Jak prać i suszyć w sposób przyjazny dla środowiska?

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-14 22:48:35

 

Pranie odzieży w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego zależy w głównej mierze od dwóch czynników: pełnego załadunku pralki oraz włączenia odpowiedniego programu. Jest jednak jeszcze parę prostych wskazówek, które pozwolą zaoszczędzić wodę i energię podczas prania. Jeśli planujesz zakup nowej pralki, porównaj wskaźniki zużycia energii na jeden cykl prania podanej na etykietach energetycznych. Wybieraj urządzenia w najwyższych klasach energetycznych (od A do A++). 

 

1. Pierz w niższej temperaturze. Redukując temperaturę prania średnio zabrudzonych ubrań z 60°C do 40°C można uzyskać równie dobre rezultaty. Obniżenie temperatury umożliwia ponadto pranie różnych tkanin razem, co pozwala lepiej wypełnić bęben pralki.

 

2. Zapełniaj bęben. Nowoczesne urządzenia dostosowują zużycie wody i środków piorących do poziomu zapełnienia bębna. Mimo to, zużycie energii, wody i czasu będzie zawsze mniejsze w przeliczeniu na kilogram prania, jeśli wypełnimy cały bęben. Należy jednocześnie uważać, żeby nie przeładować pralki. Gdy ubrań jest za dużo, nie zostaną dokładnie uprane, a ich ponowne pranie będzie niepotrzebną stratą energii i wody.

 

3. Używaj programu do prania bawełny. Programy do bawełny są bardziej wydajne, niż pozostałe. W czasie tego typu programów zużywa się mniej wody i energii w przeliczeniu na kilogram prania, a także uzyskuje się bardzo dobre rezultaty przy pełnym załadunku pralki.

 

4. Unikaj programu do tkanin delikatnych i prania w bardzo niskiej temperaturze. Taki program bardzo rzadko jest rzeczywiście potrzebny, a jednocześnie z powodu prania ubrań w niskiej temperaturze i odwirowywania ich na niskich obrotach, sprawia, że trudniej jest je później wysuszyć.

 

5. Przed suszeniem odwirowuj na wysokich obrotach. Odwirowywanie ubrań na maksymalnych obrotach nie zniszczy twojego prania. Należy uważać jedynie na delikatne części garderoby takie, jak bielizna czy rzeczy z jedwabiu.

 


6. Dodatkowe funkcje są ważne. Pralki z funkcją bezpośredniego zraszania Direct Spray zużywają mniej wody. Wybierając pralkę należy również szukać urządzenia z opcją opóźniony start, która uwalnia nas od konieczności prania w ciągu dnia, kiedy stawki za energię elektryczną są najwyższe.

 

7. Wybierz kondensacyjną suszarkę z pompą ciepła. Suszarka z pompą ciepła zużywa do 50% mniej energii niż standardowa suszarka kondensacyjna. Taka suszarka zużywa o 30% mniej energii niż wynosi wartość wymagana, aby nadać urządzeniu klasę energetyczną A. Urządzenia tego typu spełniałyby warunki klasy A+++, gdyby taką klasę nadawano suszarkom.

 

8. W klimacie umiarkowanym wybierz suszarkę kondensacyjną zamiast wywiewowej. Suszarka wywiewowa wydaje się zużywać mniej energii, ale podczas pracy pobiera powietrze z wnętrza budynku, podgrzewa je bardziej i wydmuchuje je na zewnątrz budynku. Równowaga energetyczna zostaje zatem w większym stopniu zachowana w przypadku suszarki kondensacyjnej, niż wywiewowej, niezależnie od tego, co napisane jest na etykietach energetycznych.

 

9. Otwórz drzwi w pomieszczeniu, w którym pierzesz. Chłodne powietrze znajdujące się w pomieszczeniu wykorzystywane jest do chłodzenia kondensatora pralki. Dlatego im dłużej używasz pralki, tym powietrze w pomieszczeniu staje się cieplejsze. Powstałe w ten sposób ogrzane powietrze możesz wykorzystać jako dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu.

 

10.  Zwróć uwagę, czy pralka posiada funkcję krótkich programów pozwalających na szybkie i energooszczędne pranie mało zabrudzonych rzeczy.

 

11. W wielu przypadkach pranie wstępne nie jest konieczne, podobnie jak pranie w najwyższej temperaturze. Jeśli zrezygnujesz z nich, cykl prania przebiegnie szybciej i zużycie energii elektrycznej będzie mniejsze. Zatem korzystaj z funkcji prania wstępnego tylko w przypadku rzeczy mocno zabrudzonych.12. Korzystaj z programów ekonomicznych.13. Jeśli masz w domu możliwość korzystania z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd, to opcja opóźnionego startu pralki pozwoli Ci na znaczne oszczędności.


 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Electrolux Poland Sp. z o.o.

 

Na podstawie poradnika „ Jak oszczędzać energię w domu"  powstałego w ramach kampanii „Zróbmy dobry klimat” przygotowanego przez WWF. Wydawnictwo, którego partnerem jest m.in. ENERGA, dbając o środowisko, zachęca do racjonalnego wykorzystywania energii elektrycznej.

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...