Hydroizolacja fundamentu

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2009-09-07 11:30:58

Solidne zabezpieczenie budynku przed działaniem wody przekłada się na bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania przez długie lata. Mury wymagają ochrony zarówno przed wodą opadową, jak i tą bardziej destrukcyjną - gruntową. O niezawodności zabezpieczenia przesądza prawidłowa aplikacja i rodzaj produktów użytych do hydroizolacji. Najczęściej wybieranym zabezpieczeniem ścian przed szkodliwym działaniem wodą są masy asfaltowe.

 

Abizole to profesjonalne produkty na bazie asfaltów, od kilkudziesięciu lat stosowane przez wykonawców do bezszwowego zabezpieczania budynków przed działaniem wody i wilgoci. Jako przykład można podać  Tytan Professional, którego  skład wzbogacono kauczukiem syntetycznym i specjalnymi dodatkami zwiększającymi elastyczność oraz odporność tworzonych powłok izolacyjnych na spękania mrozowe. Abizole, Disprobit i Disprobit Grunt Koncentrat tworzą idealnie szczelne powłoki wodochronne, zabezpieczające budynki skutecznie i na długo.

 


Hydroizolacje lekkie i ciężkie

Podstawowym zabezpieczeniem, jakie należy wykonać na ścianach fundamentowych, jest izolacja wodochronna. Np. przy pomocy Abizol ST Tytan Professional możemy wykonać izolacje wodochronne typu lekkiego (ściany powyżej poziomu wód gruntowych, w gruntach przepuszczalnych), średniego, a także gdy woda długotrwale utrzymuje się powyżej poziomu fundamentów – ciężkiego. Wystarczy nałożyć odpowiednią ilość warstw masy na zagruntowaną uprzednio powierzchnię. Abizol ST tworzy wyjątkowo szczelne powłoki i dokładnie pokrywa elementy o skomplikowanych kształtach i dowolnych spadkach. Dzięki właściwościom tiksotropowym tak utworzona powłoka nie spływa nawet z pionowych powierzchni. Dodatek syntetycznego kauczuku sprawia, że masa tworzy zwarte, wyjątkowo elastoplastyczne powłoki, które niwelują pęknięcia podłoża nawet do 5 mm.

 


Gruntowne przygotowanie podłoża
Gruntowanie przed nałożeniem właściwej masy bitumicznej jest niezbędne dla uzyskania ściśle przylegającej i trwałej membrany izolacyjnej. Zmniejsza ono nasiąkliwość, poprawia spoistość oraz zwiększa przyczepność mas powłokowych nakładanych na podłoże. Do tego celu można użyć Disprobit rozcieńczony wodą w stosunku 1:2 lub specjalnie opracowaną emulsję asfaltowo – lateksową w postaci koncentratu – Disprobit Grunt. Ta masa o dużej zawartości asfaltu, lekko modyfikowana kauczukiem syntetycznym, przeznaczona jest do gruntowania podłoży pod masy bitumiczne na bazie dyspersji wodnych i pod papy termozgrzewalne. Nie zawiera rozpuszczalników organicznych i może być stosowana w kontakcie ze styropianem. Drobne cząsteczki Disprobit Gruntu wnikają w podłoże znacznie głębiej niż rozcieńczone masy powłokowe, tworząc warstwy izolacyjne bardzo silnie z nim związane. Dzięki skoncentrowanej formie jest bardzo ekonomiczny – 1 kg masy wystarcza na zagruntowanie do 25 m2 powierzchni pod papę i aż do 50 m2 powierzchni pod masy bitumiczne. Kolejnym krokiem po zagruntowaniu powierzchni fundamentów jest nałożenie masy hydroizolacyjnej stanowiącej właściwą powłokę chroniącą przed działaniem wody i wilgoci. Do wykonania zabezpieczenia ścian i ław fundamentowych najczęściej stosuje się masy na bazie dyspersji wodnych, bezpiecznych dla styropianowych izolacji termicznych, jak np. Disprobit Tytan Professional. Jest to produkt o dużej zawartości suchej masy (do gruntowania rozcieńcza się go wodą w stosunku 1:2), dzięki czemu już dwie jego warstwy po wyschnięciu tworzą elastyczną i wodoszczelną powłokę przeciwwilgociową. Disprobit Tytan Professional nie zawiera rozpuszczalników organicznych, dzięki czemu nie niszczy styropianu – materiału najczęściej używanego do ocieplania ścian fundamentowych. Disprobitem zabezpieczymy przed wilgocią podziemne części budowli oraz wykonamy podposadzkową izolację przeciwwilgociową piwnic, garaży, tarasów i balkonów.
 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Selena S.A.

 


 


Podziel się:

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (1)

Awatar użytkownika robertn

robertn

napisał komentarz

13.12.2010, 19:16

Zastosowanie granulatu szkła piankowego jako izolacji fundamentu zapewnia drenaż oraz zapobiega efektowi kapilarnemu. Więcej informacji: www.geocell-schaumglas.eu/pl

Zaloguj się, aby komentować artykuły...