Jak efektywnie korzystać z komputera i drukarki

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-11-12 15:32:09

 

Oto kilka zasad, które powinny być stosowane, jeżeli chcemy zmniejszyć zużycie energii, korzystając z komputera i drukarki, pracując w domu oraz w biurze.

 

1. Nie zostawiaj włączonego komputera w nocy lub na weekend. Przygotuj się do pracy zanim go włączysz, tak aby wykonać zaplanowane zadania przy minimalnym czasie włączonego urządzenia.


2. Jeżeli nie będziesz używał komputera dłużej niż 16 minut, wyłącz go. 16 minut pracy równoważy ilość energii potrzebną do ponownego włączenia.


3. Włączaj drukarkę dopiero gdy przygotujesz całość materiału do wydrukowania. Drukarka włączona non-stop do 93% energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie!


4. Nie drukuj e-maili, jeżeli to nie jest bezwzględnie konieczne.


5. Większość komputerów ma funkcje zarządzania energią. Upewnij się, że aktywowałeś takie funkcje.


6. Ustaw tryb automatycznego przełączania monitora w stan uśpienia po 10 minutach bezczynności komputera i wyłączania monitora po 30 minutach bezczynności. Najlepszy "wygaszacz ekranu" to wyłączony monitor.


7. Staraj się sprawdzać dokumenty na ekranie, zamiast je drukować. Jeżeli drukujesz wstępne wersje - użyj uprzednio używanych kartek.


8. Przy zakupie nowej drukarki lub kopiarki, zwróć uwagę, czy posiada ona funkcję dwustronnego drukowania, tzw. "duplex".


9. Staraj się kupować papier makulaturowy do drukowania.

 

10. Pamiętaj, że drukarki atramentowe, chociaż są wolniejsze, zużywają 80-90% mniej energii niż drukarki laserowe. 

 

Źródło: na podstawie poradnika „ Jak oszczędzać energię w domu" powstałego w ramach kampanii „Zróbmy dobry klimat” przygotowanego przez WWF. Wydawnictwo, którego partnerem jest m.in. ENERGA, dbając o środowisko, zachęca do racjonalnego wykorzystywania energii elektrycznej. 
 

 

 

Przeczytaj inne  artykuły związane  z tą tematyką:
 
 
 
 
 
 
 

Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...