Jak można oszczędzać energię przygotowując posiłki

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-14 18:21:16

Kawa, herbata, odgrzewanie potraw, małe co nieco wyciągane z lodówki- na samą myśl cieknie ślinka. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że kuchnia jest najbardziej energochłonnym pomieszczeniem w naszym domu. To tutaj zużywamy najwięcej energii. Ile z niej marnujemy?
 

 

Czy wiesz, że...
Lodówka zużywa 50% energii wykorzystywanej przez każde gospodarstwo domowe. W Wielkiej Brytanii rachunki za chłodzenie i zamrażanie opiewają na astronomiczną sumę 1 miliarda 200 milionów funtów rocznie. To niemalże tyle, co elektryczność przeznaczona na funkcjonowanie wszystkich tamtejszych biur.


Pamiętaj!


Nie marnuj ciepła w czasie gotowania i pieczenia. Gotując zawsze używaj pokrywek i dopasuj średnicę garnka do wielkości stosowanej płyty . Dużą oszczędność zapewnia przejście na jednogarnkowe potrawy lub zakup specjalnego garnka do gotowania kilku potraw jednocześnie. Gotowanie na parze pomaga nie tylko zaoszczędzić, ale też zachować smukłą i zdrową sylwetkę.


Ogranicz rozgrzewanie piekarnika do minimum. Wyłącz piekarnik tuż przed końcem pieczenia, zachowa on odpowiednią temperaturę do końca, a Ty zaoszczędzisz.


• Nie zapomnij, że odpowiednie czyszczenie i konserwacja sprzętów kuchennych zapewnia ich prawidłowe, efektywne działanie. Rozmrażaj lodówkę, czyść kuchenkę mikrofalową i piekarnik regularnie, a zwiększysz ich wydajność.


• Staraj się używać sprzętu AGD najwyższej klasy energooszczędności. Przykładowo, zakup nowego modelu lodówki zmniejsza roczną emisję CO2 o około 230 kg przez typowe gospodarstwo domowe.


Nie namawiamy do obsesji oszczędzania w stylu kreskówkowego skąpego kaczora MacKwacza, (który nie posiadał lodówki, bo nie wierzył, że po zamknięciu drzwiczek gaśnie w niej światło). Warto jednak pamiętać o tym, że wyrobienie sobie odpowiednich nawyków może zaowocować zdrowszym i bardziej przyjaznym środowisku życiem.
 

Źródło: www.oszczedzajsrodowisko.pl

 

Przeczytaj inne  artykuły związane z tym tematem:

 

AGD przyjazne środowisku

 

AGD- oszczędność  i ekologia  w każdym domu

 

 
 
 
 


 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...