Fakty i mity o sufitach podwieszanych

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2012-02-01 21:21:29

Czy sufit podwieszany można zamontować w mieszkaniu? Czy instalacja jest trudna? Jak go wyczyścić? Poniżej odpowiedzi na te oraz inne pytania.

 

 

Sufitów podwieszanych nie stosuje się w domu

Sufit podwieszany Foto. Rockfon Sp. z o.o. 


Obecnie sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, ponieważ pozwalają na tworzenie niestandardowych aranżacji. Rosnącą popularnością cieszą się np. rozwiązania wyspowe, które można instalować w różnych kombinacjach. Płyty sufitowe warto montować również, gdy zależy nam na poprawie warunków akustycznych np. w pokojach, w których jest sprzęt muzyczny.

 


Sufit podwieszany pozwala obniżyć rachunki

 


Montaż sufitu podwieszanego jest jednoznaczny z obniżeniem wysokości stropu, co sprawia, że kubatura pomieszczenia maleje, więc do ogrzania go zużywamy mniej energii. Sufity z wełny mineralnej posiadają bardzo dobre parametry termiczne, dzięki czemu mogą być stosowane także jako izolacja cieplna, np. w garażach podziemnych, budynkach z nieogrzewanymi piwnicami czy budynkach o płaskich dachach. W dodatku jeśli są białe, odbijają światło (nawet do 85%), co z kolei pozwala ograniczyć korzystanie ze źródeł sztucznego światła i w efekcie prowadzi do zmniejszenia rachunków za elektryczność.

 


Płyty sufitowe odkształcają się pod wpływem wilgoci

 


W pomieszczeniach wilgotnych, np. łazienkach, stosuje się dedykowane płyty, które nie absorbują wilgoci, dlatego nie wpływa ona negatywnie na ich kształt ani strukturę. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza te, wykonane z wełny mineralnej, która jest materiałem trudnozwilżalnym.

 


Płyty sufitowe pochłaniają dźwięki

 


Sufity podwieszane z wełny mineralnej mają właściwości dźwiękochłonne, co oznacza, że padające na nie fale dźwiękowe zostają pochłonięte. Dzięki temu w pomieszczeniu minimalizowany jest efekt pogłosu.Płyt sufitowych nie można samodzielnie czyścić Na rynku funkcjonują co prawda profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem, jednak realizują one zlecenia dla biur – głównie o dużych powierzchniach. Płyty możemy czyścić samodzielnie. Najbezpieczniejszym i ogólnoprzyjętym rozwiązaniem jest odkurzanie ich za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Pozwala to usuwać kurz i inne osady bez ryzyka zadrapania czy uszkodzenia sufitu, natomiast płyty stosowane w wilgotnych pomieszczeniach możemy myć gąbką z wodą.

 


Sufit podwieszany jest łatwy w montażu

 


Trudność instalacji uzależniona jest od systemu montażowego, na który się zdecydujemy, jednak producenci dokładają wszelkich starań, by maksymalnie uprościć ten proces. Składa się on zaledwie z kilku kroków i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co przekłada się również na koszt montażu. Płyty sufitowe z wełny mineralnej są lekkie, łatwe w przycinaniu, nie kruszą się i nie wytwarzają uciążliwego pyłu, dlatego są przyjazne dla instalatorów.

 


Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z firmy:
Rockfon Sp. z o.o.

 


Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...