Jak szybko ocieplić dom styropianem

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-11-13 17:41:25

Najlepszą i najbardziej ekonomiczną metodą ocieplania budynków są bezspoinowe systemy ociepleń – BSO. By sam proces ocieplania był prosty, szybki i jednocześnie wyjątkowo trwały, warto skorzystać z możliwości, jakie dają nowe technologie klejenia styropianu.

 

Do ocieplenia domu o powierzchni 200 m 2 potrzeba około 800 kg sypkiej zaprawy klejowej w workach. Oznacza to nie tylko konieczność użycia dużego samochodu do przewiezienia 32 sztuk worków, ale również kłopoty z przeniesieniem takiego ciężaru. Dodatkowym problemem jest nietrwałość papierowych worków, które często rozrywają się podczas transportu. Czas potrzebny na rozładowanie całego materiału jest stosunkowo długi.
 

 By ułatwić sobie pracę i pozbyć się tych problemów warto użyć nowej technologii klejenia styropianu tj. kleju do styropianu np. Tytan EOS. Do ocieplenia domu o powierzchni 200 m2 wystarczą dwa 12-kilogramowe kartony. Wykorzystanie tego produktu oznacza lekki i czysty transport - mały samochód osobowy wystarczy do przewiezienia wszystkich produktów na budowę. Używając do ocieplania domu sypkiej zaprawy klejowej wykonawca musi pamiętać o niezbędnych narzędziach: wiadrach, mieszalniku, pacach i wężach do wody. Zanim zacznie się przygotowywać zaprawę klejową do użycia, trzeba znaleźć wodę i podłączyć wiertarkę do prądu. Produkt trzeba dokładnie wymieszać z wodą do jednolitej konsystencji, odczekać pięć minut, po czym ponownie go wymieszać. Chcąc ocieplić dom o powierzchni 200 m2 na przygotowanie zaprawy tracimy prawie cztery godziny. Klej do styropianu Tytan EOS cechuje się krótkim czasem przygotowania produktu do pracy. Zbędne są w tym wypadku wszystkie narzędzia, wystarczy tylko pistolet. Puszkę z klejem przygotowuje się do pracy w pół minuty intensywnie wstrząsając produktem. Nakładanie zaprawy na płytę styropianu trwa około jednej minuty, podczas gdy nakładanie Kleju do styropianu Tytan EOS tylko 15 sekund. Dla przykładu: przyklejenie 25 płyt Klejem Tytan EOS zajmie tyle samo czasu co przyklejenie 4 płyt tradycyjną metodą klejenia. Płyta styropianowa z klejem jest lekka, waży zaledwie 0,1 kg, płyta z zaprawą to ponad 2kg. Do tej pory wykonawca musiał dźwigać ciężkie wiadra z zaprawą na rusztowanie, teraz wystarczy poręczny pas, do którego przypina się puszkę z pistoletem.
 

Stosując starą metodę klejenia do dalszej obróbki materiału można przystąpić dopiero po 2 dniach. W przypadku Kleju Tytan EOS już po około 2 godzinach płytę można przeszlifować papierem ściernym i przymocować łącznikami mechanicznymi. Dodatkową zaletą stosowania nowej technologii klejenia jest doskonała przyczepność kleju w puszce. Klejone nim płyty nie dają się oderwać od ściany już po 2 godzinach.
 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Selena S.A.

 

Przeczytaj inne  artykuły związane  z tą tematyką:

 

Ocieplenie- styropian czy wełna

 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (3)

anonimowego użytkownika

napisał komentarz

27.10.2014, 11:58

A jakich plusów? Ja jednak będe za styropianem. Myślę, że jeden z najważniejszych to taki, że styropian przymie każdy materiał np,. tynk w przeciwieństwie do wełny. Nie przepuszcza również wilgoci. Znajomi polecili mi styropian termoorganiki, myśle że się zdecyduje bo mozna wziac cały system od nich a to też jest istotne.
Awatar użytkownika mariano

mariano

napisał komentarz

29.10.2011, 21:34

a ja uważam, że to przyszłość, cały czas producenci styropianu go ulepszają, czytałem, że jest już nawet styropian zabezpieczony przed działaniem promieni UV!! poza tym jest bardzo łatwy w montażu, lekki, nie trzeba zakładać ochronej odzieży itd moim zdaniem to bardzo dobry i sprawdzony materiał do ocieplenia
Awatar użytkownika mirek32

mirek32

napisał komentarz

29.10.2011, 13:36

ja tam uważam, że styropian to już przeszłość w docieplaniu domu, teraz warto docieplać się wełną mineralną, która ma znacznie więcej plusów niż styropian

Zaloguj się, aby komentować artykuły...