Izolacja ścian zewnętrznych

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-09-07 12:10:26

Zastosowanie skalnej wełny jako ocieplenia ścian zewnętrznych daje właścicielowi budynku rzeczywiste i wymierne korzyści. Podstawowa zaleta skalnej wełny to znaczące zwiększanie izolacyjności termicznej ściany. Używając wełny mineralnej można wznosić nawet bardzo energooszczędne ściany. A to przekłada się bezpośrednio na niższe rachunki za ogrzewanie.

 

Unikalną własnością wełny skalnej jest paroprzepuszczalność - umożliwiającą tzw. oddychanie ścian, a co za tym idzie wpływająca na utrzymanie właściwego mikroklimatu wnętrz. W prostych słowach – tworzy zdrowy dom, w którym nie będą tworzyć się pleśnie i grzyby powodujące u mieszkańców alergie i inne groźne schorzenia. Wysoka temperatura topienia skał bazaltowych powoduje, że wełna jest produktem całkowicie niepalnym (wg klasyfikacji ogniowej - klasa A1). co gwarantuje dodatkowe bierne zabezpieczenie przeciwpożarowe. Dla mieszkańców tak ocieplonego budynku dodatkowo włóknista struktura wełny skalnej jest gwarancją ciszy i spokoju.


Prawidłowo zaprojektowana ściana zewnętrzna powinna posiadać kolejne warstwy w kierunku powietrza atmosferycznego o zmniejszającym się oporze dyfuzyjnym; wtedy para będzie swobodnie dyfundowała przez przegrodę.


Dla nowowznoszonych ścian o tzw. „silnym podłożu”, czyli z betonu, elementów ceramicznych, keramzytowych, silikatowych do 20 m wysokości budynku można użyć np. płyty z wełny lamelowej Fasrock L o strukturze włókien prostopadłych do ściany, które tylko kleimy do ściany, nanosząc klej na całą powierzchnię płyty bez konieczności kołkowania.
 

Dla nowowznoszonych ścian powyżej 20 m dla ww podłoży oraz już od poziomu terenu o tzw. „słabym podłożu”, czyli np. istniejącego tynku, oraz podłoża z gazobetonu, którego powierzchnie traktuje się jako pylącą, stosuje się płyty np. Fasrock – L, które dodatkowo, (oprócz klejenia), zawsze mocowane są kołkami.
 

W przypadku kiedy ściany nie „trzymają pionu” a ich odchyłki są w zakresie 1,0 – 2,0 cm, to aby nie zużywać niepotrzebnie kleju, można skorzystać z systemów, które oferują płyty z wełny o zaburzonym włóknie, np. Fasrock  Max. Płyty te montuje się nanosząc zaprawę klejąca 6 plackami na płytę 50x100 cm z wałkiem kleju i bezwzględnie trzeba zakołkować. Przy wyborze rodzaju płyt fasadowych z wełny oferowanych w systemach powinno zwracać się uwagę na rodzaj materiału oraz jakość wykonania naszych ścian zewnętrznych, gdyż można już na tym etapie eliminować przyszłe niespodzianki w postaci późniejszej konieczności naprawy błędów i ponoszenia dodatkowych kosztów

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Rockwool Polska Sp. z o.o.

 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...