Jak poprawić parametry cieplne budynku

Podstawowe zalecenia dla budynku energooszczędnego aktywnego, w którym zapotrzebowanie na ciepło wynosi 40-30 kW•h/(m2•rok):

 

1. fundamenty oraz podłoga na gruncie – zalecany współczynnik U = 0,15 [W/m2•K]

W przypadku podłóg na gruncie, ścian piwnicznych czy fundamentów, najłatwiejszą formą odpowiedniej izolacji termicznej jest zastosowanie płyt z polistyrenu ekstrudowanego. Płyty te o praktycznie zerowej nasiąkliwości doskonale sprawdzają się zarówno w bezpośrednim kontakcie z gruntem, jak i obciążone wylewką betonową w podłodze. Przeprowadzone w laboratoriach producenta testy gwarantują zachowanie właściwości termoizolacyjnych w ponad 3000 cyklach zamrożenia i rozmrożenia. Zastosowanie płyt o grubości 10-14 cm gwarantuje właściwe zabezpieczenie termiczne ścian fundamentów i podłogi. Innym atutem jest szybki montaż. Płyty przykleja się do ścian bezpośrednio przy użyciu masy użytej wcześniej do zabezpieczenia hydroizolacyjnego fundamentów. Masa ta nie może zawierać rozpuszczalników organicznych. Tak zabezpieczone hydro i termicznie fundamenty można zasypać, używając sprzętu mechanicznego. Wysoka wytrzymałość mechaniczna płyt z polistyrenu sprawia, że są one odporne na uszkodzenia mogące powstać podczas zasypywania. Właściwy dobór produktów oraz prawidłowy montaż izolacji to najważniejszy element procesu budowy domu energooszczędnego - Cezary Mychlewicz, URSA Polska.

 

2. strop nad piwnicą – U = 0,30 [W/m2•K]

Aby uzyskać podobne parametry, należy zastosować ocieplenie z polistyrenu ekstrudowanego, oraz izolacyjne pustaki cokołowe.

 

3. ściany zewnętrzne – współczynnik U zalecany 0,25 [W/m2•K]

Bardzo ważna jest dokładność wykonania murów z ich termoizolacyjnymi cienkowarstwowymi spoinami. Zbyt duże ilości zaprawy mogą stanowić znaczące mostki termiczne. Zalecane są ściany dwuwarstwowe, gdzie zwłaszcza zewnętrzna warstwa termoizolacyjna pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów – poniżej 0,15 [W/m2•K] – przy łącznej grubości muru wynoszącej 36 cm.

 

4. dach i stropodachy – współczynnik U zalecany 0,2-0,15 [W/m2•K]

Przy zastosowaniu 30 cm wełny mineralnej w połaci dachu uzyskamy współczynnik U poniżej 0,15 [W/m2•K]. Należy pamiętać, aby materiał izolacyjny na połaciach układać przynajmniej w dwóch warstwach dla izolacji elementów konstrukcyjnych.

 

5. stolarka okienna – zalecane współczynniki U = 1,1-0,8 [W/m2•K]

Należy zwrócić uwagę na parametry cieplne zarówno ram jak i szklenia. Dla kompletnych okien parametr powinien wynosić raczej 0,8 [W/m2•K].

 

6. stolarka drzwiowa zewnętrzna – zalecany współ-czynnik Umax = 2,0 [W/m2•K]

 

7. wentylacja – zalecana wentylacja z odzyskiem ciepła.

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów:
Dorota Palmączyńska, Pracownia Projektowa Archipelag

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (2)

Awatar użytkownika MarekTaczka

MarekTaczka

napisał komentarz

30.07.2015, 12:56

Myślę że dobrym pomysłem na docieplenie, oprócz styropianu, jest też rekuperacja. Sam korzystam z tej opcji od kilku lat i jestem zadowolony. Temat ogarnęła mi firma http://www.bartoszwentylacja.com.pl/oferta/rekuperacja i z czystym sercem mogę ich polecić. Dodatkowo rachunki za ogrzewanie gazowe są mniejsze,
Awatar użytkownika kubaguzik

kubaguzik

napisał komentarz

10.09.2014, 15:35

Dodatkowo polecam wykonać solidne ocieplenie domu styropianem. Polecam firmę termo organika, wziąłem od nich styropian, a także cały system ociepleń. wszystkie produkty są bardzo dobrej jakości, dla mnie oszczedność była wazna i udało się:)

Zaloguj się, aby komentować artykuły...