Bartlomiej_Smykla jest również autorem:

współautorzy artykułu:

redakcja, redakcja

porozmawiaj z ekspertem

dowiedz się jak skutecznie osczędzać przy budowie, urządzaniu domu...

zadaj pytanie ekspertowi

Jak ocieplić poddasze?

ocena: 12345

tagi artykułu: brak tagów

ostatnia edycja: 2012-10-21 22:00:11

 

Jak ocieplić poddasze?

Z pozoru proste pytanie w cale takim nie jest, ponieważ aby na nie odpowiedzieć musimy zastanowić się nie nad samym ociepleniem a dostosowaniem tych pomieszczeń do warunków przyjaznych człowiekowi. Trudność owego zagadnienia spowodowana jest bardzo wysokimi wymaganiami, którymi nasze poddasze musi sprostać (temperatura, wilgotność powietrza, wentylacja, akustyka oraz bezpieczeństwo pożarowe).

Ale nie po to zawitaliśmy tu aby czytać tak długie wstępy. Chcemy konkretów! A więc zaczynamy. „Poddasze krok po kroku”, czyli porady przy ociepleniu poddasza.

 

Porada 1.

Czym ocieplić dach? Czyli dlaczego nie warto oszczędzać na izolacji!

Jak ocieplić poddasze?

Zasada jest tutaj prosta, im grubsza i lepsza jakościowo warstwa izolacji, tym więcej oszczędzimy już pierwszej zimy.

Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie materiały termoizolacyjne spełniają wymagania na równie wysokim poziomie.

Najbardziej popularnym materiałem do ocieplenia dachu jest wełna szklana. Minimalna grubość warstwy wełny powinna wynosić 15cm, ale o ile to możliwe, warto zwiększyć ją do 20-25cm.

Jeżeli na dachu umieściliśmy folię o wysokiej przepuszczalności oba te elementy (folia i wełna szklana) mogą się stykać. Natomiast jeżeli użyliśmy tej z niskim współczynnikiem (para przepuszczalności) powinniśmy pozostawić między nimi około 3cm szczelinę wentylacyjną.

Jeżeli są Państwo zainteresowani większą ilością informacji na temat przewagi wełny szklanej nad innymi rozwiązaniami ocieplenia (wewnętrznego) dachów, zapraszam do zapoznania się z artykułem: „Wełna szklana – dlaczego polecamy to rozwiązanie do ocieplania poddasz?”, gdzie staram się dokładniej omówić owe zagadanienie. :-)

 

Porada 2.

Czym ocieplić dach? Czyli dlaczego nie warto oszczędzać na izolacji!

  • Wysoka izolacyjność cieplna (jak największy opór cieplny [R] warstwy izolacji termicznej;
  • Wiatroszczelność (zapobiega wywiewaniu ciepłego powietrza z materiału termoizolacyjnego przy czym skutecznie odprowadzając parę wodną na zewnątrz);
  • Łatwość montażu (nie chcemy przecież aby proces ocieplania poddasza trwał dwa miesiące, skoro może trwać wielokrotnie krócej);
  • Dobre właściwości akustyczne (zapewne nie chcą Państwo słyszeć każdego przejeżdżającego samochodu czego można doświadczyć przy tym kiedy owe właściwości są „zakłócone”);
  • Niepalność (zapobiega rozprzestrzenianiu się pożaru)
  • Skuteczna ochrona przed wilgocią;

 

 

Porada 3.

Dlaczego poprawne ocieplenie dachu to świetny sposób na oszczędności?

Szacuje się, że poprzez dach tracimy około 25% ciepła naszego domu, a coraz to wyższe koszty ogrzewania musimy stosować bardzo efektywną ochronę cieplną. Z praktyki wiem, że w zależności od użytych materiałów i sposobu ocieplenia, taka inwestycja może zwrócić się już po roku (szacowany czas zwrotu inwestycji to przeważnie od roku do trzech lat).

 

Porada 4.

Czym ocieplić dach? Jak ocieplić poddasze nad pomieszczeniami mokrymi?

Nad pomieszczeniami wilgotnymi (to jest WC, łazienka), pod warstwą ocieplenia instalujemy paroizolację a na to wodoodporne płyty kartonowo-gipsowe, co spowoduje, że większa ilość pary wydostawać się będzie poprzez kratkę wentylacyjną.

 

Izolacja poddasza pomiędzy krokwiami – czyli jak to zrobić?

Jak ocieplić poddasze?

Zaczynamy od przytwierdzenia folii wiatroizolacyjnej. Następnie na krokwie nabijamy kontr łaty i łaty (do nich będziemy mocować pokrycie dachu).

Wkładamy pomiędzy krokwie (na lekki wcisk) pasy wełny szklanej (2cm więcej niż odległość pomiędzy krokwiami w świetle).

Kolejnym etapem jaki powinniśmy wykonać jest poprzez nabicie drewnianych listew o szerokości 6cm, grubości 5cm i rozstawie 60cm. Pomiędzy listwami umieszczamy warstwę wełny szklanej (pokrytej folią aluminiową) i przytwierdzamy zakładki do listewek.

Na tak przygotowany ruszt mocujemy poszycie wewnętrzne. :-)

Serdecznie dziękuję firmie Isover Polska za dostarczenie materiałów (szczególnie za zdjęcia), bez których owy artykuł na pewno by nie powstał! Serdecznie zapraszam do komentowania oraz zadawania pytań. Na wszystkie będę starał się odpowiadać. :-)

Autor artykułu:
Bartłomiej Smykla

Na stronie:

 

dach,

poddasze,

ocieplanie dachu,

jak ocieplić dach,

ocieplanie poddasza,

jak ocieplić poddasze,

porady przy ocieplaniu poddasza,

jak ocieplać poddasze,

poddasze krok po kroku,

jak ocieplić poddasze krok po kroku,

kiedy ocieplać ściany,

ocieplenie poddasza krok po kroku,

jak ocieplić ściany na poddaszu.


Podziel się:

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (10)

Awatar użytkownika kubaguzik

kubaguzik

napisał komentarz

10.08.2014, 13:16

Ja ocieplałem styropianem w kropki od termoorganiki ściany, podłogę i mogę w pełni polecić, wszystkie kawałki pasują, materiał jest adekwatny do ceny, nie przepuszcza wilgoci.
Awatar użytkownika system911

system911

napisał komentarz

28.07.2014, 09:41

Znajomy ostatnio polecił mi do ocieplenia dachu styropian i iinne produkty , firmy termorganika, mówił że firma ma rekomendację ITB i ma dobrej jakości materiały. Czy ktoś coś słyszał na ten temat i mógł by potwierdzić??
Awatar użytkownika esm

esm

napisał komentarz

23.02.2012, 23:42

przestrzegam przed używaniem wełny szklanej, choć są różne opinie w sieci i u sprzedawców (zależy kto co sprzedaje i jakie ma na tym $) to uważam, że po dwóch ocieplonych poddaszach w swoich domach wełna skalna jest lepsza niż wełny szklane. Jest twarda, zbita i nie ugniata się tak lekko jak inne, a i w dobrej cenie można w znaleźć np strefaizolacji.pl albo na allegro - a tak czytając wypowiedzi to potwierdzić mogę, że wełna skalna wydaje się najlepsza pozdrawiam, bobb esm
Awatar użytkownika AdamSztabach

AdamSztabach

napisał komentarz

28.09.2011, 17:11

Panie gesso na rynku dostępna jest ekologiczna wełna produkowana w technologii ECOSE przez firmę Knauf Insulation. Produkt nie zawiera takich substancji jak formaldehyd, akryl oraz fenol, łatwiejsza jest także w montażu. Jest to jedyna ekologiczna wełna, której właściwości potwierdzone są wieloma certyfikatami. Chętnie odpowiem na inne pytania. Proszę również o informację jakiego rodzaju jest dach Panie szpilaemila1 możliwe, że w budynku jest źle zamontowana wentylacja stąd skraplanie się wody. Należy wentylować pomieszczenie oraz osuszyć wełnę ( w pomieszczeniu powinno być min. 20 c)
Awatar użytkownika gesso

gesso

napisał komentarz

17.09.2011, 01:18

Witajcie! Zamierzam wkrótce docieplić dach w budynku gospodarczy. Znajomy polecił mi użycie wełny ekologicznej z tego względu, że ponoć jest przyjemna w montażu (nie pyli tymi igiełkami i nie absorbuje wilgoci z powietrza i nie ma nieprzyjemnego zapachu tak jak zwykła) Z tego co zdążyłem wyczytać to najlepsza z ekologicznych jest wełna KNAUF i właśnie tej używał on ocieplając swój domek. Używał ktoś z was wełny tej firmy i może powiedzieć coś o swoich doświadczeniach ? Z góry dziękuję za odpowiedzi Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika eko-plus

eko-plus

napisał komentarz

28.09.2010, 22:38

Proponuję ściągnąć wełnę i zastąpić ją ociepleniem natryskowym pianą otwarto komórkową. Zalety: -szczelne ocieplenie dzięki metodzie natrysku -duża większa izolacyjność -dużo mniejsza przepustowość powietrza przez co dużo więcej ciepła zostaje w domu w porównaniu do tradycyjnych materiałów -Materiał izolacyjny praktycznie 99% wysycha po tym jak dostanie się do niego wilgoć -czas ocielenia poddasza 300m2 to tylko jeden dzień -lekkość materiału do 8kg na m3. Więcej informacji na stronie www.eko-plus.com
Awatar użytkownika pablo1

pablo1

napisał komentarz

16.03.2010, 00:23

Po przeczytaniu powyższego artykułu chciałbym wspomnieć o innym materiale do ociepleń poddaszy. Bardzo mało jest artykułów o piance PUR, która posiada wspaniałe właściwości izolacyjne. Wysoki współczynnik izolacyjności, który jest ponad 2 razy większy od współczynników wełny czy styropianu pozwala na uzyskanie tej samej izolacyjności przy połowę cieńszej warstwie izolacji. Ponadto struktura zamkniętych komórek powoduje, że jest to materiał nieprzewiewany i nienasiąkliwy, co jest istotną zaletą w ociepleniach poddaszy gdzie występuje kondensacja pary wodnej. Ciągły natrysk pod wysokim ciśnieniem sięgającym 120 barów powoduje, że wnika we wszystkie szczeliny i tworzy mocną powłokę bez mostków termicznych, która dodatkowo usztywnia całą konstrukcję dachu. Więcej informacji na stronie www.eko-pur.pl
Awatar użytkownika barti119

barti119

napisał komentarz

29.12.2009, 22:12

Bardzo dziękuję za ten artykuł bardzo mi pomógł :)
Awatar użytkownika szpilaemila1

szpilaemila1

napisał komentarz

16.11.2009, 20:13

Potrzebuję rady....Mieszkamy w nowym domu od trzech lat. Teraz chcemy wykończyć poddasze. Na krokwy położona została folia STROTEX A potem wełna mineralna .Zauważyliśmy że pomiędzy wełną a folią skrapla się woda na całej powierzchni dachu. Z folii zwisają kropelki wody a wełna jest mokra. Nawet krokwy nasiąkają wodą . Nie wiemy co robić dalej .Czy może tak być na skutek że docieplanie jest nie zakończone a działa centralne ogrzewanie i robi się duża różnica temperatury? Czy to minie po zakończeniu ocieplania ?Dodam iż niedawno postawione były ścianki dzialowe na poddaszu , czy mogą wysychać ? Proszę o pomoc
Awatar użytkownika Bartlomiej_Smykla

Bartlomiej_Smykla

napisał komentarz

26.10.2009, 16:27

Zapraszam do komentowania i zadawania pytań! :-)

Zaloguj się, aby komentować artykuły...