Energooszczędne okna z PCV

ocena: 12345

ostatnia edycja: 2010-02-13 15:26:27

Obecnie energooszczędność budynku stanowi o jego wartości rynkowej. Do budowy obiektu spełniającego wymogi normowe należy używać sprawdzonych komponentów, również takich jak termoizolacyjne okna i drzwi balkonowe.

 


Przystępując do budowy wymarzonego domu, który według założeń projektowych ma generować oszczędności, stajemy przed wyborem odpowiednich materiałów. Źle dobrana stolarka okienna i drzwiowa, nawet przy termoizolowanych ścianach stanie się przyczyną strat energii cieplnej. Analizując oferty musimy zwrócić baczną uwagę na parametry okna, podawane przez producenta. „Normowa” wartość współczynnika przenikania ciepła dla okien wynikająca z obowiązujących przepisów (Uw=1,7-1,8 W/m2K) nie spełnia wymagań stawianych budownictwu pasywnemu i nisko energetycznemu. Jako przyklad można  tu podać firmę Schüco, która w dbałości o wysokie standardy energooszczędności w budownictwie, opatentowała technologię produkcji profili o minimalnej głębokości zabudowy z koekstrudowanymi wzmocnieniami aluminiowymi. W wyniku prac nad tym rozwiązaniem powstał system okienny w technologii PCV o najwyższej izolacyjności cieplnej, dedykowany zarówno budownictwu pasywnemu jak i nisko energetycznemu - Corona SI 82+.

 

Z dedykacją dla śmiałych projektów
Corona SI 82+ umożliwia uzyskanie doskonałej ochrony cieplnej budynków dzięki ośmiu komorom izolacyjnym bez mostków termicznych, co było możliwe, m.in. dzięki opatentowaniu technologii łączenia PCV z aluminium. Potrójna płaszczyzna uszczelnień uniemożliwia przenikanie zimnego powietrza w okresie zimowym, nawet przy silnym wietrze. W testach zimowych przy zewnętrznej temperaturze -5°C powierzchnia wewnętrznej strony profilu utrzymuje temperaturę 18°C. Wartość współczynnika przenikania ciepła dla przykładowego okna o wymiarach 1230 x 1480mm, wykonanego w tym systemie przy zastosowaniu szyby o współczynniku Ug=0,6 W/m2K osiąga wartość Uw = 0,84 W/m2K. Przy zastosowaniu dzisiaj już dostępnych szyb o lepszych parametrach współczynnik ten może być jeszcze korzystniejszy. Na świecie powstaje coraz więcej takich projektów – także Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. Z powodzeniem przyjęły się na polskim gruncie domy hybrydowe oraz wysoko energooszczędne, a dynamika ukazujących się już dzisiaj projektów domów pasywnych i ich realizacji jest imponująca. Oprócz termoizolacyjnej stolarki okiennej i drzwiowej warunkiem nieodzownym dla sukcesu energooszczędnego obiektu jest jego właściwe nasłonecznienie, umożliwiające pasywne wykorzystanie potencjału energii słonecznej.

 

Szerokie perspektywy projektowe
Wysoka izolacyjność cieplna profili jest na ogół okupiona ich zwiększoną szerokością. Ogranicza to powierzchnię szklenia, a więc także dostęp światła. System Schüco Corona SI 82+ charakteryzuje się minimalną głębokością zabudowy (82 oświetlenie mm) przy niewielkiej, widocznej szerokości profili głównych i szczeblin, zapewniającej maksymalne pomieszczeń. Innowacyjna technologia produkcji okien opartych na tym systemie pozwala na seryjne wytwarzanie okien znacznie większych od standardowych przy tym samym współczynniku przenikania ciepła. Dla porównania okno standardowe o współczynniku Uw=1,4 W/m2K zużywa tyle samo energii co o 80% większe okno, produkowane w systemie Corona SI 82+. System odwodnienia ościeżnicy może występować w wersji prostej bądź ukrytej. Nowoczesny design ćwierćzlicowanego skrzydła z efektywnym zaokrągleniem może się stać atrakcyjną ozdobą elewacji. System Corona SI 82+ jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi systemami okuć i oferuje bogaty wybór kolorów oraz efektów dekoracyjnych, które z pewnością pomogą ożywić wygląd wymarzonego domu.


Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Schüco International Polska Sp. z o.o.

 

Przeczytaj inne  artykuły związane z tą tematyką:

 

Sprawdź ile możesz zaoszczedzić

 

Aluminiowe okna blokowe

 

Zautomatyzowane osłony okienne

 

Żaluzje i okiennice

 

Wszystko o oknach i szybach

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podziel się:

Zobacz galerie użytkowników związane z tematem

Oceń ten artykuł

12345Zaloguj się aby oceniać artykuły.
Wstaw linka na stronę / bloga / forum - Kliknij!

dodaj swój komentarz do tego artykułukomentarze użytkowników (0)

Nie dodano jeszcze komentarzy - bądź pierwszy i dodaj swoją wypowiedź!

Zaloguj się, aby komentować artykuły...