Jak można oszczędzać energię robiąc pranie

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-11-13 17:30:16

 

Wiele starań przykładamy do stanu naszych ubrań, do ich czystości, schludny ubiór jest standardem. Okazuje się, że wykonując tak podstawową, prozaiczną czynność jaką jest pranie, możemy przyczynić się do poprawy stanu naszej planety.


Czy wiesz, że...
W krajach rozwiniętych w jednym gospodarstwie domowym pralka używana jest średnio 274 razy w ciągu roku, a pranie suszone jest za pomocą suszarki średnio 148 razy. Z czego wynika, że nasza pralka pracuje bez przerwy około 17 dni w roku, zużywając blisko 30 tysięcy litrów wody! To daje ogromne pole do oszczędzania, gdyż pralka pochłania około 10% całkowitych kosztów energii w każdym domu. A oszczędzać można, bez większego wysiłku.


Pamiętaj!


• Staraj się wybierać najbardziej energooszczędne urządzenia, pomoże to zmniejszyć zużycie prądu o 2/3 (w stosunku do starszych modeli). Te najlepsze ograniczają również pobór wody do 50 litrów w czasie cyklu.


• Zmniejsz temperaturę prania (pierz i płucz w zimnej wodzie, jeśli tylko to możliwe). Obniżenie temperatury o 20 stopni C, zmniejszy zużycie energii elektrycznej o 1/3. Ponadto pranie w niskich temperaturach pozwoli Ci dłużej cieszyć się swoimi ulubionymi ubraniami. Najnowsze badania wykazały, że obecnie stosowane proszki i detergenty działają równie efektywnie w niskich temperaturach (chyba, że pranie jest mocno zabrudzone).


• Zadbaj o to, by pralka zawsze była całkowicie zapełniona, wykorzystasz zużywaną wodę i energię efektywniej. Najnowsze pralki wyposażone są w czujniki załadowania, korzystaj więc z dobrodziejstw nowoczesnej technologii do poprawy stanu naszej planety i własnego konta. Nie pozwalaj sobie na marnotrawstwo.


• Używaj suszarki w ostateczności. Suszenie ubrań na sznurze zapobiega deformacji i utraty kolorów Twoich ubrań. Wpływa również pozytywnie na utrzymanie grubości Twego portfela.


Przestrzeganie zaledwie kilku ważnych zasad, takich jak pełne załadowanie pralki czy niższa temperatura prania, przyniesie wiele korzyści- zmniejszy Twoje rachunki za prąd i wodę, pomoże chronić Ziemię przed degradacją oraz pozwoli dłużej cieszyć się Twoimi ulubionymi ubraniami.
 

Źródło: www.oszczedzajsrodowisko.pl

 

Przeczytaj inne  artykuły związane  z tą tematyką:

 

Jak można oszczędzać energię pracując

 

Jak można oszczedzać energię odpoczywając w domu

 

Jak można oszczedzać energię sprzątając
 

 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...