czystą, darmową energię, którą można wykorzystać w gospodarstwie domowym. Instalacje o wysokiej sprawności potrafią zaoszczędzić nawet do 70% energii koniecznej do podgrzania wody użytkowej oraz 30% energii do centralnego ogrzewania. Niezmiernie ważną rolę w ilości uzyskiwanego ciepła odgrywa odpowiednie położenie kolektorów. Umieszczenie kolektorów w kierunku południowym zapewnia najlepszy odbiór ciepła. Dopuszcza się odchyły o 45° w kierunkach wschodnim i zachodnim, co jednocześnie obniża sprawność kolektora o około 10%. Na przykład kolektory słoneczne firmy Fakro posiadają hartowaną szybę pryzmatyczną, która w doskonały sposób przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne padające na szybę nawet pod małym kątem. Powleczony powłoką wysokoselektywną absorber przyjmuje światło zamieniając je w ciepło. Całość zamknięta jest w solidnej aluminiowej ramie. Innowacyjny system przesuwanych wsporników montażowych pozwala na położenie kolektora na łatach o dowolnym rozstawie.
 

 

Fot. Fakro Sp. z o.o.Firma Fakro posiada dwa typy kolektorów; SKW oraz SKC różniące się jedynie zastosowanym kołnierzem uszczelniającym. Kolektory SKW mogą być łączone miedzy sobą jak również systemowo zespalane z oknami dachowymi tegoż samego producenta w dowolnych konfiguracjach. Wielką zaletą jest możliwość montażu kolektorów w dachu za pomocą standardowych kołnierzy do okien dachowych, które zapewniają szczelne połączenie z pokryciem dachowym. Kolektorów SKC nie można zespalać z oknami, jednak zastosowanie specjalnych kołnierzy umożliwia montaż kolektorów ściśle obok siebie w odległości 3mm, pełniej pokrywając połać dachową kolektorami.

 

 

 

Kolektory Fakro przystosowane są do montażu w połaci dachu o kącie nachylenia:
- od 15° do 90° dla kolektora SKW,
- od 30° do 90° dla kolektora SKC.
Zalecany kąt montażu to od 30° do 60°. Położenie w takim zakresie umożliwia optymalną pracę kolektorów w produkcji ciepła.

Montaż w dachu, a nie ponad pokryciem dachowym zdecydowanie polepsza parametry izolacyjne i sprawnościowe kolektorów. Ponadto takie rozwiązanie sprawia, że solary idealnie wtapiają się w bryłę całego budynku co poprawia estetykę całego dachu.

 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Fakro Sp. z o.o.

 

Przeczytaj inne  artykuły na  temat kolektorów  słoncznych:

 

Płaskie kolektory słoneczne- zasada działania

 

Kolektory słoneczne- ciepła woda  ze słońca

 

Kolektory słoneczne- ekologiczne ogrzewanie

 

 
 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (3)

Awatar użytkownika Qozak

Qozak

napisał komentarz

26.04.2012, 20:56

Niekoniecznie. Wszystko zależy też od powierzchni domu. http://www.odnawialnecieplo.pl/odnawialna-energia-dla-domu/1 43-dotacje-na-kolektory tutaj jest symulacja po jakim czasie następuje zwrot inwestycji. Wyliczenia razem z oprocentowaniem rat, podatkami, więc można porównać do swojej sytuacji.
Awatar użytkownika LEWAREK

LEWAREK

napisał komentarz

17.01.2012, 22:42

justyna1 nie wiem czym Ty grzejesz tą ciepłą wodę , ale zobaczysz ile będziesz płacić za parę lat jak nie założysz sobie takiego kolektora zapraszam na mojego bloga gdzie opisuję moje instalacje pozdro! http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com/
Awatar użytkownika justyna1

justyna1

napisał komentarz

21.10.2009, 16:47

To ciekawe z tymi kolektorami, nie chcę się mądrzyć, ale instalacja kolektorów ma sens dopiero w przypadku rodziny powyżej 4 osób. W przeciwnym wypadku nadmiar cieplej wody będzie zbyt duży i aby nie dopuścić do awarii calego systemu trzeba tę wodę wylewać. Można też tę wodę bezpośrednio podłączyć do kanalizacji, ale trzeba pamiętać, że za ścieki też się płaci. W związku z tym chyba nie warto sobie zawracać tym głowy jak rodzina jest 4 osobowa.

Zaloguj się, aby komentować artykuły...